Ziekteverlof of werken Linked E3 fiscaal Erfbelasting afgeschaft? zaterdag 8 september 2012 door Wil Vennix De erfbelasting (dat is de moderne benaming van het successierecht) is een van de meest ge hate belastingen. 'Over het vermo gen dat bij overlijden vererft, is bij leven al meer dan genoeg be lasting betaald', vinden tegenstan ders. En ook: 'Juist als je gespaard hebt en niet alles hebt verbrast, worden je erfgenamen nog eens gepakt'. Een recente uitspraak van de rechtbank Breda lijkt op het eer ste oog de fundamenten van de erfbelasting aan te tasten, maar kan evengoed het omgekeerde ef fect hebben. Wat is er aan de hand? Sinds 1998 kent de erfbelasting een tegemoet koming voor bedrijfsvermogen. De gedachte hier achter is dat als spaargeld of beleggingen verer ven, de erfbelasting kan worden betaald uit het geërfde vermogen. Als een bedrijf vererft, is dat min der vanzelfsprekend en zou dit weieens ten koste kunnen gaan van de continuïteit van de onder neming. Dat leidde tot een vrijstel ling voor bedrijfsopvolgingen van 25 procent en dat percentage is in stappen verhoogd. Thans zijn ver ervingen (en trouwens ook schen kingen) tot 1 miljoen euro volle dig vrijgesteld en daarboven voor 83 procent Het verschil tussen vererving of schenking van onder nemingsvermogen versus pri- vévermogen is dus buitengewoon groot. Te groot, vond een man die in 2007 een boerderij erfde. In fisca le zin was het geen onderneming meer, want het bedrijf werd al eni ge jaren door de latere erfgenaam gepacht. Ofschoon geen sprake was van ondernemingsvermogen, claimde hij toch de vrijstelling. In een uitvoerig gemotiveerde uit spraak heeft de rechtbank Breda hem gelijk gegeven. In Nederland moet de rechter terughoudend zijn in toetsing van wetgeving, maar hier is de wetgever - vol Q Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadviseurs te Tilburg gens de rechtbank - uit de bocht gevlogen. De bevoordeling van on dernemingsvermogen is volgens de rechtbank niet te verdedigen en daardoor is sprake van onge oorloofde discriminatie. Of schoon geen sprake was van on dernemingsvermogen kreeg de erfgenaam daarom toch de bijbe horende vrijstelling. De Belastingdienst is in beroep ge gaan en uiteindelijk zal de Hoge Raad de knoop moeten doorhak ken. Als de Hoge Raad de benade ring van rechtbank Breda niet volgt, blijft alles zoals het was. Volgt de Hoge Raad de rechtbank Breda wél, dan is de erfbelasting in feite afgeschaft. Dat kost de schatkist een miljard euro per jaar aan gederfde inkomsten, geld dat Den Haag niet kan missen. De verwachting is daarom dat de vrijstelling voor bedrijfsopvol ging in dat geval per onmiddellijk zal worden geschrapt of ingrij pend ingeperkt. Dan wordt onder nemingsvermogen immers niet langer bevoordeeld en is er dus ook geen discriminatie meer. On dernemers die hun bedrijf de ko mende jaren geheel of gedeelte lijk willen overdragen, kunnen die plannen mogelijk vervroegen om aldus de vrijstelling veilig te stellen. Particulieren aan wie een aanslag erfbelasting wordt opge legd, doen er goed aan daar, tot be houd van rechten, bezwaar tegen aan te tekenen, met een beroep op dezelfde vrijstelling als voor ondernemingsvermogen. Veel gedoe dus, maar de erfbelas ting zal uiteindelijk gewoon voort bestaan, met of zonder tegemoet koming voor ondernemingsver mogen. Het doet denken aan een draak, waarbij voor elke kop die wordt afgehakt er twee nieuwe in de plaats groeien. Van dit mon ster zijn we voorlopig niet af! Het aantal cosmetische operaties stijgt. Als ze niet medisch noodzakelijk zijn, worden deze ingrepen niet vergoed door ziektekos tenverzekeringen. Maar hoe zit het eigenlijk op het werk. Moet je baas je bijvoorbeeld doorbetalen als je een ivf-behandeling of ste rilisatie ondergaat of een facelift laat doen? door Eva Wassenburg illustratie Job van Celder Mr. Marco Swart van Swart De Schepper advocaten is gespeciali seerd in arbeidsrecht. „Als een werkgever kan aantonen dat een werkne mer zijn ziekte opzettelijk heeft veroorzaakt hoeft de werkgever het loon niet door te be talen. Maar bij een cosmetische of niet-me- disch noodzakelijke ingreep is het niet het oogmerk van de werknemer om ziek te wor den. Om dezelfde reden leidt opzettelijk risi covol gedrag, zoals sportbeoefening ook niet tot verlies van loon." De advocaat haalt een rechterlijke uitspraak aan uit 1999 waarin een werknemer door een sterilisatie vijf dagen niet kon werken als schilder. Zijn werkgever weigerde loon door te betalen omdat de werknemer vóór de ingreep gezond was en er geen medische noodzaak was voor de ingreep. De werkne mer moest het risico dus maar zelf dragen. De rechter vond alleen het feit dat de werk nemer door de ingreep tijdelijk niet kon werken van belang, dat was ook bevestigd door de bedrijfsarts. De reden van de ar beidsongeschiktheid maakt niet uit voor het wettelijke recht op loondoorbetaling. De wet noemt geen uitzonderingen op deze re gel, dus de werkgever moest het loon door betalen tijdens het ziekteverzuim. „Maar ik kan mij goed voorstellen dat maat schappelijke opvattingen hierover verande ren", zegt advocaat Swart. „Deze ingrepen komen veel meer voor dan in het begin van de vorige eeuw toen de wettelijke bescher ming van werknemers bij ziekte werd gere geld. Het is de vraag of het altijd redelijk is van een werkgever te verlangen dat hij ver zuim door een cosmetische ingreep doorbe taalt. Een maatschappelijk debat daarover zou zinnig zijn." Iedere ingreep heeft een risico op complica ties. Als die na een niet-medisch noodzake lijk ingreep optreden, levert dat weer een nieuwe discussie op. Zo wilde een werkge ver geen loon uitbetalen voor ziekteverzuim door complicaties na een cosmetische in greep. De werkneemster had meegedaan aan het tv-programma Make we beautiful, en had voor een reeks van ingrepen zes we ken onbetaald verlof gevraagd en gekregen. Maar er traden complicaties op en ze bleef langer weg. De werkgever vond dat de vrouw haar ziekte aan zichzelf te wijten had en betaalde geen salaris nadat de zes weken onbetaald verlof voorbij waren. Zij stapte naar de rechter en kreeg gelijk: het was im mers niet haar opzet geweest complicaties te krijgen na de cosmetische ingreep. Het kah ook anders. Voor haar borstvergro ting vijf jaar geleden heeft Elena de Wit twee weken vakantie opgenomen. Toen er na een paar jaar een hersteloperatie nodig was omdat zich een hard kapsel had ge vormd rond de borstprothese, is ze met haar baas gaan praten. Ze heeft twee dagen vrij genomen en mocht zich drie dagen ziek melden. Ze wist niet dat ze ook voor de eer ste ingreep al recht had op betaald ziektever lof, maar zou daar waarschijnlijk geen ge bruik van hebben gemaakt, zegt ze nu. „Je wil het zelf, dan vind ik het niet ethisch om de werkgever daarvoor te laten op draaien", zegt ook Esther Jansen. Zij heeft haar oogleden laten liften, haar ogen laten laseren en heeft drie ivf-procedures onder gaan. Voor alle ingrepen heeft ze vrij geno men. Ook Esther had geen idee dat ze hier voor recht had op betaald ziekteverlof „Het is niet eens bij me opgekomen." Mirjam Gijbeis van de Arenborghoeve, een centrum voor plastische en esthetische chi rurgie in Venlo, constateert dat de meeste mensen vrij nemen om te herstellen van 'Je wil het zelf, dan vind ik het niet ethisch om de werkgever daarvoor te laten opdraaien' een ingreep. „Ook omdat ze niet willen dat iedereen weet dat ze iets hebben laten doen. Dus ze offeren hun vakantie er maar aan op." Een keer heeft Gijbeis meegemaakt dat een cliënt op het werk had afgesproken de kosten voor het verlof te delen; voor de helft vakantiedagen en voor de andere helft betaald ziekteverlof Nooit is ze een cliënt te gengekomen die wist van haar recht op doorbetaald ziekteverlof. „Wel mooi dat het zo kan." Daar is Andries Bongers het niet helemaal mee eens. Hij is bestuurslid van de sectie Ar beidsvoorwaarden, -verhoudingen en -om standigheden van de Nederlandse Vereni ging voor Personeelsmanagement en Organi satieontwikkeling (NVP). „Het is de vraag Talencombinaties op Linkedln uitgebreid Linkedln heeft zijn reclamedienst Ads uitgebreid met verschillende Europese en Aziatische talencom binaties, meldt Emerce. Een be drijf uit Hong Kong kan Neder landse gebruikers nu in het Neder lands aanspreken. Dit moet meer adverteerders te trekken. Niet no dig, denkt Emerce. Het overgrote deel van de Nederlanderse gebrui kers (3 miljoen) communiceert bij voorkeur in het Engels. Consument weet niet wat beleggen kost Consumenten die hun geld zelf beleggen, zijn veelal onbekend met de beleggingskosten en de sa menstelling ervan. Beleggers die hun geld laten beheren door advi seurs en vermogensbeheerders zijn nog minder vaak op de hoog te van kosten dan zelfstandige be leggers. Dat blijkt uit de Consu mentenmonitor van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) die dit om de twee jaar onderzoekt. Schadefonds keert meer dan 10 miljoen euro uit Het Schadefonds Geweldsmisdrij ven heeft over 201110,4 miljoen uitgekeerd. Ruim 7 miljoen euro werd toegekend voor smartengeld (immateriële schade) en 3,3 mil joen voor materiële schade. Slacht offers van geweldsmisdrijven ont vingen gemiddeld 2.380 euro. Het Schadefonds Geweldsmisdrij ven geeft aan slachtoffers met ern stig psychisch of fysiek letsel een financiële tegemoetkoming. Nieuwe site voor hulp aan laaggeletterde werknemers Sinds deze week is de site Taal- werkt.nl bereikbaar. Deze site is bestemd voor werkgevers die in formatie zoeken over (de aanpak van) laaggeletterdheid en voor werknemers die zelf moeite heb ben met lezen en schrijven of col lega's kennen die hiermee worste len. Ruim een miljoen van de po tentiële Nederlandse beroepsbe volking is laaggeletterd. De site wil helpen hier iets aan te doen. 'Cross-channelstrategie' biedt winkeliers perspectief Van de mode-artikelen die klan ten online bestellen wordt 8 pro cent in de winkel afgehaald, blijkt uit onderzoek van marktonder zoeker GfK naar modeartikelen. Daarom is het voor winkels zin vol een 'cross-channelstrategie' te hanteren. De winkelier heeft zo de kans zijn klanten persoonlijk te spreken, extra service te verle nen en mogelijk meer spullen te verkopen, meldt Emerce.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52