Pesten komt overal voor Premie moet het 281 zeeland Goese raadsfracties boos over debacle re-integratiebedrijf Maecon Concerten en markt in OLV-kerk Het aantal geboortes van trekpaarden veulens daalt gestaag. Er moet wat ge beuren, vinden betrokkenen. zaterdag 8 september 2012 Trainingen voor grotere weerbaarheid door Warmen van der Werf TERNEUZEN - Pesten is van alle tij den en gebeurt praktisch overal: op scholen, op het werk en ook thuis. Jeanette Vermast en Lisette Verbrugge uit Terneuzen hebben een bedrijfje opgericht om jong en oud te trainen tegen pestgedrag: Train je Sterk. Overal waar mensen elkaar ont moeten, bestaat de kans dat de één of de ander wordt gepest Jea nette Vermast die deze week haar eigen kantoor opende aan Schelde- kade 56a in Terneuzen, maakt zich daar geen illusies over. „Nee, pes ten gebeurt niet alleen op scholen, maar zeker ook op het werk." Ze geeft een aansprekend voor beeld. „Je hebt van die kantoortui nen waar veel mensen bij elkaar werken. Gaat er iemand koffie ha len voor de hele groep, maar één collega wordt steeds overgeslagen. Dat gebeurt." In 2005 is Jeanette Vermast voor zichzelf begonnen, nadat ze bij chemisch bedrijf Engelhard in de communicatie werkte en bij haven bedrijf Verbrugge in de verkoop. Het laatste was niet 'haar ding'. „Ik ben een mensenmens, wil met mensen werken en dat doe ik nu zeven jaar." Ze is na een sociale op leiding begonnen met het coachen van werkzoekenden, via sociale za ken van de gemeente Terneuzen en voor UWV-werkbedrijf Gaandeweg merkte ze dat er nogal wat werkzoekenden zijn die min der weerbaar zijn, omdat ze in het verleden zijn gepest. Vaak is dat al op school begonnen. En het is als of anderen het ruiken, op het werk zet zich dat nogal eens voort. „Het gevolg is dat mensen zich te rugtrekken, geïsoleerd raken en angsten ontwikkelen. 'Ik ben ken nelijk niet goed genoeg'. Met trai ningen kun je dat patroon helpen te doorbreken." Jeanette werkt met speciale pop pen om kinderen te leren hoe ze alleen al met hun houding zich weerbaarder kunnen opstellen. Ze zet bij een pop het hoofd rechtop. „Dat geeft al een ander idee dan dat je met je hoofd omlaag loopt." Jeanette en haar collega Lisette - ac tiefin het speciaal onderwijs - wer ken tot nu toe met kinderen veelal in groepen. Ouders, pesters en leer krachten worden er bij betrokken. Gepeste volwassenen vragen meer een individuele aanpak om hen te helpen op een ander spoor te ko men. Jeanette heeft het over 'hel pende en niet-helpende gedach ten'. „Om hen te leren zeggen waar ze last van hebben en om bij voorbeeld eens een keer 'nee' te durven zeggen, zonder agressief te worden, maar op een rustige, be heerste manier." Jeanette en Liset te willen de gepesten met hun trai ning zelfredzaam maken. „Dan is ons doel bereikt." Zie ook: www.cogitocoaching.nl VLISSINGEN - De Onze Lieve Vrou- wekerk in Vlissingen is vandaag, tijdens Open Monumentendag, van 10.00 tot 17.00 uur open voor publiek. Belangstellenden kunnen de kerk bezichtigen, waaronder een monstrans uit 1890. Er zijn ook optredens: 11.00 uur gospel- Exploitatie van het nieuwe Onthaalcentrum de Zaete te Yerseke. Oproep aan horeca ondernemers interesse kenbaar te maken. Op de Korringaweg in Yerseke wordt in 2013 een Onthaal centrum gebouwd. Het is direct gelegen aan de Oosterschei- de, naast de historische Oesterputten en op 10 minuten loop afstand van het centrum van Yerseke. Het Onthaalcentrum wordt de primaire ontvangst en informatie locatie voor bezoekers aan Yerseke en aan het Nationale Park Oosterschelde (vanuit Ne derland en Oost Vlaanderen). Het Onthaalcentrum wordt ingericht als zalencentrum (ca 10OQm2) inclusief mogelijkheid voor hotel en restauratie. De definitieve inrichting en exploitatie wordt verder uitgewerkt in overleg met de gekozen exploitant. De Stichting Promotie Yerseke (bestuur hoofdzakelijk uit de za kenwereld) garandeert de exploitant optimale medewerking en verwacht van de exploitant gevoel voor het belang de promotie van Yerseke. Geïnteresseerden worden verzocht voor 13 september te reageren naar info@versekepromotie.nl. U ontvangt dan verdere informatie over de tender-procedure. Zelfs de New York Times schonk er aandacht aan: het gaat slecht met het Belgisch trekpaard. door Romaim van Damme P aniek is een groot woord, maar de Konink lijke Maatschappij van het Belgisch Trekpaard maakt zich toch wel wat zorgen over het aantal geboortes van veulens. Dat aantal laat al ja ren een dalende lijn zien. Een fors dalende lijn zelfs. „Om het ras goed in stand te hou den, moeten ieder jaar duizend veulens worden geboren", liet voorzitter Jan de Boitselier van de in Brussel gevestigde vereniging onlangs nog weten. Dat aantal wordt bij lange na niet gehaald. Vorig jaar werden er 493 veulens geboren en het ziet er naar uit dat ook dit jaar het aantal geboortes onder de 500 blijft ste ken. „Een vrije val", zegt Jan de Boitselier. „Sinds 2007 is het aantal geboortes in Vlaanderen met maar liefst eenderde teruggelopen. Die koor Sound of Hope; 13.30 uur John Leenhouts en Gerard Wort- man (zang en orgel); 15.00 uur Spaanse kerkzang met het Misa Criollakoor; 16.00 uur recital van Agnes van den Dries Menheere en Kees Verkleij. In de kerktuin is een snuffelmarkt. Dierenarts Mark van de Vijver ziet de toekomst nog niet zo somber in. daling moet nu toch stoppen." Sinds begin dit jaar steekt de Vlaamse regering een helpende hand toe. Aan ieder veulen dat ge boren wordt, hangt de Vlaamse landbouwminister Kris Peeters een premie van 150 euro. „Maar dan kom je nog geld te kort", zegt IJzendijkenaar Jack van Aert die al geruime tijd trekpaar den fokt. „Het heeft met de prijs te maken. Voor een merrieveulen krijg je nog wel wat, maar voor een hengstveulen krijg je bij de slacht hooguit 350 euro. Als je dan weet dat een dekking 600 euro kost, is het sommetje snel ge maakt. Vergeet niet dat het wel een hobby is. Dat mag wat kosten, maar als je in deze tijd alles bij el kaar optelt, wordt het wel heel veel en moet je je afvragen of het nog wel de moeite waard is." Dierenarts Mark van de Vijver uit IJzendijke merkt ook dat er wat minder gefokt wordt dan in voor gaande jaren. „Dat heeft toch wel te maken met de economische cri sis. Dat zie je dan ook terug in de hele paardensector. Niet alleen bij de trekpaarden." Dat de drastische daling van het aantal geboortes op termijn een be dreiging vormt voor het trekpaard, vindt Mark van de Vijver wel iets te ver gaan. „Bedreiging is een groot woord. Het gaat nu wat min der, maar er zijn nog genoeg vol wassen paarden. Ook in Zeeuws- Vlaanderen." „Juli 2013 hebben we in IJzendijke de internationale trekpaardenkeu ring. Die keuring is om de vier jaar en dan zijn er toch altijd enkele honderden paarden. Uit België en Nederland." Dan is Charles Ver- kest uit Aalter ongetwijfeld ook van de partij. Hij reist met zijn dek hengsten regelmatig naar Zeeuws-Vlaanderen en zegt de toe komst niet zo rooskleurig in te zien. „Luister, het gaat slecht om dat de slachtwaarde laag is en er geen export meer is. Blijft de re creatie over en ook dat wordt door de slechte tijden minder." r M» Trekwedstrijd met trekpaard. Volgens Verkest moet er op korte termijn zeker wat veranderen. „Ik hoorde iemand, die druk bezig is achter de schermen, zeggen dat het goed zou zijn dat de verschil lende stamboeken zich gaan vere nigen. De Noord-Fransen, de Ne derlanders en de Belgen, die dan het voortouw zouden moeten ne men, en de Denen. Dan kun je na melijk aankloppen bij de Europese Unie voor subsidie. En dat kan dan heel wat meer zijn dan die 150 door Luc Oggel GOES - Goes wil op korte termijn de contracten met externe organi saties onder de loep nemen en daar beter op controleren. Dat ge beurt naar aanleiding van het on verwachte faillissement van re-in tegratiebedrijf Maecon, waardoor de gemeente voor bijna vier ton het schip ingaat. De kwestie kwam donderdaga vond aan de orde in de Goese raadscommissie, waarbij wethou der Jan de Pooter (PvdA) de wind van voren kreeg. Met name WD eii SGP-CU uitten, gesteund door anderen, forse kritiek. Dick de Kor te (WD) maakte zich er kwaad over dat er gemeenschapsgeld wordt verkwanseld en wilde we ten of Goes het faillissement niet eerder had kunnen zien aanko men. Nee, luidde het antwoord van De Pooter, want aan de hand van nota's en rechtmatigheidscon troles leek er geen vuiltje aan de lucht. Hij gaf wel toe dat het colle ge de raad in een eerder stadium had moeten informeren. Meacon ging al in maart op de fles, maar de raad werd pas een paar maan den later op de hoogte gebracht. „We wilden eerst duidelijkheid over de precieze financiële scha de." Hester van Rees (CDA) vroeg zich af of er wellicht nog meer 'lijken uit de kast' komen. Dat is volgens De Pooter niet uit te sluiten. „Dit is een leermoment, we zullen ons contractbeheer zeker onder de loep nemen." Hij wil nog niet di rect spreken van oplichting door Maecon. „Maar eventueel onzorg vuldig ondernemershandelen is wel een punt van aandacht." Op merkelijk is dat ook een deel van de werkgevers niet aan de bel heeft getrokken nadat betalingen uitbleven. Het is nog niet duidelijk waar het verloren geld vandaan moet ko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28