spectrum 14 Zaterdag 8 september 2012 i 4 A i Naam: Gina van Dijk Leeftijd: 26 jaar Studie: journalistiek Stemt op: Vermoedelijk D66 Waarom: Ik kan het nog niet goed beargumenteren, want ik heb het partijprogramma nog niet doorgenomen, maar ik vind Pechtold een sympa thieke man, die oogt als een goed leider. Ik stemde eerder op Groenlinks, maar denk niet dat die partij ons door de crisis heen kan helpen. Ik volg de verkiezingen redelijk goed, maar word er inhoude lijk niet altijd wijzer van. In debatten wordt vaak op de man gespeeld. Woensdag 12 september: Tweede Kamerverkiezingen Dinsdag 18 september: Prinsjesdag (in oude samenstelling) Woensdag 19 september: Afscheid vertrekkende Kamerleden Donderdag 20 september: Beëdiging nieuwe Tweede Kamer Donderdag 27 september: debat over uitslag en benoeming (in)formateur Formaties laten zich moeilijk voorspellen, die van 2012 helemaal. Chaos ligt voor de hand, succes is niet uitgesloten. Slechts één ding is zeker: het wordt druk in de achterkamertjes. door Laurens Kok foto ANP "W1 e gaan iets nieuws Jn doen, iets dat nog niet eerder in Ne- Vf m/ derland is ver- w w toond'. De legen darisch geworden woorden waarmee de KNVB de komst van een sportzender aan kondigde, gaan zestien jaar later evenzeer op voor de kabinetsformatie van 2012. De Tweede Kamer gaat het helemaal anders doen. En niemand weet hoe het afloopt. De koningin is door de Kamer op een zij spoor gezet Dat is meteen te merken op de dag na de verkiezingen. De indeling daarvan was tot nu toe heel voorspelbaar. Maar wat er dit jaar gaat gebeuren, is een vraagteken. Voorheen had de koningin daags na de verkiezingen meteen al ge sprekken met haar adviseurs. Twee dagen na de verkiezingen, op vrijdag, benoemde ze meestal een informateur die in het daar op volgende weekeinde begon met het af tasten van een werkbare coalitie. Op de donderdag na de komende verkie zingen zijn alle ogen gericht op Mark Rut- te, Emile Roemer of wie dan de grootste partij van het land aanvoert. Neemt hij -meteen de leiding? Dat is wel de verwach ting aan het Binnenhof. Maar er zijn meer opties. De winnaar kan de kat uit de boom kijken als de verkiezingsuitslag onvoldoende dui delijkheid schept. En wat dan? Maar de middenpartijen CDA en D66 kunnen het ook op een akkoordje gooien en samen het verdere verloop van de procedure ka pen. Het Kunduz-akkoord kwam ook tot stand nadat D66, GroenLinks en de Christenunie het voortouw namen. In de reglementen van de Tweede Kamer staan slechts twee harde afspraken. Uiter lijk een week na de installatie vergadert de Kamer over de verkiezingsuitslag. In dit de bat moet een informatieopdracht worden geformuleerd en een (in) formateur wor den benoemd. Lukt dat niet, dan valt het besluit in een volgende vergadering, zo spoedig als dat mogelijk is. Erg hard zijn de afspraken dus niet. Maar dat gold ook al voor de procedure waarbij de koningin wel werd betrokken. Die pro cedure stond nergens zwart op wit. Het grote verschil is echter dat het handelen van de vorstin voorspelbaar was omdat ze zich hield aan ongeschreven codes. Politici daarentegen laten zich liever niet in de kaarten kijken, zeker niet als er nog onder handeld moet worden. Een oproep van D66 om van tevoren afspraken te maken over de procedure, bleek tevergeefs. Wellicht dat Kamervoorzitter Gerdi Ver beet te hulp schiet, zoals D66 suggereert Zij zwaait binnenkort toch af en zou als laatste kunstje de start van het formatiepro ces kunnen begeleiden. Een structurele op lossing zal haar inzet niet zijn. Al na een week treedt de nieuwe voorzitter aan en die heeft in de afgelopen verkiezingscam pagne misschien een gezichtsbepalende rol gespeeld, waardoor andere partijen hem of haar wantrouwen. Bovendien is het de vraag of Verbeet genoeg gezag in de Kamer heeft. Als Pvd A-lid is ze zeker niet neutraler dan de koningin. De christelijke partijen plus de WD had den liever de rol van de koningin willen behouden, maar moesten bakzeil halen. De meerderheid van de Kamer vindt zich mans genoeg om de formatie zelf ter hand te nemen. Het zou goed zijn voor het zelf bewustzijn van de Kamer. Door het 'ge heim van Noordeinde' te omzeilen zou de formatie ook transparanter moeten wor den. Het argument van meer doorzichtigheid is twijfelachtig. De periode tussen verkiezin gen en het debat over de verkiezingsuit slag is één grote 'zwarte doos'. De verwach ting is dan ook dat de formatie van 2012 zich juist meer dan ooit in de achterkamer tjes zal afspelen. Voordat het debat over de uitslag plaatsheeft, zal worden verkend wat de gewenste informatieopdracht is en wie die moet gaan uitvoeren. Sonderen heet dat, in de praktijk betekent het telefo neren en sms'en. Niemand hoeft al met de billen bloot, maar door af te tasten moet wel duidelijk worden welke coalitie het eerst het proberen waard is. Maar dat aftas ten kan ook tot Sint-Juttemis duren. Juist dat lijkt de grote valkuil van de nieu we procedure: dat er onnodig veel tijd ver morst wordt. De koningin hield de vaart er goed in en zette na een mislukte forma tiepoging snel een nieuwe informateur aan het werk om een andere coalitie te on derzoeken. Nu is er niemand die als proces bewaker optreedt. De winnaar van de ver kiezingen kan er belang bij hebben om op de rem te trappen om daarmee zijn onder handelingspositie te versterken. De ironie wil dat juist het gebrek aan hel dere spelregels een terugkeer van de vor stin op het formatietoneel misschien toch weer mogelijk maakt. Nergens staat ge schreven dat zij geen enkele rol mag ver vullen in de formatie. Als het proces hele maal vastloopt, kunnen de Tweede Kamer leden nog altijd terug naar het Noordein de. Met hangende pootjes, dat wel. Dit verhaal kwam tot stand met medewerking van historicus Alexander van Kessel, co-auteur van De kabinetsformatie in vijftig stappen. reageren? spectrum@wegener.nl MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74