Brian Hendry trekt aan alle touwtjes bij Oemoemenoe Tovaal mikt op middenmoot 401 sport Zeeland Classic trekt veel wielrenners naar Heinkenszand Rapide moet na leegloop vooral geduld hebben zaterdag 8 september 2012 door Wim de Vos HEINKENSZAND - De ogen van Leo Bakker, voorzitter van TMZ en van het wielercomité Vitesse uit Heinkenszand, glinsteren als hij de deelnemerslijst van de Zeeland Classic bekijkt. Meer dan 170 ren ners hebben zich aangemeld voor deze klassieker voor vrije renners die zaterdag in Heinkenszand wordt verreden. „Omdat er op het laatste moment altijd nog afmeldingen binnen ko men, gaan we er vanuit dat er ze ker 150 renners van start zullen gaan. En dat zijn zeker niet de minsten", meent Leo Bakker. Het is voor hem ook het bewijs dat de organisatie staat. „De renners we ten waar ze bij ons aan toe zijn. Er wordt aan zoveel mogelijk gedacht en dat wordt door de renners ge waardeerd. Natuurlijk kan er altijd iets mis gaan, maar we hebben een ijzersterke organisatie met be hoorlijk veel vrijwilligers die elk jaar weer klaar staan om hun me dewerking te verlenen. Zonder hen kunnen we uiteraard niet." Jacques Schuit mag zaterdag op nieuw tot één van de kanshebbers worden gerekend. Vorig jaar schreef de coureur uit Oost-Sou burg deze wedstrijd op zijn naam en dit jaar heeft hij ook al een paar klassieke zeges (de Sint jo zef-Klassieker in Someren-Heide en Someren-Peer-Someren) op zijn palmares kunnen bijschrijven. Het uitgebreide deelnemersveld kent niet alleen renners uit alle uit hoeken van Nederland, maar ook bij de Belgen staat de koers hoog aangeschreven. Renners als Fran- ky van Oyen en Nico Verwee moe ten tot de favorieten worden gere kend. Dat mag ook gezegd worden van de Zeeuwen Dennis Raadtge- ver en johnny van der Klooster. De totale afstand bedraagt 116 kilo meter (twee grote ronden van 40 kilometer, gevolgd door drie lus sen van acht kilometer in de omge ving van Heinkenszand) en voert de renners door tien dorpen van de gemeente Borsele. In verband met bouwwerkzaam heden in de Dorpsstraat zal er dit maal gestart worden nabij sport hal De Stenge, terwijl de finish is gelegen aan Clara's Pad in Hein kenszand. De start is om 16.30 uur. door Peter Snelders HULST - Met sterk wisselende ver wachtingen kijken de Zeeuwse hockeyteams uit naar de comptitie- start van zondag. Het mannen- team van Rapide uit Hulst werd na degradatie uit de derde klasse geteisterd door een complete leeg loop. Door studie, werk en de keuze om op een lager niveau te gaan spelen bestond de selectie nog uit slechts zes spelers. „De rest van de huidige selectiegroep van 22 man komt uit het tweede team", zegt Ab Klaeijsen, die opnieuw ge strikt werd voor het trainerschap en de begeleiding van dat team. „Je kunt er niet omheen dat we kwaliteit hebben ingeleverd. Rust en een geduldige opbouw moeten op termijn garant staan voor een team dat zich weer op degelijke wijze kan presenteren in de derde klasse. In het begin zal het met vallen en opstaan zijn." Klaeijsen lijkt echter de man op de juiste plaats. Twee keer eerder ontfermde hij zich over het man- nenteam, met promoties naar res pectievelijk de tweede en de der de klasse tot gevolg. De mannen van Walcheren wacht een uitdaging in de derde klasse. Handhaven staat voorop na de verrassende promotie vorig seizoen via de nacompetitie. Toch streeft men stilletjes naar meer. Coach Nobert Jagers, die terzijde gestaan wordt door Arno Wou ters en veldtrainers Chris Jiskoot en Michel van Tiel, ziet het wel zit ten. „Per saldo hebben we nauwe lijks aan kwaliteit ingeboet. Enke le jongens zijn gestopt, maar daar staat de komst van nieuwe spelers tegenover. Omdat het mannen- team van Goes zich terugtrok uit de standaardklasse gaven enkele jongens van dat team aan dat ze bij ons wilden spelen. In goed overleg is die spelersovergang tot stand gekomen. Het gaat om Ste ven en Casper Sijnja en Ronald Bouma. Dat zijn aanwinsten. Dat geldt eveneens voor nieuwkomer Max Vogels, die hier op de Roose velt Academy gaat studeren. Hij was een vaste kracht in het team van Tilburg 2, dat op een hoog ni veau uitkwam." Het vrouwenteam van Wal cheren komt eveneens uit op der- deklasseniveau. Na een sterke start vorig seizoen zakte de ploeg nog enigszins af naar de midden moot. Mede door de komst van de geroutineerde en gerespec teerde trainer Hans Vermeer (was onder meer trainer van Breda 1) gaat men met enig vertrouwen de competitie in. De vrouwen van Rapide te kenen nog steeds voor het hoog ste niveau in Zeeland. Vorig jaar loodste troubleshooter Mark-Jan de Jonge het team door een lood zware slotfase heen. Door het weg vallen van enkele speelsters en het inpassen van jeugd lijkt ook nu handhaving voorop te staan. De mannen van Olympia ko men net als het team van Rapide uit in de vierde klasse. Het is een gedevalueerde vierde klasse. Per saldo bleken maar zes standaard- teams in staat om aan competitie deelname te voldoen, waardoor een dubbele competitie afgewerkt moet worden. Bij Olympia wordt de veldtraining verzorgd door routinier Maarten de Heus en de coaching is in han den van de ervaren Belg Jan Hos te. door Roeland van Vliet Op de personeelsadver tentie die rugbyclub Oemoemenoe in het voorjaar op enkele in ternationale rugbysites plaatste, kwam een onverwacht groot aan tal reacties. Trainers vanuit heel de wereld - zelfs eentje van de Po lynesische eilandengroep Tonga - hadden wel oren naar een aanstel ling bij de Middelburgse vereni ging. Uiteindelijk koos het be stuur voor de jonge, zeer ambiti euze Schot Brian Hendry. In de afgelopen twee maanden heeft de 28-jarige oud-internatio nal al flink aan de touwtjes getrok ken bij Oemoemenoe. „Ik weet dat ik hier met allemaal amateurs te maken heb, maar ook die kun nen de sport professioneel bena deren", zegt hij. „Ik heb mijn spe lers nu al zo ver dat ze dat ook doen. En we staan nog maar aan het begin." Bij Oemoemenoe bestaat al jaren de behoefte aan nieuwe rugby- technische kennis. De club ging in 2007 in zee met de Nieuw-Zeel- ander Kevin Lewis, omdat men in zag dat de eigen trainers de senio renleden niets meer konden bij brengen. De gepokt en gemazelde 'Kiwi', die was binnengehaald door Arno Seijbel, zorgde voor nieuw elan bij de Middelburgse vereniging, maar vertrok al na één seizoen. De zestiger had heim wee. Bij Oemoemenoe denken ze dat hij al voorvoelde dat hij ziek was. Nog geen jaar later overleed hij aan kanker. Hendry, die zeer breedgeschou derd is en daardoor een nogal im posant voorkomen heeft, kan ge zien worden als de opvolger van Lewis. Ook hij heeft veel experti se en moet de club een boost ge ven. De Schot is van plan mini maal drie seizoenen te blijven en wil Oemoemenoe stevig onder handen nemen, veel meer dan Le wis heeft kunnen doen. „Ik zie heel veel potentie bij deze club", verklaart hij. „Ik kwam in juni voor het eerst een weekje hier. Ik heb toen een gesprek gehad met het bestuur, dat mij een vijfja renplan voorlegde, en heb de jon gens zien trainen en spelen. De meesten zijn nog erg jong - de ge middelde leeftijd ligt op 21 jaar - maar ik zie bij een groot aantal van hen al goede vaardigheden. Als zij hun talent volledig benut ten, geloof ik dat er jongens zijn die het nationale team kunnen ha len. Ja, echt. Makkelijk zelfs. En Oemoemenoe kan binnen vijf jaar op het hoogste niveau van Ne derland spelen." Hendry groeide op in Glas gow, waar hij ontdekt werd als rugbytalent. Aan het einde van zijn jeugd, toen hij met zijn ouders al naar het kleine- Hoofdtrainer Brian Hendry: „Oemoemenoe kan binnen vijfjaar op het hoogste niveau van Nederland spelen." re Ardrossan was verhuisd, schop te hij het tot Schotland onder ne gentien jaar. Hij deed vervolgens ervaring op in Nieuw-Zeeland en Italië, verdiende een profcontract in Engeland en mocht viermaal opdraven bij het nationale team. Hendry speelde Rugby League, een in Nederland minder beken de variant van de sport. Er wordt daarbij gespeeld met dertiental len. Hier speelt men louter Rugby Union (met vijftien man) en Se vens. Hendry: „Onderschat de grootte van Rugby League niet. In onder meer Engeland trekt Rugby League meer toeschouwers dan Rugby Union. Ik denk dat die tak wereldwijd ook groter is dan Rug by Union." Op zijn 24e beëindigde de Schot plotseling zijn rugbycarrière. Hij werd door zijn vader terug naar huis geroepen. „Ik moest helpen in de family bussiness. Mijn vader had een groot taxibedrijf met zon 170 taxi's en ik moest hem assiste ren", vertelt Hendry. „Toen mijn vader met pensioen ging en hij het bedrijf verkocht, kon ik mij weer op de sport richten. Ik had inmiddels allerlei coachdiploma's gehaald en kon gaan rondkijken. De advertentie van Oemoemenoe was de eerste waarop ik reageerde en die club is het ook meteen ge worden. Ik had nooit gedacht dat in Nederland mijn toekomst zou liggen, maar hier ben ik!" Ja, en dat is niemand bij de Mid delburgse club ontgaan. Hendry is al twee maanden lang bijna elke dag op sportpark De Sprong (voorheen De Voorborch) te vin den en bemoeit zich met alles. Zelfs over de plek van de reclame borden („Die hangen nu aan de verkeerde kant van het veld") heeft hij een mening. Hendry, die tijdelijk in een omge bouwde garage woont en nog op zoek is naar een parttime baan, vindt Oemoemenoe nu al een prachtige club. „Heb je de accom modatie gezien? En het veld? Al les ziet er verzorgd uit. En ben je wel eens in de kleedkamers ge weest? Zelfs die hebben de vorm van een ovaal en dus de vorm van een rugbybal... That's fantastic. Al les hier ademt rugby. Ook daarom moet deze club omhoog." De nieuwe trainer heeft ge merkt dat zijn spelers groep zeer leergierig is. Hendry: „Eén van de eerste din- door Roeland van Vliet GOES - De rugbyers van Tovaal krij gen vanaf zondag eindelijk weer eens tegenstand. De Goese equipe is na het kampioenschap in de vierde klasse weer terug in de der de klasse. „Vorig jaar wonnen we de wedstrijden met gemiddeld tachtig punten verschil. Dat zal nu niet meer gebeuren", stelt voorzit ter Hans Markusse. Tovaal is ingedeeld in de regio zuidoost en treft in de eerste speel ronde het Maastrichtse MMRC. De Goese club heeft er bij de bond niet om gevraagd om in een ande re klasse gezet te worden (voor heen zat men in zuidwest), maar vindt het wel prettig. „Nu komen we weer eens andere tegenstan ders tegen", zegt Markusse. „Bo vendien spelen we nu tegen meer eerste teams. In zuidwest zit je vaak bij tweede teams. Bij die tweede teams kunnen dan spelers van eerste teams invallen als de si tuatie erom vraagt. In zuidwest kan die truc minder toegepast wor den." Tovaal mikt op een plaats in de middenmoot. De ploeg van trai- 1} ner Harry van Helsland is een mix van ervaren krachten en jonge, nieuwe spelers. De Goese vereniging beschikt ook over talentvolle jeugdspelers, maar het duurt nog een aantal jaren voordat die zich bij de senioren kunnen melden. Markusse hoopt dat Tovaal tegen die tijd weer in de tweede klasse speelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40