zelf Formeer spectrum IO Zaterdag 8 september 2012 Hun Brussel, óns Nederland En nu vooruit Voorde verandering Daad bij het Woord Hou vast aan je idealen Ceef ouderen een stem Op naar een keerpunt in de k toekomst! Marianne Thieme Kees van der Staaij Hero Brinkman Nederland sterker socialer 1 jan 2012 Diederik Samsom 1 jun 2012 Verkiezings- uitslag 201I Niet doorschuiven maar aanpakken J, Emile J Roemer Sybrand i van Haersma 1 Buma Groener NL, de tijd is nu 1apr2012 Nieuw Samen kunnen we meer Geert Wilders I Alexander Pechtold Ooit was stemmen gemakkelijk. Een katholiek stemde KVP. Een socialist Partij van de Arbeid. De kiezers van nu hebben het moeilijker. Velen hebben geen voorkeur meer voor één partij, maar willen wel invloed uitoefenen op de te vormen coalitie. Ze willen strategisch stemmen. door Frits Bloemendaal w ie invloed wil uit oefenen op de sa menstelling van een nieuw kabi net, moet strate gisch stemmen. Dat betekent lang niet altijd kiezen voor de partij van de eigen politieke voorkeur. Soms kan het verstandig zijn juist op een andere partij te stemmen. In politieke kringen noemen ze zoiets strate gisch stemmen. Als je strategisch stemt, kies je niet automatisch voor de voorkeurspartij. Je kunt ook stemmen op een andere partij om zo de regeringssamenstelling te beïnvloe den. Volgens politicoloog André Krouwel van de Vrije Universiteit in Amsterdam (en directeur van Kieskompas) is dat een belang rijke reden om strategisch te stemmen. Maar er zijn meer motieven. Bijvoorbeeld om an dere partijen een lesje te leren; iets wat voor veel PW-stemmers geldt. En je kunt op een andere partij stemmen om daardoor je eigen partij in een richting te dwingen. Politieke partijen moeten rekening houden met de strategische kiezers. Uit een onder zoek van de Universiteit Twente bleek dat in 2002 strategische kiezers goed waren voor ïo a 15 zetels. Hun stem kwam vooral ten goede aan de grote partijen omdat tussen hen de machtsstrijd het hevigst was. Maar hoe moet je strategisch stemmen? Daarvoor heeft Krouwel een handleiding bedacht. Allereerst moet je bedenken welke regering je het liefst zou zien. Begin daarom met een keuze te maken voor de meest ge wenste coalitie. Daarvoor moet je weten wel ke coalities mogelijk zijn en welke coalitie de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70