De schatkamer reizen m Vrij zijn a. Zaterdag 8 september 2012 reizen@wegener.nl! 024-3650360 Seoul, de eerste stad van al mijn Spoorloos avonturen is niet meer te herkennen. De metropool is zorgvul dig gemoderniseerd en ontdaan van de meeste oude woonwijken. Tientallen kilometers lang waan je je in Man hattan. De stad meandert mee met de loop van de rivier de Han en lijkt niet op te houden. De wijk waar wij logeren etaleert een luxe en Voorspoed die je niet vaak ziet, waar Bentleys en Lamborghini's de straat domineren en Louis Vuitton om ieders arm hangt Kortom, walgelijk rijk èn on redelijk luxe. En ook nog eens smoorheet. Goed gedaan Korea, zou je zeggen. Maar na een paar dagen wordt me steeds duidelijker dat er ook een forse schaduwzij de aan kleeft. Ik ben geen geleerde en .zéker geen filosoof, dus hop ik me het liefst een beetje op de vlakte. Maar wat de oplettende toeschouwer in Seoul te zien krijgt, valt niet te negeren. Een krankjorume samenleving! Een paar honderd kilometer naar het noorden vindt men in Noord-Korea uiteraard het meest extreme voorbeeld van anachronistische onzin, maar vlak ook dë Zuid-Koreanen wat dat betreft' niét uit. Seoul heeft de hoogste cameradicht- heid van alle steden in de wereld. Bewakingscamera's die al les in de gaten houden. En dan bedoel ik ook echt alles. On ze chauffeur Bob parkeert zijn minibus bij Voorkeur recht onder een verkeerscamera. Daar loopt hij de minste kans op een parkeerboete. De verkeerscamera's worden namelijk niet gebruikt om de stroom auto's te volgen, maar om rond te kijken wie zijn auto verkeerd heeft staan. Nummerbordje fotograferen en een prent van 50 euro per ommegaande thuis in de bus. Bingo! Wanneer ik in.m'n eentje iets koop, wordt mij geen stro- breed in de weg gelegd. Maar als onze gids meegaat, moet er steeds iets extra's gebeuren. Na een paar keer begint me op te vallen dat hij altijd een num mer intypt als hij iets koopt Ook al is het een kop koffie. Het is zijn belastingnummer. Door elke aan koop officieel te registreren weet de overheid pre cies wat hij uitgeeft. Wanneer de uitgaven zijn inko men schromelijk overschrijden, weet men ook dat er iets niet klopt. Zwart geld, illegale inkomsten? Waarschijnlijk volgt dan automatische arrestatie. Op zondagochtend lijkt zelfs in Seoul iedereen re laxed. Het is een graadje of35 en men zit gezellig in de schaduw te kletsen. Ineens ontstaat rumoer. Een oude man springt op en rent naar de kant van de straat. Ik heb het niet zo snel in de gaten, maar het gaat om een gepantserd autootje met een enor me camera op het dak, Iets uit een Robocop film. De caméra is gericht op een KIAdie óp de stoep staat geparkeerd. Foute boel. De eigenaar van de roestbak scheldt uit volle borst en maakt woedende geba ren richting de cameratank. Parkeerpolitie begrijp ik ineens. Staat iemand fout, dan komt de wagen eraan, maakt een fo to en stuurt de rekening thuis. Schoon, exact en volledig au tomatisch. Wanneer je erop gaat letten, krijgt het iets unheimisch. Het gezellige sushi-restaurant waar we elke avond aan de bar zit ten telt alleen al binnen ons gezichtsveld acht bewakingsca mera's. Acht! In Nederland hoor je maar al te vaak vergoelij kend zeggen dat, wanneer je niets te verbergen hebt, die controle toch niet zo erg is. Alleen voor boeven. Maar vol gens mij moet iedereen toch inzien dat, wanneer je maar voldoende controleert, je vanzelf iets vindt. Ook bij u en bij mij en bij elke hardwerkende belastingbetaler. Na een week Seoul begin ik me er al een beetje naar te gedragen. Bij een rood voetgangerslicht in een totaal verlaten straat blijf ik angstvallig wachten tot het op groen springt. Ik schrik er van. Af en toe probeer ik er met onze gids over te praten. Hij heeft in Nederland gestudeerd en weet dus dat het ook an- ders kan. Maar geheel volgens Koreaans gebruik glimlacht hij alles recht wat krom is in zijn land. Vrolijk zet hij een cd op van zijn favoriete Nederlandse artiest. Even later zingt hij uit voile borst mee met Marco Borsato. 'Vrij zijn, ik wil gewoon vrij zijn.....'. Klinkt toch vreemd in Korea. Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Birgitta Hermans Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Nog even en Washington is het onbetwiste centrum van de wereld. Als de nieuwe Amerikaanse president wordt gekozen, zijn alle ogen op de stad gericht. Maar er is meer dan politiek. Ronald Hooijenga ontdekte een schat aan cultuur. De kans is te mooi om te laten schieten: lek ker in de Regal Cine ma naar de film Safe House. Die moeten we zien, vanzelfsprekend, want die is deels gedraaid in Washington. Een jongetje is blij aan de oever van Reflection Bay. Op de achtergrond het Washington Monument. foto Comstock llmages Een grappig idee, dat je zit te kij ken naar beelden van slechts een paar honderd meter verderop. De resterende 99 procent speelt in Kaapstad, maar daarom niet ge treurd. Veel Amerikaanse speel films zijn in Washington gedraaid. Net als de televisieseries The West Wing, JAG en Homeland. Washing ton is als filmlocatie hot. Romanti sche komedies en liefdesperikelen- vehikels worden hier niet gescho ten, spionagefilms, thrillers en de tectives des te meer. Dat komt er van, als je de FBI, de CIA, het Wit te Huis, Pentagon en zo nog wat van die cruciale'clubs in de nabij heid hebt. Volgens het Internatio nal Spy Museum wonen alleen al in deze stad wel tienduizend 'spionnen', dus daar valt voor een scriptschrijver altijd wel een com plotje omheen te verzinnen. De hele stad roept herinneringen op, ook bij wie er voor het eerst komt. Elke trap en straat, elk mo nument óf park is ooit wel eens voorgekomen'in een filmscène. Kijk maar op www.imdb.com en zoek op fümlocatie Washington. Je krijgt een lijst van 1.865 films, documentaires en televisieseries die geheel of gedeeltelijk in deze stad zijn gedraaid. Om het filmma kers makkelijk te maken, heeft Washington enkele gezichtsbepa lende monumenten in huis, waar door je in één oogopslag ziet om welke stad het gaat. Het Witte Huis en het Capitool natuurlijk en, niet te missen, het Washing ton Monument, de hoogste obe lisk ter wereld. Een beetje camera man of fotograaf legt ze alle d rie in één shot vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 82