De strijd blijft altijd nodig 9 spectrum De bank er uit, de SP er in Zaterdag 8 september 2012 in cn r< I n het partijkantoor De Vooruit gang van de Osse afdeling van de SP is ook Emile Roemer aanwe zig. In bordkarton, op ware groot te. Vriendelijk lachend. En mét stropdas. Het is die stropdas die symbool staat voor het verschil tussen de SP van vroeger en de SP van nu. Want Toon Voets (62) en Wim van Dorst (54), de twee SP-mannen die hier van avond in De Vooruitgang present zijn, gru wen bij het idee om een stropdas om te moeten knopen. Voets: „Ik heb er wel eens ooit eentje bij een bedrijfsbezoek ge kregen. Ik wou hem aan mijn vader geven, maar die hoefde hem ook al niet." Van Dorst: „Tsja, en nu deelt de partij stropdas- sen-met-tomaat uit." Met Voets en Van Dorst én met Anneke de Bres-De Langen (65) die in 1974 als huis arts in dienst trad van het gezondheidscen trum van de SP in Oss, praten we over de metamorfose van de partij. Van actiepartij die liefst zo hard mogelijk tegen de sche nen van het gezag schopte tot een partij die nu nadrukkelijk op de deur van de macht staat te kloppen. Ze operen niet meer in de voorste linies, maar draaien nog volop mee in de partij. De SP ligt im mers in hun hart verankerd. De partijcul tuur mag dan drastisch veranderd zijn en de meest radicale ideeën zijn inmiddels overboord gekieperd: het blijft hun partij. De laatste weken zakt de SP wat weg in de peilingen, maar de partij kan straks, als de kabinetsformatie begint, in ieder geval niet zo maar opzij worden geschoven. „De PvdA doet het goed, maar als ze met de WD gaan regeren, is het maar afwachten wat er van hun programma terechtkomt", zegt De Bres. Ze erkent dat Emile Roemer geen 'rasdebater' is. „Maar dat zegt verder niets over de inhoud van het verkiezings programma. Het kunstje van debatteren wordt veel te belangrijk gemaakt." Bloedfanatiek waren ze, de drie pioniers die hier aan tafel zitten. „Het vrat gewoon aan je als je in verkiezingstijd een lantaarn paal zag zonder SP-affiche", zo liet Wim van Dorst noteren in het boek Het geheim van Oss, waarin de geschiedenis van het SP-bolwerk is beschreven. Toon Voets ging in het centrum van Oss wonen, zijn huis werd de uitvalsbasis van de partij. Een privéleven had hij niet, want altijd wa ren er 'kameraden' over de vloer. „We had den een belangrijke boodschap te verkon digen, namelijk dat de wereld moest veran deren", vertelt Anneke de Bres. „En het was ontzettend leuk, we hadden een heel gemotiveerde groep." Voets: „Achteraf blijkt dat het toch wat langer duurt om de' wereld te veranderen en had het mis schien wel een stapje minder gekund, maar het is de investering waard geweest. Ik heb er heel veel van geleerd." Buitenstaanders schetsten de SP ooit als een sekte, een club van 'rooie Jehova's'. Op roerkraaiers die met het rode boekje van Mao in de hand de samenleving op stelten zetten. De Bres: „Ja, we lazen de boekjes van Mao. Met die theorie was ook niks mis. 'Dien het volk', hoe kon je daar tegen zijn? Wisten wij veel hoe het in China in de praktijk ging." De beschuldigingen dat ook de Osse SP in haar beginjaren met geld van Mao activiteiten uitvoerde, zijn pertinent onwaar, zegt Van Dorst: „Wij hebben altijd zelf ons geld opgehaald." Voets was in 1974 één van de eerste drie SP-raadsleden. Aanvankelijk wilden de Os se SP geen plaats op de kieslijst. Want dan moesten ze vérgaderen met de 'vazallen van het grootkapitaal' Dat zou alleen maar tijd kosten en niks opleveren. Parlementa risme stond gelijk aan inkapseling. Hij liet zich door het Centraal IComitee van de par tij overtuigen van zijn ongelijk. In Oss trad de partij in 1996 toe tot het col lege van B en W, andere plaatsen zouden volgen. Sinds 2011 zit de SP in het dagelijks bestuur van de provincies Brabant en Zuid-Holland. Regeringsdeelname zou de volgende, logische stap moeten zijn, vindt partijvoorzitter Marijnissen. Zijn strijdmak kers zijn dat met hem eens. Dat roept wel de vraag of de SP inderdaad niet is ingekap seld door het systeem. Is de SP niet ook een gewone partij geworden? Nog wel een stuk linkser dan andere partijen, maar al lang niet meer uit op revolutie. „De we reld moet nog steeds veranderen", pareert Toon Voets. „Maar de doelen zijn wel bij gesteld, dat klopt. En de volksvertegen woordigers moeten gewoon keihard wer ken, stukken lezen, vergaderen. In die zin gaat het er nu veel gewoner aan toe, dat is waar." Wim van Dorst: „Wij waren pio niers, voor ons was actie veel belangrijker. Ik blijf ook hopen dat er voldoende jonge- De metamorfose van de SP weerspiegelt zich ook in het hoofdkantoor. Sinds juni zetelt de partij in het Amersfoortse gebouw, waar jarenlang de Rabobank zat De SP heeft het gebouw laten omtoveren tot een spranke lend onderkomen. Als het donker is, ziet het eruit als een grote, verlichte to maat De SP werd in 1972 in een woonhuis in Nijmegen-Oost opgericht In 1977 ver huisde de partij naar Rotterdam, waar ze 35 jaar lang zou blijven. In 2010 be sloot de partijraad om het oude Rabobankgebouw bij het NS-station van Amersfoort aan te kopen. De verbouwing werd deels gefinancierd met bij dragen van SP-leden. Het nieuwe partijkantoor heet De Moed. In de twee voormalige bankklui zen is nu het archief van de SP ondergebracht. Om het in de termen van de jaren zeventig te zeggen: het grootkapitaal is verjaagd. ren zijn die niet wegkijken als er iets mis is, maar in actie willen komen." Anneke de Bres: „De partij heeft al veel bereikt, maar het is nu tijd dat de SP echt aan de knoppen komt te zitten. Kijk eens naar de schoonmakers, hoe schandalig die worden behandeld. Strijd blijft altijd nodig." Al sinds dit voorjaar roept partijleider Roe mer van de daken dat ook de SP compro missen zal moeten sluiten als ze in de rege ring komt. Op provinciaal niveau heeft de partij moeten ervaren dat daar brokken van kunnen komen: twee Statenleden stap ten op, omdat ze zich niet wilden schik ken naar het compromis dat de SP-gedepu- teerde met zijn collega-bestuurders had ge sloten. „Als je bestuurt, is zulk gedoe niet altijd te voorkomen", denkt Anneke de Bres. „Goed met elkaar blijven discussië ren is belangrijk, maar soms is ruzie onver mijdelijk. Daarom is het ook verstandig van Roemer om nu al te roepen dat com promissen nodig zullen zijn. De verwach tingen zijn toch al hooggespannen, het ge vaar is groot dat SP-stemmers straks het ge voel krijgen dat ze een kat in de zak heb ben gekocht." Van Dorst: „De SP wil bewij zen dat ze kan besturen. Geef ons tenmin ste die kans." In het SP-programma zijn wat scherpe kantjes weggevijld. De AOW-leeftijd mag na 2020 toch omhoog naar 67 en het eigen risico in de zorg hoeft niet per se te wor den afgeschaft, een verlaging is ook al mooi. Wordt er, naar de smaak van de drie Osse oudgedienden, niet te veel water in de wijn gedaan? „Dat eigen risico moet echt worden afgeschaft", vindt De Bres. „Maar ja, door de crisis moeten we ontzet tend veel bezuinigen, daarom is het mis schien ook wel goed om dat standpunt wat te nuanceren." Voets vindt dat Roe mer zich met zijn AOW-standpunt 'te veel laat meeslepen in de getalletjesdiscussie'. „Die leeftijd is niet het belangrijkste, het gaat er om dat je een vangnet hebt voor mensen die buiten de boot vallen." Van Dorst vult aan: „Precies, want anders zit ten die mensen straks alleen maar twee jaar langer bij de sociale dienst." Als de SP straks inderdaad ministers mag leveren, zullen ook die een flink deel van hun salaris in de partijkas moeten storten. Want de afdrachtregeling mag dan op di verse plaatsen tot trammelant hebben ge leid, de partijleidering wil er koste wat kost aan vast houden. Hoe zit dat bij de SP-strijders van het eerste uur, hebben ze ooit berekend hoeveel geld ze hebben inge leverd bij de partij? „Ja, ik wel", zegt Voets. „Drie ton, in guldens. Maar iedere SP'er die daar een punt van maakt, moet goed bij zich zelf te rade gaan. Ik zat ooit op een steenkoude avond in de gemeenteraad te vergaderen. Ik wist dat buiten dertig SP-vrijwilligers de deuren afliepen, maar ik zat lekker met een kopje koffie binnen. Een volksvertegenwoordiger is niet belang rijker dan iemand die de deuren langs loopt, dat principe moet overeind blijven." De Bres: „Ik heb het nooit uitgerekend, maar ik heb ook makkelijk praten: ik heb het geld nooit gemist." Van Dorst: „Wij zijn nooit bezig geweest met rijk worden, wij waren bezig met onze idealen. Daarom zou het ook zo mooi zijn als de SP nu in de regering komt" Drie SP'ers van het eerste uur: Anneke de Bres-De Langen, geflankeerd door Toon Voets (links) en Wim van Dorst in hun hoofdkwartier in Oss. foto Dolph Cantrijn reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69