'Ik probeer de beste oplossing te vinden' 21 werken zaterdag 8 september 2012 Ceo's krijgen te veel betaald voor hun werk Driekwart van de Nederlandse on dernemers vindt dat aandeelhou ders méér inspraak moeten heb ben in het beloningsbeleid voor bestuurders van beursgenoteerde organisaties. Een vergelijkbaar per centage (68 procent) is van me ning dat topbestuurders te veel be taald krijgen voor het werk dat zij doen. Dat blijkt uit onderzoek van accountants- en adviesorgani satie Grant Thornton onder lei ders van (middel)grote organisa ties. Nederlandse ondernemers vin den ook dat het salaris gekoppeld moet worden aan prestatie. De nen en Zweden hechten daar min der waarde aan. Vaak is hij twee weken per maand onderweg. Naar Zuid-Amerika en alle uithoeken van Europa. Altijd op zoek naar nieuwe klanten, nieuwe markten. En natuurlijk moeten de banden met de bestaande klanten ook goed onderhouden worden. Rafael Bonatto (28) is commercieel manager bij Verbrugge Terminals in Vlissingen. De Braziliaan kwam vijfjaar geleden naar Nederland. „Want hier is de meeste kennis van shipping", zegt hij in bijna vlekkeloos Nederlands. Populaire werkgevers zijn maatschappelijk betrokken Wat is het geheim van de popu lairste werkgevers? Hun maat schappelijke betrokkenheid, blijkt uit grootschalig onderzoek van Ef- fectory en VNU Vacature Media. Medewerkers van de honderd bes te werkgevers van Nederland zijn positief over de mate waarin hun organisatie bijdraagt aan maat schappelijke aspecten zoals het milieu, goede doelen of het wel zijn van de lokale omgeving. Zij geven hun werkgever hiervoor het rapportcijfer 6,9. Medewer kers van andere organisaties ge ven hun bedrijf daarvoor een 6,4. Maatschappelijk betrokken bedrij ven scoren in het algemeen beter. Werknemers zijn niet zichzelf op de werkvloer Bijna 60 procent van de werkne mers zegt niet zichzelf te zijn op de werkvloer. Ruim een derde van hen heeft zelfs een speciale 'werk kant'. Eén op de tien zegt de mindere kanten van zijn of haar persoonlijkheid te verbergen voor collega's. Dit blijkt uit onder zoek van Nationale Vacaturebank onder 1100 respondenten. Het merendeel van de werkne mers is niet helemaal zichzelf op de werkvloer. Zij laten de minde re kanten van hun persoonlijk heid thuis en meten zich een ech te 'werkpersoonlïjkheid' aan. Ze liegen soms zelfs om mee te kun nen praten met collega's. door Dennis Rijsbergen Van huis uit is Rafael ingenieur. Toen hij zijn studie in Brazilië begon, wilde hij bruggen bouwen en wegen en vliegvelden. „Maar ik merkte dat ik de economische kant eigenlijk veel interessanter vond. En ik heb altijd iets met logis tiek gehad. Brazilië is een jong land, we moeten nog veel leren. In Nederland is wel veel kennis over de lo gistiek. Via via ben ik in contact gekomen met Ver- brugge." Bij het Zeeuwse bedrijf heeft Rafael zich in vijfjaar opgewerkt tot commercieel manager. Voor de afde ling cellulose en papier doet hij de commerciële con tacten. Brazilië is een van de grootste leveranciers van cellulose (grondstof waar papier van gemaakt wordt), hout en metaal. „En wij zijn de grootste im- portterminal van cellulose in Europa. Dus is het goed om een Braziliaan in het bedrijf te hebben die goed met Braziliaanse klanten en leveranciers kan commu niceren en kennis heeft van het land." Rafael onderhoudt alle contacten met klanten en le veranciers van Verbrugge in Zuid-Amerika. Boven dien is hij vaak in Europa op pad. „Ik vind het erg leuk om veel te reizen. Vaak probeer ik achter een za kenreis een paar dagen aan te plakken zodat ik ook privé wat van het land kan zien." Het is een complexe markt waarin de Zeeuwse Brazi liaan zich beweegt. „Als een fabriek minder produ ceert of dicht gaat, heeft dat meteen gevolgen voor de prijs. Maar oók de logistieke planning verandert. Het is voor ons heel belangrijk om nauw contact met de klant te houden en samen naar oplossingen te zoe ken en ons aan te passen aan de markt. Ik probeer met alle partijen de beste oplossing te vinden en de beste offerte te bieden. Ik moet daarbij rekening hou den met kosten, efficiency maar ook duurzaamheid wordt in de markt steeds belangrijker." Communicatie is als commercieel manager erg be langrijk. Het is ook de reden dat Rafael zich bij aan komst in Zeeland meteen op de Nederlandse taal stortte. „Engels is dan wel de internationale taal, maar hier heb je.te maken met lokale mensen. De werknemers in de haven laten het bedrijf draaien. Dan is het belangrijk dat je met hen kunt communice ren." De Braziliaan is inmiddels verknocht aan Zeeland. „Een geweldige en rustige plaats om te wonen en te werken. En in het weekend zoek ik graag de drukte op van de steden. Nederland is een georganiseerd land met professionele mensen. Dat is in Brazilië wel anders", lacht hij. „Daarom wil ik graag mijn kennis aan mijn land overdragen." Daartoe krijgt hij de kans. Op 15 september gaat Rafael terug naar zijn moederland. In de grootste en belangrijkste havenstad van Latijns-Amerika opent Verbrugge binnenkort een kantoor en Rafael gaat daar als commercieel manager aan de slag. „Ik ga me bezighouden met de wereldmarkt en ga proberen andere ladingsoorten binnen te slepen. Een grote uitdaging." Zeeland gaat hij wel missen. „De mensen hier zijn fantastisch. Het duurt wel lang voordat je met Neder landers een relatie opbouwt. Maar als die eenmaal goed is, dan is het ook voor altijd." Jobbird genomineerd voor Website van het jaar Vacaturesite lobbird is door Emer- ce en MetrixLab genomineerd voor de verkiezing van Website van het Jaar in de categorie 'Car rière'. Het publiek kan de genomi neerde websites beoordelen op in houd, navigatie en design. De Website van het Jaar-verkie zing is de publieksprijs die zich richt op kwaliteit en inhoud van de sites. De verkiezing wordt voor het twaalfde achtereenvolgende jaar gehouden. Er kan gestemd wor den van 17 september tot 25 okto ber. De winnaars worden bekendge maakt op 15 november tijdens de Awardshow in de Beurs van Berla- ge te Amsterdam. Rafael Bonatto en Gina Hamers zijn allebei aan de slag bij Verbrugge Terminals in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50