laten zich in Zeeland kennen spectrum 2 Zaterdag 8 september 2012 Lijsttrekkers De Tweede Kamerverkiezingen gaan niet over Zeeland. Desondanks zijn de afgelopen weken bijna alle lijsttrekkers in Middelburg langs geweest, op uitnodiging van Scoop, de Zeeuwse Bibliotheek, Omroep Zeeland en de PZC. Met een interview van een uur, uitgezonden via radio, televisie en internet en een uitgebreide nabeschouwing in de krant, hebben ze in één klap meer Zeeuwen bereikt dan met drie dagen flyeren op de Markt in Middelburg, Temeuzen en Zierikzee zou zijn gebeurd. Wie weet heeft dat woensdag toch zijn weerslag in het stemhokje. door Ernst Jan Rozendaal Het is een woensdagmiddag in augustus. Buiten is het heer lijk warm. Terwijl SP-leider Emile Roemer in Middel burg tomatenijsjes uitdeelt, druppelen een paar honderd meter verder op, in de Zeeuwse Bibliotheek, de eerste be langstellenden binnen voor het interview dat hem zal worden afgenomen door Om roep Zeeland en de PZC. De eerste bezoe ker is zelfs twee uur te vroeg. Een half uur voor aanvang zitten al zeker twintig men sen klaar. Ouderen veelal Op wie zouden zij twintig, dertig jaar geleden hun stem hebben uitgebracht? Niet op de SP, toen nog een radicale splinterpartij. Waarschijn lijk op Wim Kok en daarvóór op Joop den Uyl, de partijleiders van de PvdA. Roemer is lijsttrekker van de partij die dan nog steeds het hoogst scoort in de peilingen. 'Negenendertig zetels', luidt het nieuws dat tijdens het interview binnenkomt. Aan de oudere fans is af te zien waar die vandaan komen. Roemer valt goed bij het oude PvdA-electoraat. Sociaaldemocraten van de oude stempel. Bij hem lijkt hun AOW vei lig. De AOW van PvdA-legende Willem Drees. Uiteindelijk komen meer dan honderd mensen opdagen bij het interview met de man die - zo gelooft dan nog iedereen - mis schien wel de nieuwe premier van Neder land wordt. Roemer is de gedroomde ope ner van een interviewserie met landelijke lijsttrekkers. Hij is vrolijk, betrokken en ad rem. In Middelburg krijgt hij een open doekje. Is het strategie dat hij zijn gezicht tot dan toe bijna nergens heeft laten zien? „Puur strategie", reageert hij breed grijn zend. „Zolang je niet in Zeeland bent ge weest, hoefje je nergens te laten zien." Zonder moeite slaat hij zich door het inter view dat misschien wel iets kritischer had gemogen. Toch laat ook hij kansen liggen. Begin volgend jaar vertrekt commissaris van de koningin Karla Peijs. Hij laat de vraag onbeantwoord of de SP, mocht zij de grootste worden, die bestuurspost opeist Niet polariseren, lijkt zijn devies. Nog duide lijker wordt dat als de Hedwigepolder aan bod komL Hij is tegen ontpoldering. Over het Scheldeverdrag moet opnieuw met de Belgen worden onderhandeld, vindt hij. Tij dens een onderbreking voor een plaatje op de radio fluistert hij: „Dat verdrag is nota be ne door Karla Peijs zelf ondertekend. Ik dacht: ik zal het maar niet zeggen." Uit zo'n opmerking blijkt hoezeer Roemer rekening houdt met een rol in een nieuwe regering. Het is immers niks voor een SP'er om de scherpe randjes van zijn standpunt slijpen. Een dag later haalt hij overigens wel uit. In het Financieele Dagblad stelt hij dat Neder land wat hem betreft geen Europese boete betaalt als het begrotingstekort groter is dan drie procent „Over my dead body." Tijdens het gesprek in Middelburg scheert hij langs dat onderwerp. Wat zou het mooi zijn geweest als hij die uitspraak daar had gedaan. Maar daar is het de bijeenkomst niet naar. Lijsttrekker Kees van der Staaij van de SGP doet zijn gewraakte uitspraak over de kans op zwangerschap na een ver krachting ook een dag na zijn bezoek aan Middelburg, terwijl het onderwerp abortus daar eveneens is aangeroerd. Is het een ge brek aan doorvragen? Wellicht. Maar het is nadrukkelijk de bedoeling dat de gesprek ken afwijken van interviews met de landelij ke media. Het gaat niet om één soundbite, iedereen krijgt een uur de tijd om zijn idee ën te ontvouwen. Nog nooit zijn lijsttrek kers zo dicht bij het Zeeuwse publiek ge bracht, zowel letterlijk als figuurlijk. Alleen Geert Wilders (PW) en Jolande Sap (GroenLinks) laten verstek gaan, in plaats van premier Mark Rutte (WD) wordt Hal- be Zijlsta als vervanger geaccepteerd. Wie de gesprekken bij wil wonen, kan gewoon de Zeeuwse Bibliotheek binnen wandelen. Na afloop is het mogelijk de partijleiders de hand te schudden of even een praatje te ma ken. Het interview is te volgen via televisie, computer, tablet, radio of telefoon. En de volgende ochtend ligt een uitgebreid ver slag op tienduizenden ontbijttafels in Zee land. Deze aanpak wordt gewaardeerd, blijkt onder meer uit een ingezon den brief van Karin Klopmeijer in de PZC: „Ik ben bij bijna alle uitzendingen aanwezig geweest en heb er erg van geno ten. Juist ook omdat ik het vaak zeer verras send vond hoe lijsttrekkers zich gedragen als ze ruim de tijd krijgen om in te gaan op vragen en dus niet 'de snelste, de leukste, de slimste' hoeven te zijn." De complete interviews zijn nog steeds te bekijken op de websites van Omroep.Zee land en de PZC. Elke sessie is een hele zit, maar de lijsttrekkers laten zich inderdaad kennen, ook over Zeeland. Want hoewel het woensdag om landelijke verkiezingen gaat, hoort bij een gesprek in Middelburg ook een Zeeuwse thematiek. Telkens zijn thema's als zorg, onderwijs en natuur gerelateerd aan de Zeeuwse situatie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62