Van poep tot sterrenstof 61 binnenland Defensie lokt technici met 10.000 euro 'Concentreer complexe spoedeisende hulp' Priester wegens kindermisbruik uit ambt gezet zaterdag 8 september 2012 Uitreiking Spinozaprijzen van Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek Stof in het heelal, boontjes uit Kenia, complexe wiskundige vormen en bacteriën die afvalwater zuiveren. Vier wetenschappers stonden gister middag in de schijnwerpers tijdens de jaarlijkse uitreiking van de Spino zaprijzen, de hoogste Nederlandse onderscheiding in de wetenschap. De onderzoekers ontvingen ieder 2,5 miljoen euro aan onderzoeksgeld. door Bjinse Damkert Mike Jetten 'Race naar de onontdekte bacterie' Mike Jettem (50), hoogleraar Ecologische Micro biologie. Radboud Universiteit Nijmegen „Al vanaf mijn zestiende ben ik gefasci neerd door de wereld die wij niet met het blote oog kunnen zien. Mijn onderzoek richt zich vooral op bacteriën die leven zon der zuurstof. Zij ontstonden toen de aarde nog heel jong was en geen zuurstof in de lucht zat. Heel lang is gedacht dat zulke bac teriën niet meer bestonden, ze werden nooit gevonden. En als iets heel lang niet is gevonden, gaan mensen denken dat het niet bestaat. Maar deze bacteriën bestaan wel, ze leven op allerlei plekken. En ze zijn voor vele nuttige toepassingen te gebruiken, van het maken van raketbrandstof tot het af breken van ontlasting in rioolwater. Met de Spinozaprijs gaan we verder op zoek naar bacteriën die nog niet ontdekt zijn. Maar er zijn nu ook andere onderzoeksgroepen aan het speuren, het wordt een race naar de on ontdekte bacterie." Annemarie Mol 'Niet mijn taak om te oordelen' Aranemaröe Mol (53), hoogleraar Antropologie van het Lichaam. Universiteit van Amsterdam Hoe reageren mensen op verschillende ge beurtenissen in hun leven, zoals ziekte of ontslag? Is het verstandig om sperzieboon tjes uit Kenia te halen? Het zijn de vragen waarmee antropologe Annemarie Mol de wereld bekijkt. Zo onderzocht zij de rol van de patiënt met een onbekende ziekte en schreef verschillende boeken over genees kunde. Tegenwoordig richt Mol zich meer op onderzoek naar aspecten van eten, van efficiënte landbouw tot afvallen. Zo kwam ze tot het inzicht dat het tijdens een dieet belangrijker is om te genieten van eten dan het bijhouden van de calorieën. „Ik onder zoek wat wij doen met techniek, maar ook wat techniek met ons doet. Over het halen van boontjes uit Kenia verschillen de menin gen. Maar het is niet mijn taak om te oorde len of iets goed of fout is, ik kijk naar de ma nier waarop mensen oordelen." leke Moerdijk 'Wereld is gevangen in een web van wiskunde' leke Moerdijk (54), hoogleraar Algebra en Topo logie. Radboud Universiteit Nijmegen Het onderzoek van de wiskundige leke Moerdijk slaat een brug tussen twee wiskun dige werkgebieden, de wiskunde die ruimte lijke voorwerpen beschrijft en de logica. Zijn werk leidde onder meer tot het verbete ren van programmeertalen voor computer programma's. Zijn theoretisch werk werd geroemd als 'briljant' door NWO-voorzitter Jos Engelen. Maar Moerdijk liet tijdens zijn presentatie vooral zien dat wiskunde overal aanwezig is. Reizen met de trein, navigatieapparatuur in de auto of het gebruiken van de pinpas, de toepassingen van de wiskunde zijn over al in de moderne wereld, sprak Moerdijk. „U bent gevangen in een web van wiskun de." De Spinozaprijs biedt volgens Moerdijk 'een fantastische kans om een wiskundig onderzoekscentrum in Nijmegen op te star ten'. Xander Tielens foto's David van Dam/GPD 'Bouwstenen van het leven' Xander Tielens (58), hoogleraar Fysica en Che mie van de Interstellaire Ruimte. Universiteit Leiden „Sinds enkele tientallen jaren weten we dat in de ruimte grote moleculen rondzweven. Het zijn stofdeeltjes die zijn gevormd door sterren, net zoals roetdeeltjes ontstaan tij dens het branden van kaarsen. Deze moleculen bestaan in grote verschei denheid. Wij zijn van mening dat ze een rol spelen in de evolutie van het ontstaan van sterren en planeten. Ze absorberen licht van een ster en stralen warmte uit, ze verhitten het gas waaruit een nieuwe ster kan ont staan. Ook kunnen zij een rol spelen in het vor men van leven, hier op aarde, maar mis schien ook elders. Hoe deze moleculen de bouwstenen kun nen vormen waaruit leven is voortgeko men, is nog niet duidelijk. Met het onder zoeksgeld willen wij dat verder gaan bekij ken." BMBMnuapamp ZEIST - Er zou in minder ziekenhui zen gespecialiseerde spoedeisende hulp geboden moeten worden, om zo de hulp te verbeteren. Daar voor pleit Zorgverzekeraars Neder land (ZN) in een vrijdag uitge brachte visie. Nu biedt vrijwel elk ziekenhuis de ze complexe spoedhulp aan, maar vaak niet optimaal of bijvoorbeeld niet 's nachts. In dat soort gevallen moet een patiënt met een hersen- of hartinfarct doorverwezen wor den naar een ander ziekenhuis in de omgeving en dat vertraagt de behandeling. Als er een kleiner aantal ziekenhui zen wordt uitgerust met de beste apparatuur en de juiste deskundi gen, kunnen patiënten die acuut hulp nodig hebben direct daar heen worden vervoerd. Zo weet de patiënt zeker dat hij of zij de beste hulp krijgt, stelt ZN. Eenvoudige spoedeisende hulp moet juist beschikbaar blijven in elk ziekenhuis, zodat die altijd dichtbij is. Zo moet er een sys teem ontstaan waarbij ziekenhui zen verschillende profielen krij gen, bepleit ZN. De Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuizen (NVZ) noemt het idee van ZN 'te simpel en ondoor dacht'. „De NVZ wijst erop dat de visie over spoedeisende en acute zorg van Zorgverzekeraars Nederland gevaar kan opleveren voor de hui dige samenwerkingsinitiatieven in de acute zorg", schrijft de organisa tie. Volgens de NVZ moet er juist regionaal en lokaal overlegd wor den. Ook vindt de vereniging dat ZN normen gebruikt die niet een op een toe te passen zijn op alle zie kenhuizen. UTRECHT - De Congregatie voor de Geloofsleer heeft besloten een 59-jarige priester, die voor mis bruik van kinderen is veroordeeld, uit de clericale staat te zenden en hem dispensatie van al zijn ambte lijke taken op te leggen. Voor een priester is dit de zwaarste kerkrech telijke sanctie, aldus het aartsbis dom Utrecht vrijdag. De priester zit ïo maanden gevangenisstraf uit wegens misbruik van een 12-jarige jongen uit Oldenzaal vorig jaar op een camping in Frankrijk. De man was op dat moment voornamelijk werkzaam als legeraalmoezenier. Kardinaal Wim Eijk had de congre gatie om een oordeel over de pries ter gevraagd. De congregatie maakt deel uit van de rechtsple ging van de katholieke kerk en be moeit zich speciaal met zaken die de geloofsleer aangaan. Uitspraken van de congregatie zijn definitief. DEN HAAG - Defensie is naarstig op zoek naar jong technisch perso neel en is bereid daar een flinke premie op te zetten. Als ze een technische opleiding afmaken en voor vier jaar tekenen bij de krijgs macht, ligt voor hun een extra be loning van ïo.ooo euro klaar. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie vrijdag gezegd. Duizenden mensen raken bij De fensie de komende jaren door be zuinigingen hun baan kwijt. Veelal betreft het staf-- en kantoorfunc ties. Om op termijn de operatione le capaciteit op peil te houden zijn komend jaar 4000 nieuwe mensen nodig, van wie een kwart tech nisch personeel zoals automon teurs, bouwvakkers en ICT'ers. In deze laatste categorie is goed perso neel schaars. Om de gaten op te vullen werkt de krijgsmacht samen met vaktech nische opleidingen zoals roc's. Ook zoekt ze samenwerking met het bedrijfsleven, zodat „we niet el- kaars concurrenten op de arbeids markt worden", aldus de woord voerder. Als de jonge militair na 4 of 8 jaar zijn contract heeft uitge diend, zou het bedrijfsleven deze nog betrekkelijk jonge maar inmid dels ervaren mensen kunnen bin nenhalen, is het idee. De woord voerder noemt het 'wel pijnlijk' dat aan de andere kant duizenden ervaren en loyale mensen met een staf- of kantoorbaan moeten af vloeien. „Maar dat is onvermijde lijk als. we de operationele capaci teit zoveel mogelijk ongemoeid willen laten." Bij FNV Bouw reage ren ze met verbazing op de actie van Defensie. Bestuurder Willem Linders noemt het een vorm van graaien en op 'een goedkope ma nier bouwvakkers werven'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6