Zeeuws verleden heeft spectrum ió Zaterdag 8 september 2012 schiedenis van Zeeland een nieuw over zicht van het verleden van de provincie, vooral gebaseerd op de tot nu toe gepubli ceerde literatuur." Peter Henderikx, eindredacteur en voor 2/5 auteur van het eerste deel, knikt instemmend bij die woorden. Hij heeft het meteen ook over de spagaat, waarmee hij en de andere acht auteurs te maken hadden. Immers, wetenschappelijk verantwoord schrijven en toegankelijk zijn voor - zeg maar - de gemiddelde kranten lezer, dat is bepaald geen sinecure. Hij hoopt dat het gelukt is. Het eerste deel be slaat een periode van duizenden, zelfs mil joenen jaren als het in het eerste hoofd stuk over Tertiair en Kwartair gaat. Dat zal in de vervolgdelen anders zijn, want die be slaan hooguit enkele eeuwen. Henderikx: „Ik hoop dat we met dit werk weer eens een grote stap zetten. Dat gebeurt eigenlijk maar zelden. Het werk van Dekker over middeleeuws Zuid-Beveland, ja, dat was een gebeurtenis. Archeoloog Trimpe Bur ger heeft ons ook veel verder gebracht. We grijpen nog steeds terug op wat hij heeft gedaan. Wat mij betreft: als ons nieuwe ge schiedeniswerk zo'n dertig, veertig jaar meegaat, dan ben ik heel tevreden. We leg gen een basis, waarop anderen kunnen voortborduren. Onderwerpen verder uit diepen, of populariseren, het kan allebei." Zou er de laatste jaren twijfel in het provinciehuis geslopen zijn? De handtekeningen onder de contracten en afspraken voor het grote project Geschiedenis van Zeeland werden eind 2008 gezet. In die tijd diende de economische crisis zich net in volle omvang aan. Sindsdien hebben bestuurders het vooral over bezuinigen - ook en zeker op cultuur. Vandaag zou er nooit en te nimmer groen licht worden gegeven voor een regionaal geschiedenisproject van 1,1 miljoen euro. Want dat betaalt de provincie als opdrachtgever voor de vier delen met de integrale geschiedenis van Zeeland. Het eerste deel wordt volgende week vrijdag 14 september gepresenteerd. door Jan van Damme Het wordt dus een historische dag, volgende week. Wie wil kan het als een opmaat zien van de viering van tweehonderd jaar provincie Zeeland in 2014. Dan wordt het vierde, te vens laatste deel van het geschiedwerk ge presenteerd. Maar zover is het nog niet. Vooralsnog hebben we alleen het eerste boekwerk met het overzicht van prehisto rie tot en met de middeleeuwen (1550) in handen. In vakkringen is er altijd een hoop te doen over het nut van integrale geschiedenissen. Op nationaal niveau zijn er in de vorige eeuw twee veeldelige reeksen verschenen, die door het leven gaan als de AGN: de Al gemene Geschiedenis der Nederlanden. Tot op de dag van vandaag zijn er voor- en tegenstanders van zulke alomvattende wer ken. Met name de tweede AGN, die nu zo'n dertig jaar oud is, heeft nooit echt lek ker in de hand gelegen. Vaak toch te specia listisch, te veel omhaal van woorden, te veel overlappingen, te onoverzichtelijk. Regionale en provinciale overzichtswer ken verschenen ook met grote regelmaat. Paul Brusse, inleider van de Geschiedenis van Zeeland en coördinator/eindredacteur van het project, telt er voor heel Neder land zo'n twintig. Van Friesland tot Gelder land tot Brabant tot Holland. Zeeland moest het tot nu toe doen met de twee vaak in rood leer gevangen boekwerken van Van Empel en Pieters. Hun Zeeland door de eeuwen heen verscheen tussen 1939 en 1959. Inderdaad, dat was niet hele maal meer up to date. In de halve eeuw daarna is er nog veel geschiedenis geschre ven, in artikelen, in dunne en dikke boe ken. Een enkele keer ook een overzichts werk, zoals Het verhaal van Zeeland van Jan J.B. Kuipers en Robbert Jan Swiers, dat in 2005 met de Zeeuwse Boekenprijs werd onderscheiden. Het gevoel dat er weer eens een weten schappelijk verantwoord en toch voor een breed publiek toegankelijk overzicht van de Zeeuwse geschiedenis nodig was, laat zich dus gemakkelijk verklaren. Jan Ro mein had het al voor de Tweede Wereld oorlog over het vergruisde beeld. Paul Brus se haakt daar in het openingswoord van de nieuwe integrale geschiedenis vast niet toevallig bij aan. Nadat hij gewezen heeft op het risico van versnippering van onze historische kennis, schrijft hij: „Om dat ge vaar van vergruizing een halt toe te roe pen, presenteren de vier delen van Ge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 76