Pesten komt overal voor 261 zeeland Europa helpt vlassector met speciale regeling De keuze was snel gemaakt almanak Sloop Denker Maarten van Rossum spreekt in Porgy Bess zaterdag 8 september 2012 kiassenwerk door Anoek de Cardeijn Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Heieen van Waes uit de klas van Anoek. Heieen van Waes: „Dat ik niet meer in Zeeuws-Vlaanderen wil wonen, heeft vooral met werk te maken." Heieen van Waes (23) stond zeer recent nog voor de keuze om wel of niet naar Zeeuws- Vlaanderen terug te keren. Zes jaar geleden, toen ze haar havo-di ploma op zak had, verliet ze haar ouderlijk huis in Oostburg. Haar studententijd begon in Bre da met de hbo-opleiding Interna tional Business Management. Daarvan bracht ze twee jaar door in het Franse Reims en dat lever de haar naast een Nederlands ook een Frans diploma op. Heieen was het studeren nog niet beu, dus ging ze verder aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Afgelopen donderdag rond de ze daar de masteropleiding Marketing Management af met het cijfer 8,5. Voor klanten van de supermarkten in Breskens en Oostburg is Heieen misschien een bekend gezicht. Ze bracht daar na melijk heel wat tijd door om en quêtes af te nemen voor haar af studeeronderzoek, waarbij ze zich vooral richtte op het 'ik kies be- wust-logo'. Heieen: „Ik ben tot de conclusie gekomen dat het logo in combinatie met een hogere prijs een grotere geloofwaardigheid tot gevolg heeft." Donderdag mocht ze het onder zoek verdedigen en rondde ze haar studie af. Heieen wist tijdens haar studie altijd al goed wat ze wilde: iets met sales. Ze begon daarom in juni al met het zoeken naar een baan. Met succes. Ze wordt junior account manager bij een bedrijf in Oosterhout. Haar eerste werkdag moet nog ko- Heleen van Waes (23), brugklas ha- vo-vwo (2001Zwin College. men, dus wil ze nog even stilhou den bij welk bedrijf precies. Ze kan wel al iets vertellen over haar werkzaamheden: „Ik ga me bezig houden met de verkoop van pro ducten, bijvoorbeeld hoe de schap pen het beste ingedeeld kunnen worden en waar producten het beste kunnen staan", vertelt ze. „Ik wist al lang dat ik iets in deze sector wilde. Daarvoor is Zeeland niet de aangewezen provincie, dus was de keuze snel gemaakt. Voor mijn studie heb ik altijd veel gereisd, ik voel me snel thuis in een andere stad." Momenteel heeft Heieen nog een kamer in Rotterdam, maar ze gaat op zoek naar woonruimte in Bre da. „Ik kom nog steeds graag in Zeeuws-Vlaanderen. Dat ik er niet meer wil wonen, heeft vooral met werk te maken." KSS555S8KS8EKKSS5S5 Tip? redactie@pzc.nl De sloop van de verpauperde pan den van de Kop van de Noordstraat in Temeuzen en nog meer de toe komst van het gebied domineren het Zeeuws-Vlaamse nieuws. Dat is lo gisch, het wel en wee van het stukje binnenstad gaat veel mensen aan het hart. Niet voor niets worden er tallo ze foto's en video's gemaakt van het werk van de slopers. De vijftiger van het notariskantoor vindt het alle maal een beetje overdreven. Telkens als hij langs de Kop loopt, verwon dert hij zich over de vele toeschou wers bij het betere beuk- en sjor- werk. „Ze moeten er geld voor vra gen. Ze hadden daar ooit toch een bioscoop bedachtIk weet zeker dat de sloop veel meer bekijks trekt dan de films die daar zouden draaien." Het beeldje van een denker in het deze week geopende kantoor van Jeanette Vermast en haar collega Lisette Verbrugge staat symbool voor hun werkwijze. Ze wil len zowel kinderen en volwassenen die worden gepest als pesters aan het denken zetten over hun gedrag. Pesten is van alle tijden en ge beurt praktisch overal: op scho len, op het werk en ookthuis. Jeanette Vermast en Lisette Ver- brugge uitTerneuzen hebben een bedrijfje opgericht om jong en oud te trainen tegen pestge drag: Train je Sterk. door Harmen van der Werf Overal waar mensen elkaar ontmoeten, bestaat de kans dat de één of de ander wordt gepest. Jea nette Vermast die deze week haar eigen kantoor opende aan Schelde- kade 56a in Terneuzen, maakt zich daar geen illusies over. „Nee, pes ten gebeurt niet alleen op scholen, maar zeker ook op het werk." Ze geeft een aansprekend voor beeld. „Je hebt van die kantoortui nen waar veel mensen bij elkaar werken. Gaat er iemand koffie ha len voor de hele groep, maar één collega wordt steeds overgeslagen. Dat gebeurt." In 2005 is Jeanette Vermast voor zichzelf begonnen, nadat ze eerder bij chemisch bedrijf Engelhard in de communicatie werkte en bij ha venbedrijf Verbrugge in de ver koop. Het laatste was niet 'haar ding'. „Ik ben een mensenmens, wil met mensen werken en dat doe ik nu zeven jaar." Ze is na een sociale op leiding begonnen met het coachen van onder anderen werkzoeken den, via de afdeling sociale zaken van de gemeente Terneuzen ,en voor UWY-werkbedrijf Gaandeweg merkte ze dat er nogal wat werkzoekenden zijn die min der weerbaar zijn, omdat ze in het verleden zijn gepest. Vaak is dat al op school begonnen. En het is als of anderen het ruiken, op het werk zet zich dat nogal eens voort. „Het gevolg is dat mensen zich te rugtrekken, geïsoleerd raken en angsten ontwikkelen. 'Ik ben. ken nelijk niet goed genoeg'. Met trai ningen kun je dat patroon helpen te doorbreken." Jeanette werkt met speciale pop pen om kinderen te leren hoe ze alleen al met hun houding zich weerbaarder kunnen opstellen. Ze zet bij een pop het hoofd rechtop. „Dat geeft al een ander idee dan dat je met je hoofd omlaag loopt." Jeanette en haar collega Lisette - ac tiefin het speciaal onderwijs - wer ken tot nu toe met kinderen veelal in groepen. Ouders, pesters en leer krachten worden er ook bij betrok ken. Gepeste volwassenen vragen meer een individuele aanpak om hen te helpen op een ander spoor te ko men. Jeanette heeft het over 'hel pende en niet-helpende gedach ten'. „Om hen te leren zeggen waar ze last van hebben en om bij voorbeeld eens een keer 'nee' te durven zeggen, zonder agressief te worden, maar op een rustige, be heerste manier." Jeanette en Liset te willen de gepesten met hun trai ning zelfredzaam maken. „Dan is ons doel bereikt." Zie ook: www.cogitocoaching.nl Jeanette Vermast werkt bij kinderen met speciale poppen om hun li chaamshouding te verbeteren. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Maarten van Rossum is donderdag 13 september op be zoek bij Porgy 8c Bess in Terneu zen. Hij komt daar op uitnodiging van Stichting Prometehus, die lite raire en culturele activiteiten orga niseert. De enigszins excentrieke historicus Van Rossum is regelma tig op tv, waar hij, als kenner en onlangs ook als jurylid bij quiz De Slimste Mens, zijn vaak relativeren de mening niet onder stoelen of banken steekt. Een portie droge humor is hem daarbij niet vreemd. Hij geeft ook de twee maandelijkse glossy Maarten uit. Bij Porgy 8c Bess gaat Van Ros sum, ook hoogleraar Amerikanis tiek,. in op de aanstaande Ameri kaanse verkiezingen. De bijeen komst begint om 20 uur. Toegangs kaarten kosten 10 euro en zijn te krijgen bij boekhandel Van de San- de en www.porgyenbess.eu. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De vlassector kan ook volgend jaar vooruit. Het ministe rie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie heeft vrijdag bekend gemaakt dat de vlasnijver heid in 2013 op 900.000 euro Euro pese subsidie kan rekenen. De spe ciale subsidieregeling is mede tot stand gekomen op aandringen van provinciaal bestuurder Kees van Beveren. De vlasnijverheid zat in zak en as. Landbouwers krijgen geen Europe se ondersteuning meer per gewas, maar inkomenssteun, los van wat ze telen. Voor de vlassector kwam daarbij dat - op voorstel van het ministerie en het Productschap - ook de verwerkingssubsidie voor vlas is overgedragen aan landbou wers. Een stimulans om vlas te te len is daarmee weggevallen. Vlas verwerkers vreesden dat ze te wei nig vlas zouden kunnen krijgen. Zeker als de prijzen van andere ge wassen aantrekken. Dat gevaar is voor volgend jaar ge weken dankzij de speciale Europe se subsidieregeling voor de vlas teelt. Die houdt in dat enkele hon derden boeren via vlasverwerkers 300 euro subsidie per hectare vlas kunnen krijgen tot maximaal 3100 hectare. Gedeputeerde Van Beve ren is tevreden. „I-Iet is belangrijk dat er een variatie aan teelten blijft bestaan." De vlasverwerking is in Nederland van oudsher in Zeeuws-Vlaande ren geconcenteerd. De vlasteelt is er ook belangrijk. Zeeland is goed voor tachtig procent van het vlas areaal in Nederland en van die tachtig procent is zeker zestig tot zeventig procent in Zeeuws-Vlaan deren te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 146