weer toekomst i7 spectrum Zaterdag 8 september 2012 1. Schedel van een walrus uit het Pleistoceen, afkomstig uit de Zeeuwse wateren. 2. Twee ruiters te paard, speelgoed, tin/lood, cir ca 1400, bodemvondsten Aardenburgen Middel burg. 3. Detail van het altaarstuk het Lam Gods van Jan van Eyck in de Sint-Janskathedraal in Gent (1432). Onder de martelaren is Sint Lieven afgebeeld, met een tang met een uitgerukte tong verwijzend naar zijn marteldood. De Sint-Lievensmonsterkerk in Zierikzee is aan hem gewijd. 4. Glas-in-loodraam (82 x 28 cm) van een adellij ke woning aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee. Drie of meer van dergelijke ramen vormden sa men een venster. 5. Miniatuur in een handschrift (ca.1315) van Ja cob van Maerlants Spiegel Historiael. Het stelt een veldslag voor tussen Julius Caesar en de Galliërs. 6. Meester Roeland de Pottere (overleden ca. 1568) en zijn eerste echtgenote Isabella van der Veere. Roeland was secretaris van Maximiliaan van Bourgondië-Beveren, heer van Veere. In 1541 werd'hij pensionaris van prelaat en edelen van Zeeland. 7. Armenpenning voor inwoners van Middelburg die in aanmerking kwamen voor ondersteuning. Middelburg liet er in 1531 zeshonderd maken. Het randschrift luidt: 'Salie zin si die gheestelick arm sin. Middelburch.' 8. Omslag van het eerste deel van Geschiedenis van Zeeland: Jan Gossart, detail van het Portret van een ouder echtpaar 1525-1530. Waarschijnlijk is het de vrouw van een Walcherse koopman. de constable van de koninklijke burcht van Dover onderdanen van de graaf van Holland had aangehouden - misschien ont doken zij het verbod op handel of vracht vaart op Vlaanderen - maakten Hollanders en/of Zeeuwen zich op hun beurt meester van goederen van een aantal Engelse koop lieden. Het leidde tot een handelsoorlog die zich maar liefst tien jaar zou voortsle pen. Een waar dieptepunt in deze strijd vormden de gebeurtenissen in 1275. In sep tember van dat jaar bereikte koning Edward I het bericht dat een troep Zeeuw en met tenminste veertien koggen op weg was om verhaal te halen bij Londense en andere Engelse kooplieden met wie zij een geschil hadden. De gevreesde aanval van Zeeuwse zijde op de haven van Londen heeft: inderdaad plaatsgehad." Zou Michiel de Ruyter dat pakweg vierhonderd jaar later nog gewe ten hebben? Het mag allemaal lang geleden lijken, vol gens Peter Henderikx moeten we ons niet vergissen. Het hele netwerk van dorpen in Zeeland, zoals we dat nu kennen, is rond 1300 ontstaan. „En ook het dijkenpatroon ten noorden en ten zuiden van de Zwaak- se Weel, dat doorzie je pas als je weet hoe het water tussen Beveland en het eiland Borssele werd ingedijkt. De vliedbergen, waarvan we nu zeker weten dat het kas- teelbergen waren, zijn voor mij ook een voorbeeld van de middeleeuwse actuali teit." Overigens, zegt Henderikx, wordt er na drukkelijk veel aandacht besteed aan wat we nu Zeeuws-Vlaanderen noemen. In het eerste deel van de Geschiedenis van Zeeland hoort die regio nog bij Vlaande ren. Vroeger een reden om het gebied in overzichtswerken wat stiefmoederlijk te behandelen. Nu dus niet. Voor een geschie deniswerk, dat wil laten zien waarom Zee land is zoals ze is, lijkt dat een prijzens waardige aanpak. Het eerste deel van Geschiedenis van Zeeland wordt vrijdag 14 september gepresenteerd in het voormalige stadhuis van Middelburg. De bijeenkomst is alleen toegankelijk voor geno digden. Donderdag 27 september verzorgt au teur Peter Henderikx in gesprek met PZC-ver- slaggever Jan van Damme een publieke presen tatie van het boek in de Drukkerij in Middel burg - aanvang 19.30 uur. Geschiedenis van Zeeland deel 1, prehistorie tot 1550 - Uitgeverij WBOOKS, 384 pagina's, t/m 31 dec. 2012 €29,95, daarna €34,95. Het eer ste deel wordt opgedragen aan prof. Dr. C. Dekker, als erkenning voor zijn baanbrekend onderzoek en zijn grensverleggende publicaties op het gebied van de middeleeuwse geschiede nis van Zeeland. Deel 2 verschijnt 16 november 2012, deel 3 najaar 2013, deel 4 voorjaar 2014. Henderikx - in mei 1940 geboren in Goes - was tot 2001 in Amsterdam hoogleraar ne derzettingsgeschiedenis van de Nederlan den in de middeleeuwen. Inmiddels is hij alweer bijna twintig jaar inwoner van Veere, en legt hij zich toe op de regionale geschiedenis. Als er ergens een voor Zee land belangrijk werk over de middeleeu wen verschijnt, is hij er vrijwel altijd op de één of andere manier bij betrokken. De grote lijnen van het verre Zeeuwse ver leden zijn bekend. Na de Romeinse tijd ontvolking in de 3e eeuw na Christus, in vallen van de Frankische en Saksische stammen, herbevolking vanaf de 6e eeuw, een landschap met veel kreken en geulen, het oude veen afgedekt door een dikke laag klei, zoutwinning, lakenindustrie, ver snelde bevolkingsgroei vanaf het midden van de 10e eeuw, de landbouw wordt be langrijker naast de veeteelt, er ontstaan dorpen met de kerk in het midden, in de 13e eeuw komen steden als Middelburg, Veere, Vlissingen en Zierikzee op, vanaf de 14e eeuw maakt Zeeland zich geleidelijk losser van Holland, rond 1448 heeft het ge west een eigen wapen, de opkomst van Antwerpen doet het belang van de rede van Walcheren toenemen. Een voorbeeld van groeiend zelfbewust zijn is te vinden op pagina 141-142: „In 1271 ontstond tussen Engeland en Holland en Zeeland een ernstig handelsconflict. Nadat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 77