een goede hulp voor het oog MflflK HET MEE DP G EN 7 DKTDBER gezondheid37 FflCEBQDK.COM/ WETENSCHHPNL zaterdag 8 september 2012 foto ThinkStock Advies en kosten Voor advies over refractiechirurgie kunnen patiënten het best naar klinie ken of ziekenhuizen gaan die een breed scala aan behandelingen aan bieden; zowel laseren als het plaatsen van implantlenzen voor de iris én het vervangen van de ooglens. Daar is de kans groot dat de beste optie voor ie der individueel geval wordt aangera den, en niet alleen de behandeling die de kliniek toevallig in huis heeft. Ver der is er een lijst van gecertificeerde oogartsen die door de beroepsgroep oogartsen geaccrediteerd zijn om refractie chirurgie te doen. De lijst is te zien op nog.org. 9 De prijzen van implantlenzen liggen aanzienlijk hoger dan die van oog- laseren. Ze variëren afhankelijk van het type lens van 2.500 tot 4.000 eu ro per oog. Bij afwijkingen van meer dan plus vijf, meer dan min tien en ci linders hoger dan vier kan de ingreep op medische indicatie plaatsvinden. Niet alle zorgverzekeraars vergoeden de ingreep bij die sterktes. Volgens oogarts Annette Geerards zijn zorgver zekeraars steeds minder bereid om bij te dragen. je heel kritisch kijkt, zie je misschien wel een soort waasje om de letters. Mensen die zich daaraan ergeren, zijn niet geschikt voor dit soort lenzen. Dat zijn de mensen die ook om een kwart afwijking hun brillengla zen vervangen, een hele hoop anderen kun nen daar prima mee leven." Geerards somt nog meer nadelen op: „Het belangrijkste is dat het contrast vermindert bij slecht licht. We vertellen mensen altijd dat ze 90 procent van de tijd zijn verlost van hun bril. Prijskaartjes zijn geen pro bleem meer, maar als je 's avonds een dik boek gaat lezen is een leesbril nog steeds prettig. Of je moet een sterke lichtbron ge bruiken, want multifocale lenzen presteren nou eenmaal minder goed in het donker". Bij slecht licht kunnen mensen met im plantlenzen ook last hebben van lichtkrin gen of schitteringen. Omdat de pupil groter wordt in het donker kan licht op de rand van de lens reflecteren en in het oog schij nen. Voor een grote groep patiënten wegen de voordelen op tegen die nadelen. Geerards schetst die groep: „Mensen die opstaan, zon der bril een krantje lezen, een beetje gaan sporten of in de tuin werken, op vakantie gaan. Ze werken niet meer achter een bu reau, met een beeldscherm en hoeven de beursberichten in de krant niet meer te spel len. Mensen uit deze groep zijn minder kri tisch op hun zicht en vooral blij dat ze van het gedoe met verschillende brillen af zijn." De afwijking speelt daarin ook een rol. „Een multifocale implantlens is erg geschikt voor mensen met een plussterkte. Zij zitten altijd met een bril voor veraf en moeten nog eens een bril daaroverheen voor het le zen en een ander soort bril voor ertussen door. De hele tijd lopen ze te hannesen met brillen en dan zien ze steeds nog maar half goed, ze zijn niet gewend om op welke af stand dan ook exact scherp te zien. Mensen met een minsterkte hebben als ze hun con tactlenzen uitdoen of hun bril afdoen er gens dichtbij een heel erg scherp zicht, dus die zijn vaak veel kritischer." Ook het oog moet geschikt zijn voor im plantlenzen. Als de eigen lens wordt behou den en het implantaat wordt aangebracht achter het hoornvlies, moet er voldoende ruimte in het oog zijn. Mensen die in het donker erg grote pupillen hebben, kunnen deze lenzen ook niet krijgen, net als men sen bij wie het binnenste laagje van het hoornvlies te dun is. Daarom is gedegen vooronderzoek belang rijk, zegt de oogarts. Als aan alle voorwaar den is voldaan, en de ingreep achter de rug is, vinden bijna alle patiënten hun nieuwe ogen een grote verbetering. Ook Aafke Baars is enthousiast: „Ik zou het zo weer doen." reageren? gezondheid@wegener.nl Weekend van de Wetenschap is de start van Oktober Kennismaand, het jaarlijkse, landelijke wetenschapsfestival voor alle leeftijden. - GRATIS ADVERTENTIE -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37