Verdien eld met de creditcard werken7 - G€LDKW€STI€S Mijn vlucht had vertraging, heb ik recht op een vergoeding? zaterdag 8 september 2012 Een creditcard is handig, maar daar betaal je dan ook voor. De kosten variëren sterk per aanbieder. Shop dus niet alleen mét een creditcard, maar vooral ook vóór de aanschaf door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer van zo'n kaart. Een creditcard is vooral gemakkelijk omdat deze over heel de wereld wordt geaccepteerd. Het belangrijk ste verschil met een betaalpas is dat de gebruiker ervan pas achteraf betaalt Bij een normale pinpas wordt het bedrag daar- 'I entegen direct van de rekening afgeschre- ven. Met een creditcard sluit je eigenlijk iedere keer een kleine persoonlijke lening af. Le nen kost geld en dus betaalt de consument voor het gebruik van een creditcard. Ten eer ste worden er abonnementskosten in reke ning gebracht, variërend van 10 tot 85 euro per jaar. Meestal geldt: hoe groter de beste dingsruimte, des te hoger de kosten. Wie de creditcard slechts af en toe voor een kleine aankoop in een webwinkel gebruikt, heeft dus geen dure kaart nodig. Ook het type aanbieder heeft invloed op de prijs. Er zijn grofweg drie soorten aanbie ders: creditcardmaatschappijen, banken en winkels/verenigingen. Bancaire creditcards zijn vaak onderdeel van een betaaldiensten pakket, wat het lastig maakt de exacte kos ten te bepalen. Wie een losse creditcard wil en liever niet te veel kwijt is aan abonne mentskosten, kan zich het best wenden tot winkels en verenigingen. Vaste relaties beta len daar vaak lage jaarkosten. Zo kost een Gamma Visa Card jaarlijks 15 euro en voor de ANWB Mastercard hoeven leden jaar lijks slechts 12 euro neer te tellen. Let ook op de rente die in rekening wordt gebracht. Wie de betalingen binnen een maand van zijn bankrekening laat afschrij ven, betaalt geen extra rentekosten. Het plaatje ziet er heel anders uit als de consu ment kiest voor gespreid betalen over een langere periode. Of als er aan het einde van de maand eenvoudigweg te weinig geld op de betaalrekening staat om de aankopen met de creditcard te voldoen. De rente loopt vaak op tot het wettelijke maximum van 16 procent per jaar. Sommige credit cards hebben een wat lagere rente: zo beta- V len eigenaren van de Rabo Goldcard 10,4 procent rente, overigens nog een flinke kos tenpost. Bij betalingen buiten de eurozone kan ook nog een vergoeding per transactie in reke ning worden gebracht, de zogeheten koers- opslag. Ook die varieert per creditcard, van ongeveer 1,3 tot 2,3 procent. Geld opnemen bij een betaalautomaat met een creditcard is altijd erg duur. „Gebruik de creditcard zo min mogelijk om contant geld uit de automaat te halen. Een bankpas is dan veel goedkoper", tipt woord voerder Sandra de Jong van de Consumen tenbond. Per keer dat je geld opneemt, wordt mini maal 4,50 euro in rekening gebracht Sommi ge aanbieders rekenen zelfs een percentage van het bedrag, dat bij grote opnames dus flink kan oplopen. Behalve de kosten zijn er nog andere punten die meetellen in de be oordeling van een creditcard. Bijvoorbeeld: hoe gaat de aanbieder om met diefstal? Uit een test van de Consumentenbond van be gin dit jaar blijkt dat verschillende aanbie ders - zoals ING, Rabobank en SNS - eisen dat de eigenaar van de pas minimaal 1 keer per 24 uur controleert of hij de creditcard nog in bezit hebt. Zo niet dan komt het ver lies voor rekening van de klant. reageren? geld@wegener.nl zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant Naast diverse columns en rubrieken treft u op één overzichtelijke plek al het nieuws aan dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft. "t Mijn terugvlucht na de vakantie had een paar uur vertraging. Wanneer heb ik recht op een vergoeding? U heeft recht op een vergoeding als u op uw eindbestemming minimaal drie uur vertra ging heeft. De hoogte van de vergoeding is afhankelijk van de afstand. Voor een vlucht tot 1.500 km is de vergoeding 250 euro en voor een langere vlucht 400 euro. Bij een vlucht van meer dan 3.500 km en met alleen aankomst of vertrek in de EU is de vergoe ding 600 euro. U heeft geen recht op vergoe ding bij overmacht. In de praktijk is het las tig om uw recht te halen. Luchtvaartmaat schappijen beroepen zich vaak op over macht. Komt u er met de luchtvaartmaat schappij niet uit, dan kunt u een klacht in dienen bij het meldpunt luchtvaartpassa giers van de ILT (Inspectie Leefomgeving en Transport, www.ilent.nl). U kunt ook naar de rechter stappen. Er zijn gespecialiseerde juridische dienstverleners actief, zoals EU- Claim, die u helpen bij uw gang naar de rechter. "t Mijn vader verblijft in een verpleeghuis. Het gaat slecht met hem. Als hij komt te overlij den, moeten wij zijn kamer ontruimen. Hoeveel tijd hebben wij daar volgens de wet voor? In de wet is hierover niets geregeld. Het is de bedoeling dat u in goed overleg samen met het verpleeghuis een afspraak maakt. Het verpleeghuis krijgt nog dertien dagen door betaald na het overlijden van een bewoner. Die periode is bedoeld om de kamer leeg te ruimen en opnieuw in te richten voor de volgende bewoners. Het ontruimen moet dus redelijk snel gebeuren. 3 Mijn man heeft kinderen uit een eerder hu welijk. Ik kan het goed met hen vinden en wil hen graag mijn bezittingen nalaten. Als mijn man als eerste komt te overlijden, erven zijn kin deren dan nog van mij? Niet automatisch. Als u komt te overlijden na uw man, zijn uw broers en zussen uw erf genamen. Mochten uw broers en/of zussen al zijn overleden, dan komen hun kinderen in hun plaats. De kinderen van uw man zijn geen erfgenaam en erven niets. Wilt u dat veranderen, dan moet u een testament ma ken waarin u hen tot uw erfgenamen be noemt. In het geval dat het andersom gaat en u als eerste komt te overlijden, is uw echt genoot uw enige erfgenaam. Na zijn dood er ven zijn kinderen. www.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag over deze mate rie? Wellicht kunnen wij u verder hel pen. U gaat naar www.gelden- recht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie samenwerkt, ne men vragen met een algemene strek king in behandeling. U krijgt hierover be richt. Een selectie van de vragen en ant woorden wordt gepubliceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55