281 zeeland Temeuzen wil recyclingbedrijf Beelen 'helpen' Bakker Bril bakt voor het hele bejaardenhuis Raadslid Mulder vertrekt Benefietdiner Zomerlust levert hospice ongeveer 7000 euro op zaterdag 8 september 2012 Wethouder: 'We doen ons stinkende best' door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De aarzelingen die de gemeente Temeuzen eerst had bij de eventuele vestiging van een groot recyclingbedrijf van het sloop- en milieuconcem Beelen bij Axelse Sassing, zijn verleden tijd. De Terneuzense wethouder Jaap Bos (economie) is daar zeer uitgesproken over. „We doen met havenschap Zeeland Seaports en Economische Impuls Zeeland ons stinkende best om het bedrijf te helpen." De Beelen Groep kocht eerder dit jaar zo'n twintig hectare grond aan de zuidkant van het Zijkanaal C bij Axelse Sassing. Die was eigen dom van BV's die een relatie had den met het failliet verklaarde grondverzetbedrijf De Feijter uit Biervliet. Wim Beelen, directeur van de Beelen Groep, maakte di rect bekend grote plannen te heb ben met het terrein. Hij vertelde er een hypermodern recyclingbe drijf te willen vestigen. In eerste instantie reageerde de ge meente Temeuzen erg afhoudend, maar dat is verleden tijd. „We kij ken serieus wat er mogelijk is", laat wethouder Bos weten. Direc teur Beelen kan zich overigens de eerste aarzelingen van de gemeen te wel voorstellen. „Ze kenden ons bedrijf helemaal niet" De gemeen te en havenschap Zeeland Sea ports denken nu constructief mee, aldus Van Beelen. „En dan zien we uiteindelijk wel wat de uitkomst zal zijn." Een discussiepunt is dat het recy clingbedrijf vlakbij het kassenge- bied van Westdörpe is voorzien. Gaat dat wel samen, het verwer ken van afvalstromen en glastuin bouw? Beelen meent van wel. „We willen een mooi, duurzaam bedrijf ontwikkelen, een hypermo derne plant. De milieubelasting zal zeker tien keer kleiner zijn dan die van onze buurman." Hij doelt op kunstmestfabriek Yara. Beelen wil bovendien onder meer tuin- bouwafval (uit het hele land) gaan recyclen aan het Zijkanaal C, aan te voeren per schip. Directeur Gerrit Jan Broeze van Bio Glas Temeuzen BV, de ontwik kelaar van het kassengebied, voor ziet ook geen problemen. „Een nieuw recyclingbedrijf zal aan de strengste eisen moeten voldoen." Hij prijst het initiatief van Beelen. „Je moet daar in deze mindere eco nomische tijd maar het lef voor hebben." 'Zeker een paar honderd mensen' denkt Beelen nodig te hebben voor het bedrijf Hij verwacht dit jaar duidelijkheid van de gemeen te. „Wordt het 'nee' dan gaan we ergens anders kijken." AXEL - Het hospice Zeeuws-Vlaan deren in Temeuzen kan weer in vesteren dankzij een drukbezocht benefietdiner in het Axelse topres taurant Zomerlust. „We zijn Frank van Poelje, de eigenaar van Zomer lust, heel dankbaar dat hij dit mo gelijk heeft gemaakt", aldus Pim van Hilten, penningmeester van de Vrienden van het Hospice. De voorlopige opbrengst van het bene fietdiner waaraan donderdaga vond 180 mensen deelnamen, is vastgesteld op zevenduizend euro. Van Hilten: „We moeten het nog exact uitrekenen." Het benefietdiner begon in. de tuin van Zomerlust waar het zigeu- In de rubriek De dag van staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws- Vla ming centraal. Vandaag de dag van de tachtigjarige bak ker Adrie Bril uit Terneuzen. Waar is bakker Bril? Ga maar op dé geur af. En mocht het dan nog niet lukken? Kijk dan uit naar zijn rolla- tor, die staat voor het keukentje. De medewerkster van verzorgings centrum Bachten Dieke in Terneu zen vergeet iets. Je kunt ook gerust afgaan op zijn schaterlach. Adrie Bril (80) houdt namelijk wel van een geintje. En ook van een lekke re koek op zijn tijd, hoewel hij die eigenlijk helemaal niet mag eten. „Ik moet elke dag twintig pillen slikken en twee keer spuiten. Sui ker, hè. Ja, om deze hobby te blij ven beoefenen moet ik sterk in mijn schoenen staan. Hier, die vruchtenbroodjes. Zó lekker!" Af en toe, als hij heel hard heeft ge werkt, zondigt bakker Bril. Ook al weet-ie dat hij dat soms een paar uur later moet bekopen. Deze woensdagochtend houdt hij zich in. Roombroodjes, koffiebroodjes, saucijzenbroodjes, worstenbrood jes, hamkaasbroodjes, frikadellen- broodjes, pecanbroodjes... Adrie maakt alles waar het woord 'brood je' achter past. Hoewel, ook voor een goede bolus draait hij zijn hand niet om. „Hoewel ik die het liefst in mijn eigen, oude bakkers oven zou bakken. In de oven van Bachten Dieke zit een te heftig luchtcirculatiesysteem. Een bolus heeft een beetje vocht nodig om een knapperig bovenlaagje te krij gen. Daarom spuit ik altijd wat wa ter in de oven, zodat er stoom ont staat." Een medewerkster van het verzorgingscentrum vindt dat Bril niet moet zo kritisch moet zijn. „Je bolussen zijn heerlijk hoor. En de rest van bakker Bril ook", roept ze terwijl ze hem jolig een aai over zijn bol geeft. „Niet teveel knuffe len hè, straks wordt mijn vrouw nog jaloers", schatert hij. Samen met zijn vaste hulp Greta is bakker Bril om 6.45 uur begonnen met het kne den van deeg. Er gaan tweehon derd koeken door hun handen. Om tien uur moeten ze klaar zijn, want dan komen veel bewoners in de recreatiezaal koffie drinken. „Er zijn mensen die er al om half tien zitten, omdat ze bang zijn dat ze anders naast een bepaalde koek grijpen, haha!" Al bijna twaalf jaar bakt Adrie koe ken voor de bewoners en bezoe kers van het verzorgingscentrum. Tot vorig jaar wekelijks, nu wisselt hij de woensdagen af met de veel jongere Frank Verhelst. „Ik merkte dat het lichamelijk toch allemaal wat zwaarder werd. Daarom heb ik wat gas teruggenomen." Om dezelfde reden was bakker Bril in 1991 op 59-jarige leeftijd ge noodzaakt om te stoppen met zijn bakkerij op 'Noten' (de wijk Othe- ne). Zijn heup weigerde verdere dienst. Na een jaar bij bakker Van den Hemel in Sas van Gent, twaalf jaar bij Van Hoeve in Sluiskil en 33 jaar op eigen benen, moest Bril met pijn in het hart een wijze be slissing nemen. „Om mijzelf toch bezig te houden ben ik gaan taxi ën voor ouderen. Zo kwam ik in contact met Bachten Dieke. En sinds twee jaar is het helemaal makkelijk, omdat mijn vrouw en ik hier vlakbij in een aanleunwo ning wonen." Zo, de pudding kan in de broodjes, dan nog wat vruchtjes erop en klaar is bakker Bril. „Leuk hè, ze noemen mij nog steeds zo. Er wonen hier ook nog best wat oude klanten van mij. Soms vragen ze nog om mijn specialiteiten van toen: krui denbrood en soezentaarten. Op een enkele keer na begin ik daar niet meer aan. Echt, dat is veel te arbeidsintensief Ik maak nog wel speciale worstenbroodjes voor ei gen consumptie en voor familie. Kijk, dat zijn deze. Die zijn kleiner dan die voor de bewoners, omdat er ander vlees inzit. Dit vlees komt uit Roosendaal, van een slager die ik nog van vroeger ken. Echte Bra bantse worstenbroodjes dus. Ik vind dat lekkerder dan het vettere vlees dat in de broodjes voor Bach ten Dieke zit." Voor de Brabantse worst doet Adrie dus extra moeite, maar al het overige benodigde ma teriaal wordt voor hem geregeld. Hij hoeft bij Bachten Dieke maar aan te geven wat hij nodig heeft en er wordt voor gezorgd. De recreatiezaal stroomt gestaag vol. Voor een euro krijgen de be woners een koele bij de koffie. Adrie houdt het bij een glaasje wa ter. „Ook als je hier niet woont, maar vroeger wel een fan was van mijn koeken, mag je er eentje ko men proeven, hoor! Hoe lang nog? Ik hoop zolang mogelijk, al is het alleen maar omdat ik zo een doel houdt. Volgende week is het weer kermis in Temeuzen. Dan maak ik weer oliebollen, omdat de bewo ners dat van oudsher gewend zijn. Maar goed, da's volgende week. Ik ga nu lekker naar huis. Kopje kof fie en plaspilletje nemen en dan even lekker mijn oogjes dicht." De kleine keuken van Bachten Dieke is eens in de twee weken het do mein van bakker Bril 'van Noten'. foto Peter Nkolai Zigeunerorkest Joshi speelde in de tuin van Zomerlust in Axel voorafgaand aan het benefietdiner voor Vrienden van het Hospice, foto Mark Neelemans door Remé Hoonhorst nerorkest Joshi voor een muzikale noot zorgde. De gasten kregen ver volgens in het restaurant een keur aan Zeeuwse producten voorge schoteld. Frank van Poelje wilde met het diner een gebaar maken naar de Vrienden van het Hospice. De helft van de dinerprijs gaat naar de Vrienden. Zomerlust vier de er ook 65-jarig bestaan mee en dat Van Poelje met zijn vrouw Son- ja veertig jaar actief zijn in het be drijf Het hospice, dat hulp biedt aan mensen in hun laatste levens fase, wil onder meer de inrichting vernieuwen. De opbrengst van het diner in Zomerlust is daarvoor meer dan welkom. SLUIS - Ineke Mulder-Bansema zegt haar lidmaatschap van de Slui- se gemeenteraad per 16 september op. Mulder wordt bij de fractie van Lijst Babijn opgevolgd door Berta Jansen-Schellekens uit Oost- burg. Mulder en haar man verhuizen naar Apeldoorn. Niet omdat woon plaats Cadzand of de gemeente Sluis hen niet meer bevallen, maar om dichter bij kinderen en klein zoon te wonen. Mulder vindt het jammer dat ze de raadsperiode niet kan afmaken. Frangois Babijn neemt met pijn in het hart afscheid van zijn fractiege note. Hij roemde Mulders daad kracht en kennis. „Je kon haar om een boodschap sturen." Het ver trek van Mulder stelde de voor man van Lijst Babijn even voor een probleem. Een opvolger vin den was niet zo makkelijk. Markus Conrads uit Nieuwvliet is welis waar al fractievolger en zeer geïnte resseerd in de gemeentepolitiek. Maar hij heeft intussen een vaste baan, die vereist dat hij regelmatig in het buitenland vertoeft. „Mar kus wil wel proberen om fractie volger te blijven, maar kan zich niet volledig aan het raadswerk wijden." De volgende twee leden van de kandidatenlijst van twee jaar terug zijn om verschillende redenen ook niet (meer) beschikbaar voor het raadswerk. Zodoende kwam Ba bijn bij Berta Jansen-Schellekens uit Oostburg uit. „Ook zij volgt de politiek op de voet en ik verwacht dat ze een constructieve bijdrage aan het raadswerk kan leveren." Babijn heeft alles op haren en sna ren gezet om Jansen-Schellekens op tijd aan te melden. Het nieuwe raadslid kan nu aan het begin van de raadsvergadering van 27 septem ber worden ingezworen en kan zo- Ineke Mulder-Bansema doende nog meestemmen over het al of niet toestaan van meer windmolens op Sluis' grondge bied. In juni staakten de stemmen tussen voor- en tegenstanders van de oprichting van windmolens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 148