13 Voorspellingen zijn 'speculatief Misschien dat de poolkap al wel veel eerder ijsvrij is geweest. Wat er nu gebeurt hoeft helemaal niet uniek te zijn.' wetenschapsjournalist Marcel Crok zaterdag 8 september 2012 door Foikerfc van der Meer H et Noordpoolijs smelt veel sneller dan wetenschap pers tot kort gele den voor mogelijk hielden. Weer man Reinier van den Berg (foto) is er niet gerust op: „We moeten ons absoluut zorgen maken, want de ontwikkelingen gaan ontzettend snel, of het nu nog drie of tien jaar duurt. Het lijkt er al een tijdje op dat de werke lijkheid sneller gaat dan het worst- casescenario van onze bereke ningsmethodes." Van den Berg toont zich een activist. Het is in zijn ogen de hoogste tijd om de problemen onder ogen te zien. „Jongens, kom op! Laten we nu eens wakker worden en onze ver antwoordelijkheid nemen." De voorspellingen van de meteoro loog volgen op het nieuws dat er deze zomer een recordhoeveelheid Noordpoolijs is gesmolten. Nooit eerder sinds het begin van de me tingen was het ijsoppervlak van de pool zo ldein. Maar Van den Berg baseert zijn voorspelling niet al leen daarop. Ook de versnellende volumeafname aan zee-ijs speelt een rol. Dat komt doordat steeds meer oud, dik ijs, dat tot voor kort iedere winter nog aangroeide, smelt. In de wintermaanden groeit het ijs welliswaar nog altijd snel aan. Maar dat nieuwe ijs is slechts relatief dun en in de warme zomer maanden smelt het weer even hard weg. Het totale volume aan zee-ijs is daardoor in de afgelopen dertig jaar met maar liefst 75 procent afge nomen. Met name in de laatste vijfjaar gaat het heel snel bergaf waarts met het poolijs. Het VN-kli- maatrapport uit 2007 werd door critici nog naar het rijk der fabelen verwezen vanwege de in hun ogen onnodig zorgwekkende cijfers. Maar inmiddels lijken ze door de metingen van de laatste jaren als te voorzichtig en deels ingehaald door de werkelijkheid, alsnog de prullenbak in te kunnen. Van den Berg maakt zich dan ook grote zorgen. Niet alleen doemt er voor de lokale ijsberen en Eski mo's een levensgroot probleem op bij afwezigheid van het ijs, maar ook voor het weer in Nederland heeft het zeer waarschijnlijk grote gevolgen. Een van de bepalende fac toren voor het weer in Europa, Azië en Noord-Amerika is de westelijke wind, ook wel straal stroom genoemd. Die ontstaat door het temperatuurverschil tus sen de (sub) tropen en de Noord pool. „Hoe groter de temperatuur verschillen tussen de pool en de evenaar, hoe harder deze wind in een rechte lijn van west naar oost waait", vertelt de meteoroloog. Maar: „Neemt het temperatuurver schil af, dan zal de wind de nei ging krijgen langzamer te waaien en te gaan slingeren. Je kunt het vergelijken met een rivier, die hard stroomt in de bergen, waar het stijl naar beneden gaat, maar gaat meanderen zodra ze in laag land komt. Het gevolg van dit slin geren is dat er honderden kilome ters brede 'lussen' in de baan van de wind ontstaan, waarin ruimte is voor hoge- en lagedrukgebie- 'Ik vind dat we goed voor de aarde moeten zorgen. We zijn rentmeesters' den, die langdurig op hun plaats blijven en voor lange tijd het weer bepalen." Volgens Van den Berg is dit de re den van de koude Europese win ter van 2010, waarin meerdere ho ge- en lagedrukgebieden lange tijd boven het continent lagen. Maar ook de hete zomer van 20O3 en de droogteperiode van vorig najaar passen in dat beeld. „Het was eerst een theorie, maar die zien we nu terug in de waarne mingen. Kijk naar de Verenigde Staten, waar deze zomer het'ene na het andere droogterecord sneu velt." In grote lijnen kun je zeggen dat het gematigde weer dat wij kennen; beetje zon, beetje regen, beetje sneeuw, hierdoor onvoor spelbaarder en grilliger wordt. Die onvoorspelbaarheid met regel matig terugkerende hitteperioden, overstromingen en extreme kou, daarin zit de crux van het pro bleem. Want landbouwgewassen houden, evenmin als landbou wers, van onvoorspelbaar weer. Op dit moment is de oogst in een groot deel van de Verenigde Staten aan het mislukken. Dat heeft on vermijdelijk gevolgen voor de prijs die er deze winter wereldwijd zal moeten worden neergeteld voor een halfje bruin of een pak pasta. Hoe actueel wil je het klimaatpro bleem hebben? Maar er is nog een fors probleem dat Van den Berg wil aankaarten: Groenland. Het reusachtige eiland is nu nog vrijwel volledig bedekt met een kilometers dikke ijskap. Tot nu toe wordt die ijsmassa om ringd door de bevroren zeeën van het Arctisch gebied. Maar met de huidige zomertemperaturen is dat nog maar van korte duur. Dat heeft volgens de meteoroloog on vermijdelijk gevolgen voor de Groenlandse ijskap. „Het smelten van de Groenlandse ijskap zou best eens sneller kun nen gaan dan menigeen denkt Als het smeltproces rond de Noord pool doorzet, dan zal waarschijn lijk ook de Groenlandse ijskap de komende tientallen jaren sneller ijs in de oceaan dumpen. Dat heeft wel degelijk gevolgen voor de zeespiegelstijging." Die gevolgen kunnen nog deze eeuw zeer groot zijn. Dan hebben we het volgens recente onderzoe ken niet over een decimeter meer of minder, maar over bijna ander halve meter zeespiegelstijging voor het jaar 2100. Van den Berg snapt niet waarom het hele klimaatprobleem in het vaderlandse verkiezingsdebat to taal afwezig is. „Het verbaast mij dat hier zo wei nig over gesproken wordt in de huidige verkiezingsstrijd. Juist voor Nederland is dit een belang rijk issue." Want niet alleen gaat het over ons voedsel, maar ook over ons land, stelt Van den Berg. „Hoe willen we de Randstad in de komende eeuw vormgeven? Wil len we die houden zoals die nu is, of houden we er rekening mee dat we delen van die Randstad de ko mende honderd jaar zullen moe ten opgeven? Daar hoor je nooit ie mand over, maar het is geen bizar re gedachte met die anderhalve meter zeespiegelstijging in het ach terhoofd." Of de Noordpool werke lijk ijsvrij is voor het volgend EK-voetbal? Het antwoord op die vraag blijft voorlopig nog in neve len gehuld. Van den Berg noemt dit het worstcasescenario en bo vendien een proces waar we nu geen invloed meer op kunnen uit oefenen. „Wel kunnen we onze economie op een andere manier inrichten. Waarom moeten we uit gaan van een eeuwigdurende groei van onze economie om uit de hui dige financiële problemen te ko men? Je kunt toch op je vingers na tellen dat het elk jaar verder opma ken van natuurlijke hulpbronnen op een gegeven moment op houdt? Laten we daarom naden ken over een groene economie, het gebruiken van hernieuwbare energiebronnen, schone auto's en industrie. Ik vind dat wij mensen goed voor deze aarde moeten zor gen. We zijn rentmeesters, zoge zegd." Een utopisch vergezicht temidden van een verkiezingsdebat over kor- tetermijnpolitiek? „Misschien, maar wat is er mis met nadenken over een schone wereld? Een we reld waarin de lucht schoon is, waarin weer ruimte is voor de na tuur, waarin het niet meer alleen gaat om welvaart, maar om wel zijn?" zie onze website:binnenland Foto-slider: vergelijk de Noordpool in 1980 met de situatie nu Wetenschapsjournalist en (gematigd) klimaat scepticus Marcel Crok vindt het nog lang geen uitgemaakte zaak dat het tempo van het smeltende poolijs uniek in de historie is. 007 4,2 6,5 2010 4,8 4,4 2012 <3,9 <4,0 bronnen o.a. Cryosphere Today, Piomas, Osisaf a, er is een record, zegt ook I Crok. Nog nooit was de hoe- I veelheid zeeijs rond de Noord- I pool zo klein. „Maar wat is nooit?", stelt hij de tegen vraag. „Immers, pas vanaf 1980 zijn we met satellieten structureel opnames gaan maken van het poolijs. Van de periode voor 1980 weten we veel minder. Er zijn aan wijzingen dat de Noordpool 10.000 jaar geleden zomers gere geld ijsvrij was. Wat er nu gebeurt hoeft helemaal niet uniek te zijn." Crok wijst er ook op dat meer re centelijk opwarming en afkoeling van de aarde zich afwisselen in periodes van zo'n dertig jaar. Zo was er tussen 1910 en 1940 sprake van een stijgende temperatuur, tussen 1940 en 1970 van dalende temperatuur en ging vanaf 1970 de temperatuurslijn weer omhoog. „Hoezeer smolt het zeeijs op de Noordpool rond 1940? Misschien was er rond 1940 inderdaad meer ijs dan nu, maar heel zeker weten we dat niet omdat de data van toen minder gedetailleerd zijn." Crok vindt daarnaast, dat het smel ten van het poolijs door klimaat alarmisten te snel wordt gekop peld aan de uitstoot van CO,. Voor Crok staat die link nog helemaal niet vast. „Ik sluit niet uit dat het daarmee te maken heeft, maar af doende bewijs ervoor is er niet", aldus de wetenschapsjournalist. Het kan volgens hem heel goed zo zijn dat de komende klimaatperio de van dertig jaar een afkoeling te zien geeft. „Het zijn cyclische be wegingen, waarin de Noord-Atlan tische Oceaan weer kouder wordt en het ijs op de poolkap zich mo gelijk kan herstellen." Over het zwartste scenario van Van den Berg ('binnen drie jaar geen ijs meer op de poolkap') haalt Crok zijn schouders op. „In de literatuur zijn er tientallen voor spellingen gedaan, die variëren van dit jaar tot over drie jaar, tot over vijftien jaar of zelfs tot 2100. Over drie jaar weten we of Reinier van den Berg gelijk had." De koppeling die de weerman legt tussen het smeltproces en weersex- tremen in Europa en de VS is vol gens Crok 'uitermate speculatief. „Laat Van den Berg dat maar eens wetenschappelijk onderbouwen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13