Implantlens, 36 [gezondheid huisarts Een goede dood zaterdag 8 september 2012 door Jos van Bemmel Denkt u wel eens na over de dood? Ook wel eens over uw eigen dood? Over hoe u uw einde ziet? Snel en geruisloos? In bed tijdens de slaap en dan gevon den worden door uw partner, zo dat u tenminste als eerste gaat en de rouw aan de ander laat? Helaas is Hein niet altijd zo gena dig. Zonder lijden vooraf worden maar weinig laatste adems uitge blazen. Het lijden dat ik als meest indrukwekkend heb beleefd tij dens mijn jaren als huisartsis het lijden van mijn ALS(amyotro- fische lateraal sclerose)-patiënten. ALS is een zeldzame neurologi sche aandoening waarbij in hoog tempo zenuwcellen in ruggen merg en een deel van de herse nen afsterven. Een kansloze ziek te. Vooral mannen van middelba re leeftijd zijn het slachtoffer. De gemiddelde overlevingstijd is zo'n twee jaar. Maar dat zijn geen geweldige jaren. In gestaag tempo treden overal in het lichaam ver lammingen op. De benen, de ar men en later de slik- en ademha lingsspieren. Spreken wordt on mogelijk. Het enige wapen van de dokter is een pilletje riluzol. Dat zou een levensverlenging van een paar maanden geven. Ik weet niet of ik dat moet geloven, want hoe meet je het effect van zo'n dooie mus? ALS komt maar zelden voor: ongeveer 2 op de 100.000 mensen worden er jaarlijks door getrof fen. Dat betekent dat een huisarts maar een keer in de twintig jaar een ALS-patiënt ziet Ik heb in een kwart eeuw als huisarts he laas al drie gevallen meegemaakt Ze hebben me alle drie diep ge raakt. De eerste, een jonge vrouw van nog geen 30. Ze wilde zo graag in haar trouwjurk afscheid van de wereld nemen. Na twee weken thuis beademd te zijn, gaf ze de oneerlijke strijd eindelijk op. En zeker de tweede liet diepe sporen bij me na, omdat het een jonge huisarts was met wie ik een jaar samengewerkt heb. Zijn we reldreis werd abrupt afgebroken. Zijn vrouw hoogzwanger. Of de meest recente, een vrouw die in ieder geval nog zestig jaar van het leven heeft mogen genieten. Een halfjaar na de diagnose overleed ze op bed onder het toeziend oog van haar drie kleinkinderen en twee poezen. Hoewel stervensbegeleiding een prachtig onderdeel van mijn vak is, went het nooit om mensen te zien sterven. Doodgaan. Ik vind het maar niks. Maar doodmaken is ook mijn hobby niet Excuus, euthanasie letterlijk: een goede dood), bedoel ik. Een beetje voor God spelen, een paar nachten wak ker liggen en een hoop juridisch gedoe. Maar als ik iemand eutha nasie gun, dan is het wel de ALS-patiënt, die lijdzaam moet toezien hoe in beperkte tijd zijn lichaam van teen tot keel verlamd raakt. Tot hij alleen nog maar kan ruiken, horen, zien en helaas zwij gen. En dat alles bij volle bewust zijn, want aan het denkvermogen mankeert niets. 'Ik ben inmiddels overleden, vecht mee tegen deze genadeloze ziekte'luidt de con fronterende campagne van Stich ting ALS Nederland. U heeft de poster vast al zien hangen in een bushokje. Ik weet niet goed wat ik aan moet met dit soort reclames. Ze maken me ongemakkelijk. Toch steun ik de stichting van harte, omdat ik hoop dat er een therapie gevon den wordt, zodat ik een beetje minder voor God hoef te spelen. En dat slaapt wel zo rustig. Jos van Bemmel werkt sinds 1988 als huisarts in Amersfoort. Daar voor werkte hij ruim vier jaar als tropenarts in Kenia. Sinds 2002 maakt hij deel uit van Njokuti, een stichting die kinderen met een han dicap in Tanzania ondersteunt. Hij schreef Whisky met een rietje, dag boek van een zieke huisarts en Dagelijkse praktijk, belevenissen van een huisarts. Hij publiceert in medi sche vakbladen, zoals Medisch Con tact. Als huisarts is hij vooral geïn teresseerd in de psychologische en chirurgische kanten van het vak. Het is een droom voor brildragers: wakker worden en meteen scherp zien. Dat kan met implantlenzen, zegt oogarts Annette Geerards. „Maar het is geen wondermiddel, een ouder oog wordt nooit meer zo goed als dat van een 18-jarige." door Eva Wassenburg Zes jaar na haar lensimplantatie graait Aafke Baars (54) nog steeds naar haar bril als ze wakker wordt. De macht der gewoonte, want ze hoeft het ding allang niet meer op. Na meer dan veertig jaar totale afhankelijkheid van haar bril omdat ze bijna min tien had en een forse cilinderafwijking, heeft ze nu al leen nog een leesbril. „Heerlijk om te zwem men en te sporten zonder bril", zegt de Eindhovense directiesecretaresse. Haar ogen verdroegen nooit lenzen en laseren was geen optie met haar sterkte. Toen ze ook dichtbij niet meer scherp kon zien, besloot Baars zich over haar angst heen te zetten en implantlenzen te laten plaatsen. De lenzen die Baars in haar ogen heeft ge kregen, hebben een correctie voor haar cylindrische afwijking. Rond Als ogen zo'n jaar of 45 meegaan, verliezen ze langzaam het vermogen te focussen en raken mensen met een zichtafwijking nog verder in de pro blemen. Als ze een plussterkte hebben, moe ten ze behalve hun gewone bril een leesbril gebruiken en bij een minscherpte verdwijnt vaak de enige scherpte die ze nog hebben: dichtbij. De accommodatiespier in het oog werkt steeds slechter en in- en uitzoomen wordt moeilijker. Jonge ogen die nog kunnen accommoderen, met relatief kleine afwijkingen, kunnen goed met laser behandeld worden. Bij een afwijking groter dan min tien of plus vijf kan de oogarts een kunstlens in het oog bij plaatsen. Het vermogen om te accommode ren verdwijnt daarmee niet, terwijl de plus-, min-, of cilinderafwijking wel wordt aangepakt Mensen met oudere ogen en ver sleten accommodatiespieren zouden met de ze lenzen moeten kiezen op welke afstand ze scherp zicht willen hebben; voor de ande re afstanden hebben ze dan nog steeds een bril nodig. Voor ouder wordende brildragers zijn multi- focale implantlenzen daarom een betere op lossing, zegt oogarts en medisch directeur Annette Geerards van de Rotterdamse Fo- cus-kliniek, een centrum voor reffactiechi- rurgie verbonden aan het Rotterdamse Oog ziekenhuis. Die lenzen kunnen net achter de iris worden ingebracht. Bij staar of bij heel grote afwijkingen kan de natuurlijke ooglens worden vervangen door een multi- focale kunstlens. Multifocale lenzen hebben meerdere scherp- tepunten. Er zijn zones in aangebracht met verschillende correcties, waarbij het leesge- deelte in het midden zit en omringd wordt door zones voor middellange afstanden en ver zicht. Bij de effectiviteit van accommoderende im plantlenzen zet Geerards vraagtekens. „Daar is nog niet zoveel ervaring mee, maar het lijkt erop dat die lens na verloop van een paar jaar vastgroeit en minder kan accom moderen. De optiek van een multifocale lens blijft altijd hetzelfde en blijft ook na ve le jaren even goed werken." Er kleven ook nadelen aan multifocale im plantlenzen. Gezichtsvermogen is een com binatie van wat een oog waarneemt en hoe deze informatie wordt verwerkt in de herse nen. Na implantatie van een multifocale 'A/s je heel kritisch kijkt, zie je misschien wel een soort waasje om de letters' lens moeten de hersenen zich aanpassen aan het veranderde beeld dat ze binnenkrij gen. Dat duurt bij sommige mensen een paar dagen, bij anderen een aantal maanden en er zijn mensen die er nooit aan wennen. Geerards: „Met een minsterkte kun je al die rondjes in de lens beter zien zitten. Maar het blijkt zo te zijn dat je brein zo slim is, dat het dat beeld gaat onderdrukken. Als je aan mensen vraagt of ze de overgangen zien, zeggen de meesten: 'Ja, nu je het zegt, maar het stoort me niet meer'. Niet alle mensen hebben baat bij multifoca le lenzen. „Mensen die heel kritisch zijn op hun gezichtsvermogen bijvoorbeeld. Want je krijgt nooit helemaal superscherp beeld binnen met ieder oog apart, maar met de beelden van twee ogen leren je hersenen meestal een redelijk scherp beeld te ma ken." In voorbereidende gesprekken waarschuwt de oogarts voor te hoge verwachtingen. „Als Borstkanker wellicht op te sporen met blaastest Borstkanker is mogelijk op te spo ren aan de hand van bestanddelen in de uitgeademde lucht. Het Aca demisch Ziekenhuis Maastricht begint nu - met twee Amerikaan se ziekenhuizen - een onderzoek om na te gaan hoe betrouwbaar de ademanalyse is voor het opspo ren van borstkanker. Ademanaly se kan in de toekomst mogelijk de röntgenfoto vervangen. http://bit.ly/05uXvk Meer kans op vroeggeboorte na eerdere abortus Vrouwen die voor hun eerste vol dragen zwangerschap twee of meer abortussen hebben onder gaan, lopen een (licht) verhoogd risico op vroeggeboorte of een laag geboortegewicht van de ba by. Finse onderzoekers bestudeer den gegevens van ruim 300.000 vrouwen. De onderzoekers bena drukken dat dit geen reden moet zijn om af te zien van abortus. http://bit.ly/OLmBdQ Uren lezen op een tablet houdt je 's nachts wakker Je kunt 's avonds beter niet (te lang) kijken naar een beeld scherm met achtergrondverlich ting, zoals gebruikelijk in tabiets. Het scherm straalt licht uit van golflengtes die de aanmaak van het slaaphormoon melatonine on derdrukken. Twee uur kijken naar zo'n scherm (op maximale helderheid) onderdrukt de melato- nine-aanmaak met 23 procent. http://bit.ly/PJ7Z0j Wisselende beendruk beperkt schade bij beroerte De schade die in de hersenen ont staat na een beroerte is te beper ken door na de beroerte de druk rondom een been van de patiënt 5 minuten te vergroten en weer te verkleinen. Dat kan bijvoorbeeld met behulp van het manchet van een bloeddrukmeter. De wisselen de druk zorgt ook dat het medi cijn tPA (dat bloedstolsels oplost) langer effect heeft. http://bit.ly/SUU2P1 Virus vergroot kans op ontwikkelen van diabetes Naast overgewicht, gebrek aan be weging, ouder worden en een beetje erfelijke aanleg, is ook be smet zijn met het cytomegalovi rus (CMV) een mogelijke risicofac tor voor het ontwikkelen van type 2 diabetes, blijkt uit onder zoek van het UMC in Leiden on der 549 ouderen. Ongeveer de helft van alle volwassenen is be smet met CMV. http://bit.ly/UdCvjf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36