spectrum 4 I II Zaterdag 8 september 2012 4 M VERKIEZINGEN 2012 Naam: Stefan Struik Leeftijd: 40 jaar Beroep: werkloos Stemt op: Weet ik niet Waarom: Ik houd van dieren, dus dan denk je aan de Dierenpartij. Tegelijkertijd ben ik een ech te vleeseter, dus dat klopt niet. Geert Wilders heeft lef. Maar hij gaat soms te ver en Emile Roemer is te slap, al zie ik ook wel iets in de SP. Eerlijk gezegd, van mij mo gen ze iedereen aan de kant schuiven en het onze konin gin laten doen. Ik denk dat ze streng is, maar goed weet wat ze doet. De solidariteit tussen generaties staat onder grote druk. Ouderen hebben goed voor zichzelf gezorgd en breken voorzie ningen nu af, stellen jongeren. Maar is dit verwijt terecht? De generatiekloof gedicht aan de hand van vijf 'misvattingen'. door Niek Opten illustratie Erna van Eerdewijk Naam: Theky Goossen Leeftijd: 52 jaar Beroep: Bibliotheekmedewerker Stemt op: Vermoedelijk D66 Waarom: Ik wil vooral op een partij stemmen die iets voor het onderwijs doet. Ik zie hoe verschrikkelijk hard ze in het onderwijs moeten werken. Ze krijgen zoveel kinderen met allerhande problemen in de klas en moeten het allemaal maar zien te 'handelen'. Nadeel van D66 is dat die partij niet zoveel invloed heeft. ongeren hebben er geen vertrou- j I wen meer in dat zij net zo goed af I zijn als de oudere generaties. Ze ei- sen daarom een vergaande garantie: in de Grondwet moet worden vast- W gelégd dat de overheid verantwoor ds^ delijk is voor spreiding van de wel vaart tussen de generaties. Het idee is af komstig van G500, een groep van zo'n dui zend met name hoogopgeleide jongeren die onder het motto 'voor de toekomst' in spraak eisen bij de 'vergrijzende macht'. Conflicten tussen generaties zijn van alle tijden, maar de laatste jaren komen oude ren en jongeren steeds meer tegenover el kaar te staan. Tot teleurstelling van Paul de Beer, hoogleraar arbeidsverhoudingen aan de Universiteit van Amsterdam en leider van het grootschalige onderzoek 'Solidari teit in de 21e eeuw'. „Ouderen en jongeren hoeven helemaal niet tegenover elkaar te staan. De beeldvorming klopt niet met de werkelijkheid," zegt De Beer (zelf een ba byboomer, 'maar dat doet er nu even niet toe'.) Eerst de beeldvorming. Forse bezuinigin gen en lastenverzwaringen versterken het gevoel onder jongeren dat zij opdraaien voor de economische crisis, een neergang die in hun ogen veroorzaakt is door oude ren die vooral aan zichzelf hebben ge dacht. Kijkend naar hun ouders zien jonge ren dat ze meer moeten betalen voor hun studie, moeilijker aan werk komen - en dan ook nog als flexwerker - en lastig een eigen dak boven hun hoofd kunnen krij gen. Bovendien zien ze een toekomst met oplopende pensioen- en zorgkosten. De verse politieke partij 50PLUS, volgens peilingen goed voor een of twee zetels, komt onder leiding van Henk Krol juist op voor de belangen van de senioren. Onder tussen probeert ChristenUnie-leider Arie Slob de boel te sussen, door te pleiten voor een generatiealckoord tussen jongeren- en ouderenorganisaties, vakbonden en politi ci om afspraken te maken over zaken als pensioenen en het afbouwen van de staats schuld. Dan nu de realiteit. Volgens De Beer is er sprake van misvattingen. In de discussie over de dreigende generatieoorlog wordt een tegenstelling gesuggereerd die er niet is. „Door die te blijven benadrukken wordt de solidariteit tussen jong en oud aangetast", zegt De Beer. „En daarmee is niemand gediend, de ouderen niet maar zeker ook niet de jongeren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64