Een nieuw gerecht wil je eerst proeven. Wie naar Rome wil, kan ook voorproeven. In Oudenbosch is de Sint Pieter nagebouwd. Jan Vriend waande zich een beetje in Italië. g Goedvefblijf.nl 3 dagen genieten in groen West-Brabant Bezoek de Basiliek overnacht in stijl! m reizen@wegener.nl reizen 024-3650360 Zaterdag 8 september 2012 Draaiende betonmo lens, zwoegende bouwvakkers. Ze wer ken zich uit de naad in het hart van Ouden bosch. Oude kloosterpanden in het dorp krijgen een nieuwe rol als woningen en kantoren. In het internaat van de broeders komen appartementen en het voormalige zusterhuis gaat verder als hotel. Zo lijkt het dorp zijn katholieke karak ter van zich af te schudden. Het is maar goed dat de oude pas toor Willem Hellemons (1810-1884) het allemaal niet meer ziet. Want hij was de man die de band met de moederkerk in Rome ruim 125 jaar geleden juist nadruk kelijk oppoetste. Tijdens zijn stu die in Itaüië was de Brabantse her der al geïmponeerd door de bouw kunst daar. En hij niet alleen. Want toen de paus in 1864 man schappen nodig had om de kerke lijke staat te verdedigen tegen Itali aanse nationalisten, kon hij reke nen op Nederlandse steun. Vanuit Oudenbosch trokken drie duizend Hollandse Zouaven (ge noemd naar een dappere inheem se stam in Algerije) in Italië ten strijde tegen de vijanden van Ro me. Vanuit katholieke bastions overal in het land verzamelden ze De bankjes in de basiliek worden netjes schoongehouden. zich in het Brabantse dorp, waar de mannen hun reis naar het zui den vervolgden. Hoe konden ze na thuiskomst hun band met Rome het beste tot uit drukking brengen? Door het mooi ste dat ze daar gezien hadden in Brabant na te bouwen, bedacht pastoor Hellemons. Onder zijn lei ding lieten metselaars en timmer lieden in het hart van Ouden bosch een kopie op schaal van de Sint Pieter verrijzen. Met nét zo'n koepel, nét zulke pilaren en verge- De basiliek van de heiligen Agatha en Barbara in Oudenbosch. foto's ANP lijkbare versieringen, maar dan zes tien keer kleiner dan het origineel. Critici schamperen dat veel mar mer in werkelijkheid gewoon hout is, maar kenners brengen daar te genin dat het hout toch mooi vak kundig van een gemarmerd uiter lijk is voorzien. Met meer dan vijf tig beelden, een écht marmeren al taar, een legendarisch orgel, een zee aan ornamenten en plafond schilderingen groeide de kerk uit tot een begrip. De katholieke kerk vond het bouwwerk zo indruk wekkend dat het in 1912 het pause lijke stempel basiliek kreeg. Waar na de Sint-Pieter van Oudenbosch uitgroeide tot een trekpleister voor katholieke en niet-katholieken. Toeristen combineren een bezoek aan de basiliek met een kijkje in de botanische tuin Arboretum. In de voormalige kloostertuinen, met een oppervlakte van 4 hectare, groeien tal van bijzondere planten. Verder is er een vijver in barok stijl, een kas vol zeldzame vetplan- ten en een theekoepeltje. We zijn benieuwd wat onder de grote koperen koepel van de basi liek schuilgaat. Daarom nemen we een kijkje in de kapel van Saint Louis. Ook in deze kerk blijkt een fraaie collectie marmeren beelden en ornamenten schuil te gaan. Om Arrangement Oudenbosch Spe ciaal voor groepen biedt de VW een arrangement voor een dagje Oudenbosch met onder meer een rondleiding met een gids door de botanische kloostertui nen, de kassen en de theekoe pel. Uiteraard staat ook een rond leiding door de basiliek op het programma. www.vwroosendaal.nl Reageren? - redactie.reizen@wegener.nl een beetje in de stemming te blij ven, schuiven we voor een hapje aan in het sfeervolle hotel Tivoli, een voormalig klooster. Het terras biedt uitzicht op een Mariakapelle tje. Je voelt je een beetje in Bra- •- bant, Rome en Lourdes tegelijk. Oudenbosch mpm Speciale lezersaanbieding Informatie reserveren: Reserveren kan uitsluitend bij Goedverblijf.nl via 085 489 90 19 (ma-vrij 09.00-18.00 uur) of online: www.goedverblijf.nl/wg809 Je verblijft in een comfortabele hotelkamer, deze bevindt zich in een dependance naast het hoofdgebouw. Alle kamers zijn voorzien van bad kamer met bad/douche en toilet, kluisje, minibar, koffie- en thee faciliteiten, terras of ruim balkon. Wegener dagbladen lezersaanbieding: 3 dagen Brabant in stijl 2x overnachting in zeer ruime en luxe hotelkamer 2x ontbijtbuffet in authentieke kapel Culinair 3-gangen diner op dag van aankomst 1 Gratis entree wellnessruimte met o.a. sauna, jacuzzi Turks stoombad ss Bezoek aan de Basiliek informatiepakketje Halderberge iet Gratis parkeren Lezersprijs; 119,00 p.p. (adviesprijs 139,00) Actie geldig t/m 31 december 2012 m.u.v. feestdagen. Aankomst mogelijk op vrijdag en zaterdag en tijdens vakanties dagelijks. Prijzen zijn per persoon o.b.v. een 2-persoonskamer en excl. verblijfsbelasting a 0,95 p.p.p.n. en 7,50 reserveringskosten. Eenpersoonstoeslag 30,00 p.n. In de fraaie omgeving kun je heerlijk fietsen en wandelen in een prachtig gevarieerd landschap. Onderweg bezoekje de Basiliek in Oudenbosch. Er zijn diverse recreatiemogelijkhe den, waaronder Sneeuw-attractiepark Skidöme, De Eftellng of Safaripark Beekse Bergen. Voor shopping liefhebbers zijn de winkelcentra van Breda en Antwerpen alsook Rosada Outlet Factory een aanraderl Na een actieve dag is het heerlijk 'thuiskomen' In je ruime en luxe hotelkamer waar je kunt genieten van een ontspannen nachtrust om de volgende ochtend aangenaam te ontbijten Ontdek het rijke verleden van Brabant! Je verblijft in het gastvrije 4-sterren Golden Tulip De Reiskoffer, een voormalig klooster dat rust, sfeer en gemoedelijkheid uitstraalt. Hier wacht je een warm welkom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85