van Amerika SS reizen@wegener.nl 23 reizen 8P^?B 024-3650360 Zaterdag 8 september 2012 De eeuwig door de jungle ploeteren de Korea-strijders. foto RonaldHooijenga De stad Washington heeft in de VS altijd de toevoeging DC (Dis trict of Columbia) om de stad niet te verwarren met de staat Was hington in het noordwesten van het land. Washington is een vrien delijke, schone, ruime en groene stad. Met heel veel parken, grasvel den, bloemperken en ander open baar groen. Met brede boulevards, ruime rotondes en standbeelden in overvloed, om over andere mo numenten nog maar te zwijgen. Het groene karakter komt je al te gemoet wanneer je de stad per vliegtuig nadert en over de uitge strekte wouden van Virginia vliegt. Vanaf Dulles International Airport rijd je over een highway, omzoomd door bomen, in een uurtje per taxi of Super Shuttle naar de stad. Over een jaar moet dat sneller en goedkoper gaan als de aanleg van de metro tot het vliegveld in Virginia is voltooid. Downtown blijkt DC, zoals de in woners hun woonplaats noemen, een middelgroot stadje, zonder noemenswaardige hoogbouw. Ho ger dan tien verdiepingen komen de gebouwen hier nauwelijks. De stad telt zo'n 600.000 inwoners en veel woongebieden en regeringsge bouwen liggen in de aangrenzen de staten Maryland en Virginia. Verdwalen of romantisch door slin gerende straatjes dolen is er hier trouwens niet bij. Net als vrijwel al le Amerikaanse steden is het stra tenplan een simpel rooster. Een se rie vierkanten met het Capitool ge makshalve in het midden. De stra ten van noord naar zuid zijn, zoals gebruikelijk in de VS, genummerd. De straten van oost naar west heb ben doorgaans nog wel namen, maar in Washington zijn ze slechts voorzien van een letter als naam. Zo heb je A-, B- en C-Street. In de meeste Amerikaanse steden moet je er niet aan denken het zonder huurauto te stellen vanwe ge de vaak grote afstanden. Maar wie slechts enkele dagen in DC is, kan prima zonder auto. Veel van de tientallen musea en andere be zienswaardigheden liggen op wan delafstand van elkaar en ook de winkelstraten en de meeste hotels zijn prima te voet te bereiken. Wie verder weg wil, pakt de Metrorail of Metrobus. Of een van de ruim 1.200 fietsen van Capital Bikesha- re, die verspreid over de stad staan en die je met je creditcard gewoon kunt meenemen en op een ander fietsstation weer kunt achterlaten. Voor de prijs van één taxiritje rijd je de hele dag flierefluitend over de schitterendste avenues en bou levards op een knalrode fiets. We fietsen naar het Witte Huis, de ambtswoning van de president. Hier heerst een vanzelfsprekende opgefoktheid. Er opereren negen verschillende soorten politie in de stad. Maar de geüniformeerde agenten van de Secret Service do mineren de straten rond het Witte Huis. Ze fluiten, roepen of blaffen je subiet terug als je ook maar een voet of fietswiel op een blijkbaar heilig verklaard stukje weg zet. Toch wordt het eenzame tentje van een demonstrant, pal tegen over het heiligdom, al tijden ge doogd. Het figureerde zelfs in een al jaren geleden gepubliceerde thriller van David Baldacd. Wat je ook niet mag missen, al leen al vanwege de prominente rol in tal van films en boeken is The National Mali. Het is geen winkel centrum, zoals de naam doet ver moeden, maar een groot open park met aan alle kanten musea en monumenten. Alleen al deze Mali en de monumenten zijn goed voor een paar dagen cultureel-his- torisch bijtanken. Hier bevinden zich de schatten van Amerika. Geen kunstliefhebber mag The Na tional Gallery of Art overslaan, met in de twee prachtige gebou wen de indrukwekkende collec ties hedendaagse en klassieke kunst. „Met de enige Leonardo da Vinci van het westelijk halfrond", prijst de dame bij de infobalie aan. Maar er zijn ook Rem- brandts, Van Goghs, Vermeers, Monets, Picasso's, plus natuurlijk de modernere Amerikanen als Warhol, Lichtenstein en Pollack. In The National Gallery of Art vind je geen bordjes met-'Verbo den te fotograferen': de onschatba re kunstwerken hangen er niet eens achter glas. Je kunt hier uren zoekbrengen, net als in de andere musea aan The Mali. En ze zijn al lemaal gratis en goed voor miljoe nen bezoekers per jaar. Altijd weer interessant om te zien hoe de Amerikanen met hun ge schiedenis omgaan en hoe ze die zelf ervaren. Ze tonen hun succes sen uit de ruimtevaart, de tech niek, de luchtvaart en de oorlogs voering. Ook de slavernij en de in- dianenvervolging komen, een beet je, aan bod. Wie door Washington slentert, wordt met de talloze oorlogen ge confronteerd die Amerika heeft uitgevochten. Tussen het Lincoln Memorial en het Washington Mo nument liggen gedenktekens, her inneringsvijvers en vredesparlcen. Met meest indrukwekkend is de bijna eindeloos lange, zwartmar- meren muur met alle namen van de in Vietnam gesneuvelde solda ten. Maar ook het World War II Memorial en de levensgrote beel den van de eeuwig door de jungle ploeterende Korea-strijders zijn imposant. In het hedendaagse Washington doen ze er intussen alles aan om nieuwe oorlogen te voorkomen, te verdoezelen of misschien juist wel op touw te zetten. Daar zijn dus al die duizenden 'spionnen' in de stad actief mee bezig, fantaseer je. Je merkt er niets van, tenzij je het zelf wilL Want waarover praten die gezonnebrilde types op Lafayet te Square? Wat gebeurt er allemaal in dat geheimzinnige J. Edgar Hoover gebouw, waar de FBI ze telt? En zit de CIA echt verstopt in de bossen bij Langley? löi Een vliegretourtje Amster dam-Washington is er al vanaf zo'n 800 euro. Wie geen be zwaar heeft tegen een tussen stop, is weliswaar langer onder weg, maar wel goedkoper uit. Een verblijf in de hoofdstad is ook prima te boeken als onder deel of afsluiting van een rond reis door de Verenigde Staten. Washington dient dan als stop over: een tussenlanding van een paar dagen. Dat kost in de mees te gevallen niets extra, op de ver blijfkosten na natuurlijk, omdat Washington sowieso al vaak als overstap op weg naar Nederland wordt gebruikt. Alle toeristische informatie is te vinden op www.washington.org Reageren? - - redactie.reizen@wegener.nl 50+ BEURS IN UTRECHT VAN 11 T/M 15 SEPT., HAL 7, GANG C, NR. 017.3 OOSTENRIJK TIROL 5/8-DAAGSE AUTOREIS Nazomeren ip Oostenrijk! 3* Alpenhotel Zum See In Leutasch nabij Seefeld, volop wandelplezier! Aankomst: dagelijks t/m 20/10 www.valkvakanties.nl/ au383 DUITSLAND BERLIJN 5-DAAGSE BUSREIS Verblijf in 4* Van der Valk Hotel Berlin Brandenburg Autoreis al v.a. 49,- p.p. Vertrek: 23/09, 30/09, 14/10 (gegarandeerd vertrek) en 28/10 www.valkvakanties.nl/ bu101/bu219&/bu259 FRANKRIJK CÖTE D'AZUR 10-DAAGSE BUSREIS Verblijf in Van der Valk Hotel St. Aygulf Schitterend excursie programma inclusief! Vertrek. 28/09 (gegarandeerd vertrek) www.valkvakanties.nl/ bu104 LUXE FLY CRUISE 8-DAAGSE ZEECRUISE Zeecruise per MSC Armonia Incl. vlucht Amsterdam - Venetië v.v. I Vertrek: iedere vrijdag van 14/09 t/m 26/10 www.valkvakanties.nl/ zc232

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83