Geen risico's chauffeurscafé Vlissingen-Oost 301 zeeland Eerste nationale 'Dag van de Vrijmetselarij' in Goes Partijen willen rem op bijbanen CdK Zeeland Korten subsidie pas in 2014 DE ZEEUWSE ZON IN HUIS zaterdag 8 september 2012 Raad van State keurt milieuvergunning goed DEN HAAG - Het chauffeurscafé aan de Engelandweg nabij zee- containeroverslagfbedrijf Verbrug- ge Zeeland Terminals loopt geen onaanvaardbare risico's. Dit in tegenstelling tot een eerder bericht in deze krant. In een defini tieve bodemuitspraak heeft de Raad van State de nieuwe milieu vergunning voor de uitbreiding van Verbrugge alsnog geheel goed gekeurd. Afgelopen februari droeg de Raad van State de provincie Zeeland in een tussenuitspraak op om nader onderzoek te doen naar de risico's die chauffeurs en andere bezoe kers in het café en werknemers in andere gebouwen lopen. Immers, het chauffeurscafé en een aantal andere gebouwtjes liggen binnen de zogenoemde risicocontour van Verbrugge. Uit dat nader onderzoek blijkt dat er geen verhoogd en onaanvaard baar levensgevaar bestaat. Immers, de cafébezoekers zijn hoofdzake lijk chauffeurs en werknemers van omliggende bedrijven die goed op de hoogte zijn met de risico's van de nabijgelegen havenbedrijven. Verder vervult het chauffeurscafé volgens de provincie een belangrij ke rol in het doelmatige gebruik van het industrieterrein. Chauf feurs kunnen zich daar even ont spannen en rijden daardoor veel minder rond met gevaarlijke stof fen dan als er geen café zou zijn. Verder waarschuwen sirenes de cafébezoekers als er wat aan de knikker is en kunnen ze makkelijk het café ontvluchten omdat die maar één verdieping telt. Ook zijn er slechts gemiddeld tien tot vijf tien bezoekers tegelijk in het café aanwezig. Voor andere gebouwen binnen de risicocontour geldt hetzelfde. Daar werken slechts maximaal 25 perso nen die goed bekend zijn met de risico's in het gebied en er door hun werk juist voor zorgen dat er zo weinig mogelijk mis kan gaan op het industrieterrein. De Raad van State onderscrhijft de uitkomsten van het nader on derzoek van de provincie en heeft de milieuvergunning alsnog in. tweede instantie goedgekeurd. Wel is het een formele fout dat de provincie het nadere veiligheidson derzoek pas na de vergunningver lening heeft gedaan, maar dat breekt de vergunning niet op. MIDDELBURG - De provincie schort de bezuiniging op subsidies voor kleinere organisaties in Zeeland een jaar op. Het provinciebestuur neemt pas 14 december een be sluit over bezuinigingen die voort vloeien uit de cultuurnota. Vol gens gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, Cultuur) wordt het te kort dag om de organisaties nog met mogelijke kortingen te confronte ren. Dat zou een gat slaan in hun begroting. Daarom is besloten dat alle instel lingen in 2013 het zelfde subsidie bedrag toe te kennen als over dit jaar. De Reu benadrukt dat het niet gaat om de provinciale bijdrage aan instellingen als Scoop, de Zeeuwse Bibliotheek en het Klaver- - blad. Die specifieke bezuinigings- slag valt binnen de kerntakendis cussie die de Staten dit najaar voortzetten. „Het gaat nu even om het lijstje van molenaars tot aan de boerderijenstichting", aldus De Reu. MIDDELBURG - De PvZ en Natuur lijk Zeeland willen een halt toe roepen aan de vele bijbanen van de commissaris van de koningin. De opvolger van Karla Peijs moet haar werkzaamheden puur beper ken tot functies in dienst van de provincie, vinden beide fracties. Een teveel aan betaalde bijbanen en verschillende petten kan ten koste gaan van het Zeeuwse be lang, menen zij De andere partijen willen zo ver niet gaan, maar ze kunnen zich wel vinden in de zinsnede in de profielschets dat een nevenfunctie 'passend bij het ambt' moet zijn, bleek vrijdag in de commissie Be stuur. Zo wordt er ook enigszins de rem op gezet. Waarnemend voorzitter Goos Roeland (SGP) van het presidium staat op het standpunt dat sommige neven functies juist van toegevoegde waarde kunnen zijn voor Zeeland, door het netwerk wat de commis saris zo opbouwt. Peijs heeft laten weten geen nieu we ambtstermijn meer te ambië ren. Ze legt haar functie per 1 maart neer. Peijs verdient meer dan honderdduizend euro per jaar met haar bijbanen. Op de internet site van de provincie geeft de com missaris in een jaarverslag een overzicht van haar nevenfuncties. door Najoni Kamps Op de eerste 'Dag van de Vrijmetselarij' ope nen verschillende 'lo ges' (plaats van ont moeting) hun deuren voor het pu bliek. Belangstellenden kunnen een kijkje nemen bij de verschil lende loges in Nederland. Ook het Goese logegebouw 'De Steen', gele gen aan de Beestenmarkt, is op de ze dag geopend. „Het is voor ons de eerste keer dat er een dag is waarop mensen hier naar binnen kunnen komen voor voorlichting en informatie", ver telt Willem van der Lee, voorzitter van Vrijmetselaarsloge Scaldis. De Vrijmetselarij vindt zijn oor sprong in de middeleeuwen. Het is ontstaan uit de steenhouwersgil den. Binnen de Vrijmetselarij be staan drie rangen, zoals er vroeger bij de gilden ook verschillende ran gen bestonden. Deze zijn: leerling, gezel en meester. „Als je je aan meldt bij de Vrijmetselarij word je niet zomaar lid. Er worden ver schillende gesprekken gevoerd en de leden mogen ook stemmen of ze de desbetreffende persoon in de groep willen. Het komt ook een enkele keer voor dat iemand niet geschikt blijkt voor Vrijmetse larij, dan wordt hij afgewezen", al dus Van der Lee. Het hoofddoel van de Vrijmetsela rij is: het versterken van wat elkaar bindt Ben van Trirum is eerste op ziener, ook wel plaatsvervanger van de voorzitter, van de Vrijmet selarij in Goes. „Iedereen is wel kom, of je nu christen bent, islami tisch of atheïst. Het maakt bij de Vrijmetselarij niet uit. Dit is ook geen geloof, wat veel mensen mis schien denken. Wij zijn een vereni ging, waarbij wel een aantal ritue len plaatsvinden die voor de bui tenwereld niet bekend zijn." „Het geheimhouden van die ritue len is vergelijkbaar met een studen tenvereniging. Als je daar aan ie- Willem van der Lee en Ben van Trirum in de kamer waar de rituelen plaats vinden. Aan het hoofd zit de voorzitter en eromheen de andere leden, in mand vraagt hoe ze ingewijd zijn, zeggen zij; dat is geheim. Zodat an dere mensen niet weten wat ze te wachten staat. Zo is dat bij ons ei genlijk ook. Als wij openbaar ma ken wat voor rituelen wij hebben is het verrassingseffect weg. En dat willen wij juist behouden", vult Van der Lee aan. Het logegebouw in Goes bevat twee kamers. „Er is een kamer waar wij allemaal samenkomen op de woensdag. Een van de leden draagt een stuk voor over een ei gen onderwerp, een 'bouwstuk'. Daarna kan ieder die dat wilt er iets over kwijt. Maar je moet het woord aan de opziener vragen. Er is ook geen sprake van discussie, er wordt naar elkaar geluisterd en er is geen sprake van proberen el kaar te overtuigen", zegt Van der Lee. Die constructie bevalt de he ren erg goed. „Ik merk dat ik het ook in het dagelijks leven toepas. Ik luister veel aandachtiger naar an deren en spreek heus mijn me ning uit, maar ik houd het bij één keer." In de andere kamer vinden rituelen plaats. Het logegebouw is vanaf 11.00 uur geopend voor het publiek. VIER KEER TERUGVERDIENEN IN 25 JAAR ZONNESYSTEMEN VANAF (ex BTW, ex subsidies) 1,16 €/Wp geleverd 1,36 €/Wp geplaatst TEL: 01X7 493920 MAIL ia INSTALLATIEBEDRIJF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 150