¥oetbalwet b ijkt niet f@ werken De overheid moet minder doen en meer presteren nne 5 P zaterdag 8 september 2012 Gemeenten bekritiseren knelpunten en trage procedures De Voetbalwet is geen handig instrument om overlastgevers aan te pakken. Onderzoek van de Rijksuniver siteit Groningen toont dat aan. Wet is in afgelopen twee jaar amper gebruikt. door Maaike Boersma DEN HAAG - De Voetbalwet die twee jaar geleden werd ingesteld om overlastgevers zoals voetbalvan dalen aan te pakkenf lijkt in de praktijk niet te werken. Gemeenten passen de wet niet of nauwelijks toe, burgemeesters lo pen tegen allerlei knelpunten aan en vanwege trage procedures is er van lik-op-stukbeleid al helemaal geen sprake meer. Dat blijkt uit on derzoek van de Rijksuniversiteit Groningen. Met de zogenoemde Voetbalwet hebben burgemeesters sinds sep tember 2010 de bevoegdheid om een gebiedsverbod, een groepsver- bod of een meldingsplicht op te leggen aan met name voetbalvan dalen. De wet kan ook ingezet wor den om wijkoverlast aan te pak ken of overlast tijdens evenemen ten als oudejaarsavond. Meer dan 85 procent van de ge meenten zegt de wet sinds de in voering überhaupt niet gebruikt te hebben, en de overige gemeenten deden dit slechts incidenteel. In to taal zetten burgemeesters de wet slechts 34 keer in om voetbalvan dalisme aan te pakken. De wet werd vaker ingezet om wijkover last en overlast tijdens evenemen ten te voorkomen, in totaal zo'n 250 keer. Een belangrijk kritiekpunt is dat de maximale duur van een gebieds verbod slechts drie maanden is. Veel te kort, aldus de burgemees ters, aangezien het voetbalseizoen tien maanden duurt. Maar mis schien wel de grootste ergernis on der burgemeesters is de voorwaar de van 'herhaaldelijkheid'. Iemand moet twee keer eerder de openba re orde hebben verstoord voordat deze wet mag worden ingezet. Ie mand die bijvoorbeeld stenen heeft gegooid naar tegenstanders of naar de politie, kan op basis van de wet nog geen gebiedsverbod krijgen. „Mensen die voor de eer ste keer voetbalvandalisme plegen, kunnen we hiermee dus niet aan pakken", aldus Jan Schukkink na mens de gemeente Enschede. Om die 'herhaaldelijkheid' te be wijzen, moet een heel dossier wor den opgebouwd over de verdach te. Dat is niet alleen ingewikkeld maar ook erg arbeidsintensief kla gen de burgemeesters in het onder zoek. „Het leidt tot een enorme vertraging, het duurt een hele tijd voor je zo'n dossier rond hebt", al dus Schukkink. Alle eisen die er aan uitvoering van de wet worden gesteld, maken het volgens Schuk kink 'ontzettend log en traag'. Schukkink noemt het voorbeeld van een wedstrijd van FC Utrecht tegen FC Twente thuis irt Ensche de, eerder dit jaar. „De burgemees ter wilde zestig FC Utrecht-suppor ters die al een stadionverbod had den voor die dag een gebiedsver bod geven. Als hij dat op basis van de Voetbalwet had willen doen had hij eerst zestig dossiers moe ten hebben." Automobilist rijdt 116 km per uur te hard Een automobilist heeft donderdag avond in het Gelderse Lunteren 176 kilometer per uur gereden op een weg waar een maximumsnelheid van 60 kilometer per uur geldt. De automobilist passeerde de lasergun van de politie even later in omge keerde richting met een snelheid van 112 km/u. De bestuurder kan een forse boete verwachten. den haag Kindgebonden budget 75 euro hoger in 2013 Het kindgebonden budget voor het tweede kind wordt vanaf 2013 met 75 euro per jaar verhoogd. De be dragen voor de andere kinderen blijven gelijk. De ministerraad heeft hier gisteren mee ingestemd. Het kost de schatkist volgend jaar 45 miljoen euro. De verhoging van het kindgebonden budget was afge sproken in het Lente-akkoord. etten-leur Man bekent loslaten van kakkerlakken Een man uit Etten-Leur heeft aan de politie toegegeven dat hij op za terdag 19 augustus enkele honder den kakkerlakken heeft losgelaten in een woonwijk. De man had de kakkerlakken als voedsel voor zijn reptielen maar hij wilde van de beestjes af. Volgens de politie heeft hij gezegd dat hij veel spijt heeft van zijn domme actie. den haag Appeloogst is slecht door vorstperiode De oogst van appels en peren valt dit jaar tegen door de vorstschade in het voorjaar. In een groot deel van de Nederlandse boomgaarden werden fruitbomen beschadigd. De oogstverwachting ligt daardoor circa 25 procent onder die van vo rig jaar. De prijs van appels en pro ducten zoals appelmoes zal waar schijnlijk flink stijgen. nijmegen Weer minder interesse voor griepprik Risicogroepen laten zich minder in enten tegen griep. In 2011 liet 65,7 procent van de risicogroepen zich vaccineren ten opzichte van 68,9 procent een jaar daarvoor. De daling is vooral zichtbaar in de leeftijdsgroep van 60 tot 65 jaar: van 63,2 procent in 2010 naar 56,2 procent in 2011, zo blijkt uit de jaar lijkse peiling. utrecht Groeiend tekort aan pleegouders pubers Dat er een tekort is aan pleeg ouders in Nederland is al langer be kend, maar Pleegzorg Nederland is nu specifiek op zoek naar pleeg ouders voor pubers. Onder het mot to Help jij een pleegkind de puber tijd door? is de organisatie een cam pagne begonnen om pleegouders te werven voor kinderen van tien jaar en ouder. De wd wil een overheid die minder doet, maar wei waar levert voor uw belastinggeld, d§ wp wil een overheid die niet voortdurend nieuwe regels bedenkt, m mm veel mogelijk onnodige oude regels schrapt, P§ WD wil een overheid die zich minder met ons itven bemoeit, mm die wat z§ moet doen, beter doet Kortom: de wd wil waar mogelijk het mes tirttn in de overheid, om te kunnen investeren in onze economie en samenleving, VVD, Niet doorschuiven meer aanpakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5