3 spectrum Zaterdag 8 september 2012 krimp blijkt het belangrijkste gesprekson derwerp en natuurlijk spreken alle politici zich uit over de impasse rond de Hedwige- polder. En dan kan het Zeeuwse ook landelijk nieuws worden. 'Diederik Samsom: Zee land wietland' kopt De Telegraaf op de haar kenmerkende wijze op de voorpagina, nadat de PvdA-leider zich in Middelburg heeft: uitgesproken voor een proef met gele galiseerde wietteelt in Temeuzen. Alexan der Pechtold (D66) pleit voor een minister van krimp, om te onderstrepen dat zijn par tij de problemen op het platteland wil aan pakken. Goed idee, vindt CU-lijsttrekker Arie Slob anderhalve week later, al kan hij het niet laten op te merken dat hij Pechtold daarover in Den Haag nooit heeft: gehoord en er ook niets over heeft gelezen in het verkiezingsprogramma van de liberaal-de mocraten. Ook opmerkelijk: een tweede kerncentrale in Borssele is helemaal geen thema meer. Alleen Hero Brinkman (DPK) pleit er nog voor en dan moet de overheid eraan meebetalen, een standpunt waar nie mand in Den Haag het mee eens is. Uit de gesprekken wordt duidelijk dat de politici het gedoe met de Hedwigepolder spuugzat zijn. Het Haagse verzet tegen ont- poldering is duidelijk tanende. Voor Kees van der Staaij van de SGP is het geen princi pekwestie meer, alleen de WD, de SP en DPK geloven nog dat er een alternatief be staat. Buma is de enige die nog vasthoudt aan de door staatssecretaris Henk Bleker voorgestelde gedeeltelijke ontpoldering. Volgens PvdA, CU, D66 en Partij voor de Dieren moet de polder onder water. Wie goed naar de interviews heeft geluisterd, zal begrijpen dat hierover in een volgend regeerakkoord geen sluitende afspraak wordt gemaakt Elk volgend kabinet zal vrij wel zeker op zoek gaan naar de beste exit strategie. CU-lijsttrekker Arie Slob - in de loop der tijd van standpunt veranderd - biedt de provincie zelfs, duidelijk gemeend, zijn excuses aan. „Ik schaam me diep tegen over de Zeeuwen voor wat er met dit on derwerp gebeurd is." Het is de vraag of de uitspraken die de politici in Middelburg over Zeeuwse kwesties doen, kiezers in de provincie over de streep zullen trekken. De combinatie met hun manier van presen teren mogelijk wel. Het is precies die voor zichtige Roemer die het de weken daarop in televisiedebatten moeilijk heeft. An- ti-ontpolderaars zullen niet blij zijn ge weest met Pechtolds visie op de Hedwige polder („Die moet morgen nog onder wa ter en als ik vandaag tijd zou hebben en zou kunnen, zou ik eraan meewerken.") maar moeten erkennen dat het van lef ge tuigt dat in het hol van de leeuw onom wonden te komen zeggen. Kijk ook naar de eerlijkheid van Slob. Of kijk hoe staatsse cretaris Zijlstra zich bepaald niet verschuilt voor kritische vragen over zijn kunstbeleid, nota bene op het tijdstip dat hij eigenlijk aanwezig zou zijn bij de openingsvoorstel ling van het Zeeland Nazomer Festival. Het lijkt ook tekenend dat Sybrand Buma (CDA) de kans op een Zeeuws primeurtje nadrukkelijk laat liggen. „Over krimp en onderwijs heeft hij nog wel een interessant nieuwtje", tipt zijn voorlichter vlak voor het gesprek. Het gaat om extra geld voor scholen op het platteland. Tot drie keer toe krijgt de CDA-lijsttreklcer een voorzet op maat, maar hij weigert hem in te koppen. Hij wijst naar de doorrekening van het Cen traal Plan Bureau die dan nog moet komen. Dan zal blijken hoe het CDA hiervoor de portemonnee wil trekken. In het landelijke lawaai over de CPB-cijfers wordt er nooit meer iets over vernomen. En zo mist Buma zijn kans in Zeeland. De altijd vriendelijke Van der Staaij preekt voor eigen parochie (of eigenlijk: gemeen te), zoals ook blijkt uit de grote opkomst bij zijn interview. Dat geldt minder dan ver wacht voor Marianne Thieme die de vraag of de Partij voor de Dieren geen one issue partij is handig pareert. „Natuurlijk zijn we een one issuepartij. Dat issue is wel de hele planeet." Tijdens het eerste pauzemuziekje vraagt ze of ze niet te verbeten overkomt. Haar zorg is ongegrond. Ze pareert de niet malse kri tiek ontspannen en ontwapenend. Samsoms opmars in de peilingen moet nog beginnen als hij Middelburg aandoet, maar wie het interview heeft gevolgd zal zich over die latere ontwikkelingen niet verba zen. Zijn bijeenkomst is het best bezocht en aan tafel oefent hij de uitspraken waar mee hij in de weken daarop de lijsttrekkers debatten naar zijn hand zet Niet opvliege- rig, niet gelijkhebberig, glashelder en met veel parate feitenkennis. Dat is bij de PvdA wel eens anders geweest. Intussen is het AOW-standpunt van de SP ook wat waziger geworden. Wat de vraag oproept welk vakje die vroege bezoekers van dat eerste interview met Emile Roe mer, die gestaalde sociaaldemocraten, woensdag rood gaan kleuren. Ernst Jan Rozendaal was een van de intervie wers bij de lijsttrekkersgesprekken van #zee!andkiest. Alle interviews met de lijsttrekkers en het debat van afgelopen woensdag tussen Zeeuwse kandidaten op de kieslijsten voor de Tweede Kamer zijn terug te zien op www.pzc.nl/zeelandkiest. Omroep Zeeland herhaalt alle gesprekken op televisie: Zaterdag 8 september: Zondag 9 september Maandag 10 september: Dinsdag 11 september: 09:00:SP, Emile Roemer 09.00: CDA, Buma 09.00:PvdA, Samsom 09.00: DPK, Brinkman 11.00: D66, Pechtold 11.00: WD, Zijlstra 11.00 SGP, vd Staaij 11.00 CU, Slob 20.00:CDA, Buma 20.00:PvdA, Samsom 20.00: DPK, Brinkman 20.00: PvdD, Thieme 22.00:WD, Zijlstra 22.00: SGP: vd Staaij 22.00:CU, Slob 22.00: Zeeuws debat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63