Het ruikt er naar hout en rijstpapier VERHUIZEN MET ZORG! 'Geen cowboyrevolver, wel een politiepistool' 20 id Open kerken Ad Tramper Rommelmarkt Hagenpreek Is verhuisd! 20% koifing Workshop poëzie in en om Westhove Herdenking van slachtoffers '9-11' Breskens zaterdag 8 september 2012 AAGTEKERKE - De Dorpskerk (10.00-17.00) en het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente (11.00-16.00 uur) in Aagtekerke zijn vandaag open voor publiek. In de Dorpskerk heeft de handwerk- club van het dorp een kraam. In beide kerken wordt het orgel be speeld. Tim Janse (I) en Renzo de Kraker geven aan hoe groot het pistool is dat ze hebben gevonden en hoe groot de koffer. foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - Tim Janse (9) en Renzo de Kraker (8) zijn er nog steeds vol van. Donderdag vonden ze, tijdens het spelen in bosjes langs de Torenweg in Middelburg, een pistool. Het wapen lag in een zwart koffer tje, zo vertellen de twee een dag la ter terwijl ze de plek aanwijzen waar Tim bijna struikelde over het koffertje. Ze deden het open en za gen tot hun grote verbazing een echt pistool. Geen wapen zoals cowboys hebben, maar een zoals de politie, aldus de twee jongens. Volgens de twee lag het in het kof fertje ingeklemd tussen kussentjes zodat het niet kon bewegen. De twee vrienden haalden het wa pen vervolgens heel voorzichtig uit het koffertje en voelden dat het zwaar woog, zo weten ze nog. „Heel wat zwaarder dan een bolle tjespistool", aldus Renzo. Hij wist ook dat ze niet met hun vingers aan de trekker moesten zit ten omdat er dan misschien een kogel kon afgaan. „Facturen uit de jaren zestig, wat heb je daar aan? Het archief van de jaren tachtig en negentig was helemaal niks. Dat ligt maar te liggen, geen kip die ernaar omkijkt. Wij hebben er bovendien de ruimte niet voor." Tweehonderdduizend rollen scheepsbouwtekeningen heeft het Vlissingse gemeentearchief 'geleend' van de Schelde. Prach tige exemplaren zitten ertussen. Toch wordt niet alles bewaard. door Wendy Wagenmakers In Vlissingen wordt wel eens blijmoedig gefluisterd dat de Schelde haar imposante hoofdkantoor weldra zal ver laten. Maar daarbinnen weet men wel beter. Er zijn plannen om de gemoderniseerde delen in oude luister te herstellen, vertelt bedrijfseconomisch medewerker annex archivaris Gerard Vermeu len. Hij gaat voor naar het tweede bewijs dat de Schelde lekker blijft waar die zit: de kelder die binnen kort wordt verbouwd tot kantine. Voorheen zat hier het archief van de scheepswerf Het ruikt er naar beton. Behalve in het achterste hoekje. Achter de sta len schuifdeur, waarop in grote let ters wordt herinnerd aan het rook verbod, komt een geur van hout en papier tevoorschijn. De lange rij houten paneeldeuren herbergt een, volgens Vermeulen, wereld wijd unieke collectie scheepsbouw tekeningen. „Het meest complete Nederlandse scheepsvaartarchief." Dat begint linksboven met bouw- nummer 1, viskotter De Zeeuw, en gaat meterslang de Scheldegeschie- denis door. En niet alleen die van de Schelde. Op tafel ligt een tekening van de Kommuna, een schip dat in 1948 van de Vlissingse helling liep voor de marine van de Sovjet-Unie. De Koude Oorlog bleek zo zwart/wit dus niet „Net zoals dat in de ze ventiende eeuw het geval was, Personeelsdossiers met algebraresultaten, straf- punten voor laatkomers, notities over Waffen SS Na kort beraad besloten ze dat ze het wapen direct naar de politie moesten brengen. Daarop liepen ze samen naar de Buitenruststraat en belden aan bij het bureau van de recherche. Volgens hen werd er op hun aan bellen niet gereageerd, waarna ze naar binnen liepen en bij de recep tie vertelden dat ze een pistool hadden gevonden. Daarop kwam een agent naar hen toe. Toen hij hun verhaal had aan gehoord en het wapen zag, wer den er andere collega's bij geroe pen en kregen de twee complimen ten dat ze zo voorzichtig met het pistool waren omgesprongen en het naar de politie hadden ge bracht. „In het vervolg moeten we wel eerst zoiets aan onze ouders vertellen", aldus Tim en Renzo. Volgens een woordvoerder van po litie gaat het om een alarmpistool en lijkt het dusdanig veel op een echt vuurwapen dat het op de lijst van verboden wapens staat. De twee jongens hebben geen idee wie het wapen daar in de bos jes heeft verstopt. OOST-SOUBURG - Op het Oranje plein in Oost-Souburg wordt van daag van 9.00 tot 16.00 uur een rommel-, boeken- en platenmarkt gehouden in en rondom de kerk (Open Haven). De verkoop komt ten goede aan de Protestantse Ge meente Oost-Souburg. In de kerk is een expositie te zien met werk van drie amateurkunstenaars. GAPINGE - De ZLTO en PKN Gapin- ge houden morgen om 14.30 uur een hagenpreek op de boerderij Gapingsedreef 5. Thema is 'Zie jie mien, of zie jie mien nie?' Frans van der Heijde is voorganger. Veere's Genoegen en Willy Gide- onse verzorgen de muziek. Daarom alleen vandaag 8 september - op de hele eptleejiel Sforf JcM^aqpf 22 OOSTKAPELLE - Staatsbosbeheer en Herwaartsderwaarts houden van daag in en om kasteel Westhove bij Oostkapelle een poëzie-work- shop, onder leiding van Jacoline Vlaander (journalist en biografisch schrijfdocent). Tijdens de excursie voorafgaand aan de workshop ver telt de boswachter over de historie van het gebied. De workshop is van 10.00 tot 16.00 uur en worcft afgesloten met het voordragen van poëzie. Kosten: €35,- per persoon, inclusief koffie, thee en lunch. Info bij boswachter Karei Leeftink: 06-10943647. Zie verder: www.bos- wachtersaanzee.wordpress.com en www.herwaartsderwaarts.nl. blijkt uit deze order wel dat de Ne derlandse koopmansgeest toch voorop stond", aldus Vermeulen. „De Nederlandse regering maakte er geen punt van. Sterker nog: de Russische ingenieurs kregen een werkvergunning en liepen een jaar lang in Vlissingen rond." Bijna alles wat wordt uitgerold, is even mooi. Oude letters, herkenba re historie en schitterende details. Maar ook verzuurd rijstpapier, dat scheurt bij de lichtste aanraking. De belangrijkste documenten zijn daarom al gedigitaliseerd door oud- Scheldearchivaris Willem Wester- beke, maar iedereen is het erover eens dat nou ook weer niet alles bewaard hoeft te worden. Want behalve die mooie tekeningen be helst het archief ook nog perso neelsdossiers -die van heel vroeger nog voorzien van algebraresulta ten, strafpunten voor laatkomers en zelfs notities over aanmeldin- gen bij de Waffen SS- en facturen, j Kasten vol. Van alles wat de Schelde heeft ver zameld, gaat het gemeentearchief de komende tijd beoordelen wat het wil bewaren en wat niet. Wat blijft, gaat mee naar het gemeen tearchief in de Hellebardierstraat; de rest wordt vernietigd. Zo'n 280 kuub papier is al door de versnip- peraar gegaan. „Je kunt latere gene raties niet overal mee opzadelen", vindt stadsarchivaris Ad Tramper. „Facturen uit de jaren zestig, wat heb je daar nog aan? Het archief van de jaren tachtig en negentig was helemaal niks. Dat ligt anders maar te liggen, geen kip die ernaar omkijkt. Wij hebben er bovendien de ruimte niet voor." Nee, aan uitdelen doet men niet. Tramper: „Dan ontstaat handel en dat moet je niet hebben. Alles wat wordt verkocht, raakt voor het pu bliek verloren. Straks komt het via de achterdeur weer bij mij binnen. Dat is niet te doen." BRESKENS - Stichting Oorlogsmo nument verzorgt dinsdag de her denking van de slachtoffers van het bombardement op Breskens, op 11 september 1944. De aanval van de geallieerden, die daarmee hoopten de Duitsers de pas af te snijden, kostte aan 184 burgers het leven. Een monument aan de Steenoven houdt de gedachten aan hen levend. De herdenking begint om 19.10 uur op het Oranjeplein. Vanaf daar vertrekt een stoet naar het monument, waar om 19.30 uur de plechtigheid plaatsvindt. De na men van de slachtoffers en enkele gedichten worden voorgedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26