Training tegen 20| psychologie D DELTA en maatschappelijk verantwoord ondernemen ■4 Ui Het nieuwe windpark produceert veel meer stroom dan het vorige." zaterdag 8 september 2012 Vergeten wordt vervelend als belangrijke af spraken wegvallen en de vraag opdoemt: 'Is dit het begin van dementie?' Het is mogelijk mil de geheugenproblemen aan te pakken, laat on derzoek van medisch psycholoog Liesbeth Joos- ten zien. Vooral acceptatie blijkt een belangrij ke rol te spelen. door Rietje Krijnen illustratie Helen van Vliet at heb je me niet ver teld", moppert Thea Sleegers (73) tegen haar man Cornelis (72) als hij haar aan een afspraak met vrienden herinnert. Diezelfde dag is ze te voet naar huis geko men omdat ze was vergeten dat ze op de fiets boodschappen was gaan doen. En later zoekt ze naar haar tas die ze aan het handdoek rekje, in de badkamer heeft gehan gen. Tussen Cornelis en Thea is de ver geetachtigheid regelmatig een bron van ergernis. Cornelis is bang dat zijn vrouw, net als ooit zijn schoonmoeder, begint te demente ren. Zijzelf wil daar niet van ho ren. Het is een typische situatie, die Liesbeth Joosten vaker tegenkwam in haar werk als medisch psycho loog bij het UMC St. Radboud. In 2003 merkten zij en haar collega's dat er een toename was van het aantal patiënten dat zich meldde bij de geheugenpoli. „Veel mensen zien voorbeelden uit hun omgeving", vertelt Joos ten. „Dat een moeder, opa, broer of zus dement is geworden. Dat be gon bij 'die ander' allemaal met vergeetachtigheid. Je ziet dat men sen vooral bang zijn dat hen het zelfde overkomt. Sommige men sen wachten niet op nog ernstiger signalen en melden zich bij de huisarts. Anderen doen nog een tijdje of er niets aan de hand is. Het vergeetachtige sluipt er vaak in. Eerst gaat het om een sleutel bos, dan worden gesprekken ge heel of gedeeltelijk vergeten, ver volgens krijgt iemand het niet meer voor elkaar de nieuwe televi sie of telefoon te bedienen. Vaak worden de geheugenpröblemen ge weten aan iets 'gewoons' als toene mende slechthorendheid of aan overbelasting omdat er bijvoor beeld een mantelzorgtaak is bijge komen. Als er niet meer onderuit te komen is, melden mensen zich. De problemen verdwijnen in elk geval nooit vanzelf. Dan is het slimmer wél iets te ondernemen." Dat het aantal geheugenproble men de laatste jaren toeneemt, is verklaarbaar. De hoeveelheid infor matie die mensen moeten verwer ken, is gegroeid. Daarbij komt dat meer mensen langer doorwerken. Het aanleren van nieuwe taken, zo als het bedienen van een nieuw ap paraat, wordt dan lastiger. Als er nog geen sprake is van ern stige geheugenproblemen, spreken medici van Mild Cognitive Impair ment (MCI). Medicijnen tegen voortschrijdende dementie zijn er wel, legt Joosten uit, maar hebben bij beginnende geheugenklachten eigenlijk geen effect. Dan moet de dementie verder gevorderd zijn. Juist voor de MCI-groep ontwik kelde Liesbeth Joosten met haar collega's een psychologische groepsbehandeling. De behande ling is gericht op deze MC I-patiën ten én hun partners of andere naasten, zoals een vriend, familie lid of buur die nauw bij de per soon is betrokken. „We zijn die behandeling begon nen in het UMC St. Radboud. We werken met groepen van zes tot acht patiënten en hun partners. Zij komen tien weken lang bijeen. Tijdens de groepssessies geven we informatie over geheugenproble men, we doen oefeningen en vol gen therapie. Het mooie van de groepsgewijze benadering is dat mensen van elkaar kunnen leren. Een deel van de schaamte wordt gevormd door het idee dat je vast de enige bent die dit overkomt. Als je dan anderen hoort praten over de eigen problemen, veran dert de visie op de geheugenklach ten die iemand zelfheeft. „Uiteraard kunnen mensen in 'Ik verzin geen smoesjes meer. Als ik het niet meer weet, zeg ik het gewoon' zo'n groep ook hun twijfels en ang sten voor de toekomst bij lotgeno ten kwijt. Dat geldt zowel voor de genen die de milde geheugenpro blemen ondervinden, als voor de partners." De oefeningen zijn er, zo legt ze uit, vooral op gericht om technieken eigen te maken om zaken niet te vergeten. Joos ten: „Een van de kenmerken van deze groep mensen is, dat zij hin der gaan ondervinden van de fon- ten die zé maken bij het proberen te onthouden van informatie. Nor maal gesproken corrigeer je jezelf, maar dat gebeurt dus niet meer. Een goed voorbeeld is de aanschaf van een nieuwe mobiele telefoon. Waar het aanleren van de functies vroeger makkelijk was, is het nu in eens een hele toer om alles onder de knie te krijgen. De stress neemt toe, je probeert het nog een keer, maar dan bestaat al snel de nei ging de telefoon maar weg te leg gen en niet meer aan te raken. Als iemand dit vaker doet, vallen er al snel veel activiteiten weg. Stel, ie- H H H I Rolf Korsuize ftA~ (projectmanager Windpark Kreekrak). DELTA levert steeds meer C02-neutrale elektriciteit. In 2011 was dat bijna eenderde van de totale hoeveelheid stroom die DELTA leverde. Deze en andere cijfers staan in het verslag over maatschappelijk verantwoord ondernemen, dat net is verschenen. In de rapportage worden de belangrijkste gegevens op het gebied van 'mens, milieu en resultaat' vermeld. y, ja, stuurt u mij de folder met de belangrijkste mvo-resultaten. Naam: Straat huisnr.: Postcode/plaats: U kunt deze bon in een ongefrankeerde envelop verzenden naar antwoordnummer 41, 4330 VB Middelburg lJ.M,ldH«.IU„UI,M jmuiu-ulililyco. Het volledige verslag is te downloaden via www.DELTA.nl/mvo. U kunt via de bon in deze advertentie ook een folder aanvragen waarin we de belangrijkste feiten en cijfers voor u hebben samengevat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20