i3 spectrum Eg3 GROEN LINKS f Christen Unie Zaterdag 8 september 2012 Koopkracht-2,5% in 2017. Kinderbijslag, kindgebonden budget en tegemoetkoming studiekosten: inkomensaf hankelijk. Compensatie via combina tiekorting. Hogere arbeidskorting. Werkgever mag forensen taks voor ov compenseren. e Hogere kinderopvangtoe- slag, inkomensafhankelijk. Geen kinderopvangtoeslag gastouders. Koopkracht+2,5% in 2017. Beperking aftrekbaarheid pensioenpremies. Forensentaks voor auto's. Hogere ouderen- en arbeids korting voor lage inkomens. Hogere inkomens lagere ar beidskorting. Kinderbijslagen kindgebon den budget inkomensafhan kelijk. Hogere kinderopvang toeslag. Toptarief 60% inkomen boven 150.000 euro. Koopkracht+1% in 2017. Hoger kindgebonden budget en kinderbijslag. Vanaf vermogen 40.000 euro geen kindgebonden budget, kinderopvang- of zorgtoeslag. Beperking aftrekbaarheid pensioenpremies inkomens boven 75.000 euro. Hogere arbeidskorting. Aanrechtsubsidie terug. Forensentaks deels terug gedraaid. Koopkracht-1% in 2017. Terugdraaien forensentaks Hogere kinderbijslag en kindgebonden budget. Draagkrachtkorting ipv heffingskorting en ouderen- korting. Beperking kinderopvang toeslag. Geen kindgebonden budget en geen zorg- en kinderop vangtoeslag bij vermogen boven 80.000 euro. Koopkracht in 2017: onbe kend want laat Centraal Planbureau programma niet doorrekenen. Kinderbijslag inkomens afhankelijk. Vlees, vis, eieren, zuivel in hoge btw-tarief. Vleestaks van 2 euro per kilo. Forensentaks auto hand haven. Koopkracht-1,25% in 2017. Afschaffen kinderbijslag bij inkomen boven 60.000 euro. Terugdraaien forensentaks behalve voor leaseauto's. BTW blijft 19%. Hogere kinderopvang toeslag voor eerste kind. AOW-leeftijd in 2015 op 65 en drie maanden. Daarna met drie mnd per jaar om hoog. In 2021 op 67 jaar, daarna koppeling aan le vensverwachting. WW-duur max één jaar, eerste twee maanden uitke ring 80%. AOW-uitkering lager door afbouw kortingen. Compen satie voor klein pensioen. Korting voor wie lang in bij stand zit. AOW in 2017 op 66, in 2021 op 67, daarna gekop peld aan levensduurver- wachting. WW-duur max op één jaar, uitkering verhoogd naar 90% eerste zes maanden, 80% daarna. Gepensioneerden betalen meer mee aan de AOW. AOW: 66 in 2019,67 in 2023. Bijstand voor alleenstaande ouder daalt naar 80% mini mumloon. WW-duur blijft max 38 maanden, opbouw 0,75 maand per gewerkt jaar. Werkgever betaalt na ont slag eerste 6 maanden loon. Bijstand alleenstaande ouder van 90% naar 80% mini mumloon. AOW op 66 naar 2017, op 67 in 2020. Daarna gekop peld aan levensverwachting. Uitkeringen (behalve AOW) nullijn in 2014, daarna stij ging koppelen aan inflatie. Max arbeidsongeschikt heidsuitkering van 75% naar 70%. WW naar max twee jaar, lagere uitkering in tweede jaar. AOW stapsgewijs naar 67 jaar in 2030. Maar na 45 jaar werken altijd recht op AOW. Wie nu minimaal 60 jaar is, houdt 65 jaar als AOW- leeftijd. WW-duur korter, uitkering eerste maanden hoger. AOW in 2015 naar 66, stapsgewijs naar 68 in 2024. Uitkeringen (behalve AOW) twee jaar op nullijn door koppeling aan collectieve sector. WW-duur blijft 38 maan den. Werkgevers hoeven eerste halfjaar niet te betalen. Eigen risico inkomensafhan kelijk, gemiddeld 500 euro, lage inkomens 220 euro. Verlagen zorgtoeslag. Bezoek huisartsenpost zelf 25% bijdragen. Schrappen huishoudelijke verzorging, compensatie mogelijk. Persoonlijke ver zorging en begeleiding: 90 min. per week zelf betalen. Vermogenden betalen hogere eigen bijdrage AWBZ tot max 90% zorgkosten. Zorgpremie 400 euro, deel premie inkomensafhanke lijk, afschaffen zorgtoeslag. Eigen risico inkomensafhan kelijk: max 1,5% van het per soonlijke inkomen. Eerste 90 minuten per week van persoonlijke verzorging en begeleiding voor eigen rekening. Vermogenden betalen hogere eigen bijdrage AWBZ, meer AWBZ-korting chronisch zieken. Eigen risico 350 euro plus 10% kosten tot max 150 euro. Bezoek huisartsenpost: 25% betalen, 25 euro bezoek eerste hulp, 25 euro eerste bezoek polikliniek. Hogere eigen bijdrage AWBZ voor vermogenden. Hogere bijdrage rolstoelen. Persoon lijke verzorging en begelei ding: zelf 90 minuten per week bekostigen, afschaffen huishoudelijke verzorging. Eigen risico wordt inkomens afhankelijk met max van 2% persoonlijk inkomen; kwart van de kosten zelf betalen tot aan dit maximum. Geen lig geld ziekenhuis, geen eigen bijdrage tweedelijns GGZ. Eigen bijdrage huisartsenpost en eerste hulp. e Strengere vermogenstoets voor (lagere) zorgtoeslag. Persoonlijke verzorging en begeleiding: 150 min per week zelf betalen. Premie en eigen risico inko mensafhankelijk. Geen eigen bijdrage voor huisarts, jeugdzorg, pyschia- ter of ziekenhuis. Pil terug in het basispakket, terugdraaien vrije tandarts tarieven. Eigen risico blijft 230 euro, lagere zorgtoeslag. Persoonlijke verzorging en begeleiding 90 minuten per week zelf betalen. Mensen met IQ boven 70 krijgen geen extra zorg ver goed. Terugdraaien 7,50 liggeld ziekenhuis en terugdraaien eigen bijdrage hoortoestel. Draait verlaging eigen bij drage GGZ terug. Aftrek bestaande en nieuwe hypotheken beperken, zo af lossen stimuleren. Aftrektarief jaarlijks beper ken, tot max 30% in 2035. Geen overdrachtsbelasting voor starters vanaf 2013, ge leidelijk voor iedereen vanaf 2017. Lagere huurtoeslag, hogere normhuur. i In 25 jaar afschaffen hypo theekrenteaftrek. Belasting eigen woning van box 1 (max aftrek 52%) naar box 3 (30%). Afschaffen overdrachtsbelasting star ters. i Max huur op 4,5%WOZ- waarde. Hogere huurtoeslag. Huurverhoging: max inflatie 2%punt. Inkomens tot 33.000 euro mogen huis voor 50% WOZ-waarde kopen. i Beperking hypotheekrente aftrek nieuwe en bestaande gevallen, i Max aftrektarief in 2029 op 30 Bovengrens: 1 miljoen euro in 2013, 500.000 euro in 2022. Overdrachtsbelas ting starters geschrapt. 1 Max huur op 4,5% van de WOZ-waarde. i Aftrek bestaande en nieuwe hypotheken vanaf 2024 ge leidelijk beperken tot 30% in 2032. Max schuld waarover mag worden afgetrokken: 2014: 950.000 euro tot 750.000 in 2017. Aftrek starters naar 40 jaar. Overdrachtsbelasting tot 2015 op nul. Daarna op 2%. Huurverhoging: inflatie plus 2%, max huur op 4,5% WOZ-waarde. Bestaande en nieuwe hypo theken: renteaftrek direct op max 45%, aftrek in 30 jaar afschaffen. Afschaffen eigen woning forfait. Overdrachtsbelasting afschaffen. OZB-belasting differentiëren naar energieverbruik. Meer huur voor hogere inkomens in sociale huur woning. Beperking hypotheekrente aftrek voor starters die ver plicht moeten aflossen. Deel pensioenpremie gebruiken voor aflossen eigenwoning- schuld. Lagere huurtoeslag Geen gratis schoolboeken. I© Verplichte eindtoets basis onderwijs. Afschaffen langstudeer- boete en instellingscollege geld tweede studie. Basisbeurs wordt lening. Afschaffen maatschappelijke stages. Ov-kaart wordt trajectkaart. Afschaffen gratis schoolboe ken. Afschaffen langstudeer- boete. Basisbeurs wordt lening, aanvullende beurs omhoog met 100 euro. Collegegeld naar 1.250 euro. Invoering trajectkaart min derjarige mbo'ers. Klassenvergroting basis onderwijs. Geen uitwonendenbeurs voor studenten die nabij ouderlijk huis wonen. Ov-kaart wordt korting van 80-90% op ov-reizen voor mbo, hbo en wo. Hoger collegegeld bachelor fase, geen verplichte eind toetsen basis- en voortgezet onderwijs. Programma Pabo wordt jaar verlengd. Eindtoets basisonderwijs niet verplicht. Terugdraaien langstudeer- boete. Beurzenstelsel blijft intact. Afschaffen gratis school boeken. Basisbeurs wordt renteloze lening. Leeftijdsgrens voor be kostigen mbo op 30 jaar. Maatschappelijke dienst plicht van drie maanden voor alle jongeren. Federaal sterk Europa, euro zone behouden en alles doen wat nodig is om euro te behouden. Politiek sterker Europa, verdergaande integratie. Eurozone behouden, hogere euronoodfonds, instellen euro-obligaties. Minder Europa, geen poli tieke unie, alleen Europa van kerntaken; interne markt. Altijd tegen eurosteunverle ning geweest omdat Neder land daarmee zeggenschap overboord gooit. Onderzoek splitsen euro zone. Minder Europa, Brusselse bemoeienis is doorge schoten. Onderzoek naar splitsen eurozone. EU moet veel democrati scher. Geen verdere uitbreiding tot EU democratischer is. Nederland verzet zich tegen eurosteunfonds. Raadgevend referendum over inrichting EU. Europa is ondoorzichtig. Direct gekozen Europese bestuurders. Eurozone splisten in een neuro (Noord-Europese landen) en een zeuro (Zuid- Europese landen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73