Vlissingse globetrotter vindt uiteindelijk werk om de hoek zaterdag 8 september 2012 „Als je als vrouw in de haven werkt, krijg je toch veel respect van de mannen hier, merk ik", zegt Gina Hamers. foto Lex de Meester Het was vroeger zo'n beetje de vaste bestemming: de camping in eigen land. Nee, de ouders van Gina Ha mers waren niet bepaald globetrotters. Als nuchte re Zeeuwen vierden ze vakantie het liefst op eigen bodem. „Misschien dat ik daarom juist veel wil reizen", lacht de nu 26-jarige Vlissingse. Door haar opleiding International Business 8c Management Studies (IBMS) is haar blik op de wereld in elk geval flink verruimd, zegt ze zelf. Alles ademt buitenland tijdens de studie aan de HZ in Vlissingen. De colleges zijn in het En gels en in de klaslokalen is een bonte verzameling aan natio naliteiten te vinden. De stages kun je over de grens volgen en de HZ biedt je de mogelijkheid om een minor in het bui tenland te volgen. Gina deed die van haar in het Canadese London. „Ik heb daar een half jaar lang colleges gevolgd en op een campus gewoond. Het was mijn eerste verre reis. Dan kom je daar met je koffertje in een ander land aan, best span nend. Maar het mooie was dat ik door de Canadezen met een op sleeptouw werd genomen." Het leven op zo'n campus is een belevenis op zich, zegt Gi na. „Je doet eigenlijk alles op de campus. Het is enorm. Er zijn zelfs restaurants en bars." Vanuit Canada maakte de Vlissingse ook enkele uitstapjes naar onder meer New York en Florida. Ze kijkt met veel plezier terug op die tijd. „Die periode in het buitenland heeft me enorm gevormd. Ik dacht dat ik al zelfstandig was, maar daar was ik helemaal op mezelf aangewezen en ben ik nog zelfstandiger gewor den." IBMS is een brede opleiding. Je leert er van alles wat, zegt Gina. „Het grote voordeel is dat je met je diploma letterlijk overal terecht kunt. Bij allerlei soorten bedrijven en van de salesafdeling tot personeelszaken." Talen zijn vanzelfspre kend een pijler van de studie. „Het Engels is toch net wat anders dan het Engels dat je op de middelbare school krijgt. Tijdens de opleiding krijg je allerlei businesstermen om je oren." Daarnaast zijn Frans en Duits standaardvakken en kun je uit nog enkele andere talen kiezen. „En je krijgt vak ken als recht, accounting en statistiek. En je kunt nog extra studiepunten verdienen door je ook op cultureel vlak te ver diepen. Heel breed dus." Twee jaar geleden is Gina afgestudeerd. Inmiddels is ze com mercieel trainee bij Verbrugge Terminals in Vlissingen en wordt ze intern opgeleid tot commercieel manager. „In twee jaar doorloop je verschillende facetten van het bedrijf, van het lossen van lading uit schepen tot het meegaan met de commercieel manager naar de klant." Een halfjaar lang werkte Gina in de haven. „Ja, in de kraan. Ik loste schepen. Ik heb al mijn havenwerkerscertificaten gehaald", zegt ze met een brede lach. „Echt ontzettend leuk. En als je als vrouw in de haven werkt, krijg je toch veel respect van de mannén hier, merk ik." Begin volgend jaar is haar traineeschap afgelopen en hoopt ze aan de slag te gaan als commercieel manager. De Vlissing se die de wereld wil zien, heeft dan een vaste baan om de hoek van haar woonplaats. „Tja, grappig hè? Maar ik heb het hier ontzettend naar mijn zin. En Verbrugge geeft talen ten de kans om zich verder te ontwikkelen en ervaring op te doen. IBMS was een goede basis en ik ben ervan over tuigd dat ik verder wil in de sales." En als er bij Verbrugge een post in het buitenland vrijkomt? „Dan zal ik die kans zeker grijpen. Behalve mijn familie is er eigenlijk weinig wat me in Nederland houdt." Wat kost het en wat levert het op? Het collegegeld bedraagt 1771 euro per jaar. Aan studiemateriaal ben je ongeveer 500 euro kwijt en aan de introductieweek en excursies zo'n 200. Als je bent afgestudeerd, mag je de titel Bachelor of Bu siness Administration gebruiken. Met de opleiding IBMS kun je onder meer marketingme dewerker,. internationaal marktonderzoeker, exportcon sulent, medewerker personeelszaken en manager in koop en logistiek worden. Het startsalaris van een commercieel manager bedraagt rond de 2500 euro. Commercieel managers vormen een vast onderdeel bin nen een bedrijf, daarom is er veel vraag naar en is er een ruim arbeidsmarktperspectief. De vooruitzichten op een baan zijn dan ook goed. (bronnen: kenniscentrum voor beroepsonderwijs en bedrijfsleven Ecabo en Natio nale Beroepengids) In de regio Zeeland en West-Brabant zijn op dit mo ment 18 vacatures voor de functie van commercieel ma nager. (bron: Nationale Vacaturebank) Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51