van Den Haag 7 spectrum Tabakslobby JSF-lobby Zaterdag 8 september 2012 eins tegen Mexicaanse griep en adhd-medi- cijnen. Patiëntenorganisaties hebben veel minder mogelijkheden het beleid te beïn vloeden. Er is niets mis mee dat clubs op komen voor hun belangen. Maar hun lob by moet wel controleerbaar zijn. Nu speelt het zich afin een grijs gebied. Sommige lobbyisten weten met voorrang de weg. En wie er het eerst bij is, bepaalt. Zo weegt de stem van de goede doelen altijd zwaar bij de Wet op de kansspelen. Organisaties zoals de Postcode Loterij hebben belang bij loterijen. Lobbyisten die de belangen van internetkansspelen of de risico's van gokverslaving naar voren willen brengen, zijn minder effectief Als burger of volks vertegenwoordiger is het belangrijk te we ten wanneer met wie is gesproken. Dat is zeker op het gebied van gokken en tabak nodig, omdat dit sowieso 'schuldige dos siers' zijn. Want via accijnzen en belasting heeft de overheid een eigenbelang in deze kwesties." Alle politieke partijen behalve de PW en het CDA steunen het PvdA-voorstel voor meer transparantie, mits het geen log en bureaucratisch systeem wordt. Want wie reken je mee als lobbyist, vraagt ook Erik van Venetië zich hardop af. Hij werkte als journalist en lobbyist en is nu lobby-advi seur bij Berenschot. Niemand houdt pre cies bij wie lobbyt en hoe vaak. Van Vene tië gaat uit van zeven fulltime lobbyisten op elk Kamerlid. Hij schat dat er 750 men sen fulltime bezig zijn met lobbywerk voor bedrijven, brancheorganisaties, over heden en belangenclubs. Verder lobbyen circa 750 directeuren, voorzitters en burge meesters als onderdeel van hun werk. Daarnaast zijn er honderden wat hij noemt 'hobbylobbyisten' actief. Van Vene tië doelt op bijvoorbeeld het verzet tegen woekerpolissen en de actie van moeders in Friesland tegen de late sluitingstijd van dis co's. De groei van het aantal lobbyisten komt volgens hem door de vele bezuinigin gen van de laatste tijd. Ook wordt veel wet geving gedecentraliseerd waardoor lagere overheden in actie komen. Bovendien staan Kamerleden steeds meer open voor het belang van burgers en professionals. „Kamerleden zijn afhankelijk van praktijk verhalen uit de samenleving via lobby clubs. Het is hun verantwoordelijkheid om op zoek te gaan naar tegenkrachten en zich niet voor het karretje te laten span nen van een enkele club." Samen met de Universiteit Leiden doet Van Venetië onderzoek naar de invloed van burgeractiegroepen op de besluitvor ming. De stem van burgers klinkt steeds luider, zegt hij. „Toen duidelijk werd dat gekort zou worden op het persoonsgebon den budget (pgb) liepen de e-mailboxen van Kamerleden vol met persoonlijke ver halen. De impact van de protestmails was heel groot. Of denk aan het protest van ge wone burgers in Barendrecht tegen de ge plande ondergrondse C02-opslag. Deze burgeractiegroep heeft de opslag tegenge houden en boekte zo een succes tegen een machtige club als Shell." Van Venetië, mede-auteur van het Grote Lobbyboek, adviseert diverse belangen groepen. „Natuurlijk is het goed om gezien te worden op borrels. Maar het meeste werk heeft plaats in kantoorkamers onder tl-buizen. Het is 80 procent huiswerk en 20 procent buitenspelen." Zijn belangrijkste tips: „Weet wat je wilt bereiken en onderbouw dat met cijfers en verhalen. Doe je huiswerk. Ken het belang van je tegenstander en wees bereid je aan te passen om je doel te bereiken. Werk zo veel mogelijk samen. En blijf eerlijk. Smeergeld en dubieuze snoepreisjes ko men altijd uit." J??| reageren? spectrum@wegener.nl gen eerlijk worden gewogen. Ook het be lang van de kleintjes." Sommige groepen hebben een geringe stem in het debat, erkent lobby-expert Van Schendelen. „Het duurt voor nieuwe groepen - denk aan de Piratenpartij die pleit voor vrij internet - vijf tot tien jaar voordat zij hun plek hebben veroverd. De stem van bejaarden heeft weinig gewicht omdat de belangenclubs intern en met el kaar veel ruzie maken. Allochtone onder nemers wantrouwen elkaar te veel om een vuist te maken." Hoogleraar bestuursrecht Wim Voermans van de Universiteit Leiden ziet duidelijk dat het aantal lobbygroepen de afgelopen jaren is toegenomen. Hun macht kon vol gens hem groeien omdat de oude overleg structuren zijn weggevallen. „Vroeger be stond voor ieder groot belang een advies raad. Voor de zorg had je de Ziekenfonds raad, voor de loonontwikkeling had je de Stichting van de Arbeid. Die semi-publie- ke raden hadden een formele status en ie dereen wist wie aan het duwen en wie aan het trekken was." Voermans vervolgt: „Begin jaren negentig zijn veel adviesraden opgedoekt, omdat ze te duur waren en de besluitvorming ver traagden. Dat waren goede redenen om de oude structuren weg te halen, maar daar voor in de plaats kwam een betrekkelijk ongereguleerd systeem. Er zijn nu steeds meer belangengroepen die in beslotenheid kunnen opereren en oncontroleerbaar toe gang hebben tot de politiek. Dat is het slechtste van twee werelden." „Op sommige dossiers zijn de belangen in onbalans", zegt Voermans. „Neem de far maceutische industrie. Haar invloed is aanmerkelijk, zo bleek vorig jaar bij een onderzoek naar de inkoop van vac- De tabakslobby is een van de sterkste en rijk ste clubs in Den Haag. Uit onderzoek van de Algemene Rekenka mer bleek deze zomer dat toenmalig staatsse cretaris van Financiën De Jager (CDA) in 2009 onder druk van een agressieve lobby zijn standpunt over Eu ropese regels voor ta baksbelastingen heeft aangepast. De lobby kwam van CD A-promi nenten Elco Brinkman (Philip Morris) en Hans Hillen (British American Tabacco). In Europa werd destijds onderhandeld over de toelaatbaarheid van minimumprijzen voor sigaretten. Aanvanke lijk stond Nederland daar sceptisch tegen over, omdat het tegen de interne marktregels zou ingaan en duurde re sigaretten be schermt Na de ge sprekken veranderde Nederland zijn stand punt over minimum prijzen van 'sceptisch' naar 'neutraal'. Al jaren wordt gelob byd voor de aanschaf van het dure gevechts vliegtuig Joint Strike Fighter (JSF). Via de Volkskrant lekte on langs een geheime lob by uit van industrie- concern Stork. Tiental len hoge ambtenaren (onder meer WD'ers Annemarie Jorritsma, Erica Terpstra en Ro bin Linschoten) en mi litairen werden tussen 2000 en 2004 getrak teerd op zeilreisjes en andere feestelijkheden van het door Stork on dersteunde en gefinan cierde lobbyplatform Juncta Juvant. Volgens de toenmalige Stork-marketingdirec- teur Mels van Houwe- lingen die de feestjes organiseerde, moest de betrokkenheid van zijn werkgever ge heim blijven vanwege de politieke gevoelig heid. Stork hoopte op miljoenenorders van Lockheed- Martin, de bouwer van de JSF. Stork ontkent de lob by. PW-leider Geert Wil- ders maakt geen ge heim van zijn warme banden met Israël. Oud-PW'er Hero Brinkman maakte kort na zijn vertrek bij de partij in maart dit jaar bekend dat Wilders ve le miljoenen euro's krijgt toegestopt van Amerikaanse zionisti sche organisaties. En Wim Kortenoeven, ook ex-PW, zei on langs dat hij in Ameri ka constateerde dat de joodse lobby boos is dat Wilders zich tegen de rituele slacht heeft gekeerd. Vorig jaar werd onder druk van minister Uri Rosenthal van Buiten landse Zaken een EU-verklaring aange past die hij te kritisch over Israël vond, zo schreef NRC Handels blad. Ook droeg Rosenthal zijn ambte naren op, tegen inter nationale richtlijnen in, voortaan niet over de 'bezette gebieden' te spreken, maar over 'betwiste gebieden'. Onder druk van de Tweede Kamer werd vorig jaar een onafhan kelijk onderzoek aan gekondigd naar de in koop van 34 miljoen vaccins tegen de Mexi caanse griep. De over bodige inkoop leverde een verspilling op van 144 miljoen euro. PW en SP vroegen zich af hoe groot de invloed van de farmaceutische lobby was bij het be sluit zoveel vaccins aan te schaffen. Hoogleraar medische biotechnologie Huub Schellekens zette on langs in de Volkskrant vraagtekens bij de druk van de farma-lob- by om grootschalige vaccinatie tegen baar moederhalskanker te doen. Hij suggereerde ook dat de fabrikanten van de middelen te gen de ziekten van Pompe en Fabry zelf hebben gelekt dat de vergoeding van deze medicijnen ter discus sie staat, met het doel publieke verontwaar diging uit te lokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67