Pokerspel Van Gaal loopt goed af Nonchalance moet eruit bij Jong Oranje 381 sport WK- zaterdag 8 september 2012 Bruno Martins Indi redt de bal van de lijn. door Barry van der Hooft TILBURG - Jong Oranje kan zich op maken voor twee play-offduels waarin medio oktober deelname aan het EK in Israël moet worden veiliggesteld. De ploeg van bonds coach Gor Pot speelde vrij dagavond in Tilburg niet groots, maar rekende toch eenvoudig af met Jong Oostenrijk (4-1). Jong Oranje pakte daarmee zoals ver wacht de groepswinst en weet vrij dag welke ploeg de laatste hinder nis vormt. In het hoofdkwartier van de Uefa in Nyon wordt dan geloot voor de play-offs, met veertien landen. Jong Oranje is één van de tien groepswinnaars, maar weet pas ko mende week of het een geplaatste status heeft Bij de Europese voet balbond moeten ze nog gaan reke nen, want de resultaten van de laatste drie kwalificatiereeksen en twee EK's tellen mee. Jong Oranje ontbrak op die laatste twee eind- toernooien en zou zomaar eens in pot 2 terecht kunnen komen. Een sterke opponent als Spanje, Duits land, Rusland, Italië, Engeland of Frankrijk kan dan uit de bus rol len. Twee jaar geleden sneuvelde Jong Oranje in de play-offs tegen Oek raïne en als de ploeg volgende maand net zo speelt als in Tilburg hoeft niemand op deelname aan het EK te rekenen. „Door noncha lance was het na rust heel matig", zei Pot. „Sommige jongens waren veel te gemakzuchtig, er ging te veel fout. Als je in de play-offs ook zo speelt, heb je een groot pro bleem." Bij veel spelers was de beleving ver te zoeken tegen de matige Oosten rijkers. Het was dat Bram Nuytin- ck al snel de 1-0 binnen kopte en dat Georginio Wijnaldum daarna een paar keer versnelde, anders was het echt een vervelende avond geworden. Zo sjokte topsco rer Género Zeeftiik over het veld, al mocht hij van dichtbij nog wel zijn tiende treffer in elf interlands maken. „Hij was geblesseerd aan zijn knie", vertelde Pot, die niet te veel op teentjes leek te willen trap pen. Zeeftiik werd in de tweede helft vervangen door Rick ten Voorde, die vervolgens de vierde maakte. Kort daarna kwamen de Oostenrij kers na de tweede gele kaart voor Martin Hinteregger met tien man te staan. Jong Oranje profiteerde er niet meer van. Pot: „Ik werk ie dere keer met een andere groep, dat is het lot van een trainer van Jong Oranje. In juni had ik een paar weken een vaste ploeg en dat zag je meteen terug in het spel en de resultaten." Wijnaldum onderscheidde zich met één doelpunt en twee assists nog enigszins, Adam Maher gaf het spel vorm, Jeffrey Bruma speel de solide. Dat gold niet voor Ola John. De buitenspeler komt sinds zijn overgang naar Benfica nauwe lijks aan voetballen toe en dat ge brek aan ritme was zichtbaar. „Daarom heb ik hem een hele wedstrijd laten staan", aldus Pol „Dat betaalt zich straks vanzelf te rug. Ola kan verschrikkelijk goed voetballen. Bij Benfica is hij nu van de tribune naar de bank ge gaan. Hij gaat straks weer minuten maken." Daar hoopt de bondscoach vurig op, zodat hij volgende maand een sterke ploeg kan opstellen. Mis schien wel met Luuk de Jong en andere spelers die afgelopen week onderdeel waren van het grote Oranje. Oranje speelt op 12 oktober tegen Andorra en de KNVB wil Jong Oranje een dag eerder laten spe len. „Als ons dat qua spelersmateri aal een klein voordeel op kan leve ren, zullen we het niet nalaten. Al moet onze tegenstander ook ak koord gaan." Het Nederlands elftal begint de kwalificatiereeks voor het WK van 2014 met een overwinning op Turkije. Door doelpunten van Robin van Persie en Luciano Nar- singh zegeviert het keurkorps van bondscoach Louis van Gaal met 2-0. door Roel Wiche AMSTERDAM - Als een pokerspeler die de ene na de andere verrassen de kaart trekt, zo heeft Louis van Gaal in recordtijd weer al het schijnwerperlicht gevangen. Met een op vele posities gewijzigde ploeg speelde hij vrijdagavond een gewaagd en riskant spel, maar na afloop had hij zijn eerste slag bin nen. Het rigoureus vernieuwde Oranje opende de WK-kwalificatie- campagne met een benauwde zege op Turkije: 2-0. Uiteraard zorgde de man van de avond, Louis van Gaal, voor het mooiste beeld, in een Arena die lang gedomineerd was door de Turkse krijgsliederen. De meest kleurrijke en meest uitgesproken coach van Nederland werd na de bevrijdende tweede treffer van Lu ciano Narsingh in blessuretijd als een judoka overrompeld door een uitzinnige Bruno Martins Indi, één van de jonge spelers aan wie hij zijn vertrouwen had geschonken. Voor het eerst na vier verloren in terlands op rij smaakte Oranje weer het zoet van de overwinning en dat is al heel wat na de bitterste voetbalzomer sinds tijden. Maar enige conclusies over het tweede re gime-Van Gaal kunnen nog lang GROEP A Kroatië-Macedonië 1-0 (0-0). 69. Jela- vic 1-0. Wales-België 0-2 (0-1). 41. Kompany 0-1, 83. Vertonghen 0-2. Rode kaart: 26. Collins (Wal). GROEP B Malta-Armenië 0-1 (0-0). 70. Sarkisov 0-1. Bulgarije-ltalië 2-2 (1-2). 30. Manolev 1-0, 36. Osvaldo 1-1, 40. Osvaldo 1-2, 66. Milanov 2-2. GROEP C Kazachstan-lerland 1-2 (1-0). 37. Nur- dauletov 1-0, 89. Keane 1-1, 90. Doyle 1-1. Duitsland-Faeröer 3-0 (1-0). 28. Götze 1-0, 54. Özil 2-0, 71. Özil 3-0. GROEP D Estland-Roemenië 0-2 (0-0). 55. Torje 0-1, 75. Marica 0-2. Nederland-Turkije 2-0 (1-0). 16. Van Persie 1-0, 90+2. Narsingh 2-0. Scheidsrechter: Velasco Carballo (Spa). Gele kaart: Willems (Nederland), Kaldi- rim, Torun, Hamit Altintop (Turkije). Aantal toeschouwers: 50.000. Nederland: Krul, Janmaat (46. Van Rhijn), Heitinga (86. Vlaar), Martins In di, Willems, Strootman, Clasie (50. Fer), Sneijder, Narsingh, Van Persie, Robben. Turkije: Zengin, Altintop, Toprak, Kaya, Kaldirim, Topal, Turan, Belözoglu (60. Sahin), Torun (81. Edding), Bulut, Sara- rer (70. Yilmaz). Andorra-Hongarije 0-5 (0-2). 12. Ju- hasz 0-1, 32. Gera 0-2 (strafschop), 54. Szalai 0-3, 67. Priskin 0-4, 82. Koman 0-5. GROEP E Albanië-Cyprus 3-1 (1-0). 35. Constan- tinou 1-0 (e.d.), 47. Laban 1-1, 84. Cani 2-1, 87. Bogdani 3-1. Slovenië-Zwïtserland 0-2 (0-1). 20. Xhaka 0-1, 51. Inler 0-2. IJsland-Noorwegen 2-0 (1-0). 21. Ar- nason 1-0, 81. Finnbogason 2-0. GROEP F Rusland-Noord-lerland 2-0 (1-0). 30. Faizulin 1-0, 78. Sjirokov 2-0 (straf schop). Azerbeidzjan-lsraël 1-1 (0-0). 50. Natcho 0-1, 64. Abishov 1-1. Luxemburg-Portugal 1-2 (1-1). 14. Da Mota 1-0, 27. Ronaldo 1-1, 54. Postiga 1-2. niet getrokken worden. De grote vraag na het amusante foutenfesti- val van in Amsterdam: had hij een gelukkige hand of werd hij be loond voor zijn lef? Het jeugdig en thousiasme spatte er soms van af bij Oranje, maar ook kwamen de onvermijdelijke zwaktes aan de op pervlakte van spelers die nog niet volledig gerijpt zijn voor topni veau. Slordig balverlies, misverstan den, chaotische situaties voor het doel; het hoort allemaal bij een ploeg die hevig op zoek is naar een nieuwe identiteit. Toen de opstel ling bekend werd, had Van Gaal in ieder geval één zaak voor elkaar: hier wordt nog dagen over (nage praat, van Hoogezand-Sappemeer tot aan de voet van de Vaalserberg, of de verkiezingen nu naderen of niet. Daryl Janmaat? Leuke clubspeler, maar zijn een paar geslaagde rus hes tegenwoordig al goed voor een plaats in Oranje? Na 45 onwennige minuten werd hij gewisseld. Nar singh en Heitinga? Hoe kunnen zij als reserves van PSV en Everton voldoen aan die cruciale toelating seis - fitheid - van de bondscoach? Heitinga moest in de slotfase met kramp naar de kant. Grootste verrassing was het afserveren van Maarten Stekelenburg, een van de weinige oudgedienden die een on aantastbare status leek te hebben. Hij moest wijken voor Tim Krul. Onder deze bondscoach heeft blijk baar niemand zekerheden, zelfs niet een doelman die in Oranje zel den of nooit ter discussie heeft ge staan. De Arena schudde bij de aftrap op zijn grondvesten door de gezangen van de Turkse fans, die Amster dam even transformeerden tot Klein Istanbul. En al gauw diende de eerste communicatiestoornis zich aan in de Oranje-defensie, toen een misverstand tussen Martins Indi en Krul bijna tot de Turkse openingstreffer leidde. Maar even later sprong Van Gaal ju belend van de bank, de vuist ge bald/inclusief zijn onafscheidelijke pen. Uitgerekend Robin van Persie, de man die na voortschrijdend in zicht van de bondscoach weer was gerehabiliteerd, kopte de 1-0 bin nen. Daarmee kan de eeuwige dis cussie Van Persie-Huntelaar voorlo pig weer de ijskast in. De volgende vraag is of Van Gaal nu in staat is om van de nieuwe ster van Manchester United ook de onbe twiste aanvalsleider van Oranje te maken. Zijn grootste zorgen zullen echter liggen bij de samenstelling van zijn defensie, die kraakte als de Turken ook maar even brulden. Jetro Wil lems kwam met de schrik vrij toen balverlies, ingeleid door zijn veel te flegmatieke spel, net niet fataal af liep. En Krul zat een keer goed mis bij een voorzet, waarna de kopbal van Bulut tegen de lat kaatste. Na rust gaf Oranje het initiatief uit handen. Van Gaal stond steeds va ker op, in een verwoede poging or de te scheppen, maar kon niet voorkomen dat zijn verdediging een paar keer door het oog van de naald kroop. De Turken mochten er zelfs een slotoffensief uitpersen, maar hadden niet de macht om de gammel ogende afweer van Oranje te vellen. Integendeel, Narsingh wist met de 2-0 in blessuretijd het pokerspel van Van Gaal definitief te bekronen. GROEP G Liechtenstein-Bosnië-Herzegovina 1 -8 (0-4). 26. Misimovic 0-1, 31. Misimovic 0-2, 34. Ibisevic 0-3, 40. Ibisevic 0-4, 46. Dzeko 0-5, 61. Christen 1-5, 64. Dzeko 1-6. 80. Dzeko 1-7, 83. Ibisevic 1-8. Litouwen-Slowakije 1-1 (1-1). 18. Za- liukas 1-0, 41. Sapara 1-1. Rode kaart: 56. Pecovsky (Slo). Letland-Griekenland 1-2 (1-0). 42. Cauna 1-0 (strafschop), 57. Spiropoulos 1-1,69. Gekas 1-2. GROEP H Montenegro-Polen 2-2 (2-1). 6. Blaszc- zykowski 0-1 (strafschop), 27. Drincic 1-1, 45+2. Vucinic 2-1, 55. Mierzejews- ki 2-2. Rode kaart: 68. Pavicevïc (Mon). Moldavië-Engeland 0-5 (0-3). 3. Lam- pard 0-1, 29. Lampard 0-2, 32. Defoe 0-3, 74. Milner 0-4, 83. Baines 0-5. GROEP I Georgië-Wit-Rusland 1-0 (0-0). 52. Okriashvili 1-0. Finland-Frankrijk 0-1 (0-1). 20. Diaby ÊL- l 0-1. Doelman Tim Krul en verdediger Daryl Janmaat gaan beiden voor de ba! in het duel met de Turken. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38