Samenleving is kindonvriendelijk zeeland 127 1 Spoorproject Goes vergt 1,4 miljoen extra UITVERKOOP! Goese raadscommissie mild-kritisch over garantstelling Sportpunt Zeeland zaterdag 8 september 2012 ■mmm 0 Tolerantie voor jeugd is tanend; generatieconflict dreigt, zegt pedagoog De samenleving wordt steeds kindonvriendelijker, waarschuw de pedagoog Bas Levering vrij dag op het Noord-Bevelandsym- posium in Kortgene. De lector pedagogiek in Tilburg en lei dend publicist schetste dilem ma's maar gaf geen oplossingen. door Claudia Sondervan De titel van het sym posium, Heeft de jeugd de toekomst nog? keerde Leve ring om: heeft de jeugd nog jeugd? Een generatie die gewend is te krijgen wat ze wil op het moment dat ze het wil, staat ook op het punt om het als eerste generatie sinds mensenheugenis minder welvarender te worden dan hun ouders. En die generatie helpt hen niet. Die generatie die gewoon is te kun nen doen en laten wat hen goed dunkt, tolereert minder van jonge ren. „We vinden kinderen hinder lijker en lastiger. Dat wordt erger door de mensen die bewust kin derloos zijn en die carrière maken. In een onderzoek zei een derde van die mensen kindervrije woon wijken, horeca en winkels te wil len. Van die groep vindt 81 pro cent dat ouders kinderen niet goed opvoeden." Levering haalde het voorbeeld aan van mensen die naar de rechter stapt om het geluid van spelende kinderen op een schoolplein te temperen. Zogenaamd kindvrien delijke nieuwbouwwijken komen vol te hangen met bordjes 'verbo den voor balspelen', mensen voe len zich onveilig door rondhangen de jeugd zonder wederzijds con tact te hebben en de overheid creëert veel bekritiseerde 'Jonge- SSKWfiüSfSffi-lvZ-iSiSS&XKSSS GOES - Het Goese college van bur gemeester en wethouders vraagt de raad om een aanvullend krediet van 1,4 miljoen euro exclusief btw voor de voorbereiding en uitwer king van het spoorproject in Goes. De aanvulling is nodig om de tril- lingshinder voor de aanwonenden van het spoor (na het afketsen van de spoorbak) door Goes aan te pakken, de plannen voor de aan leg van een tunnel onder de spoor baan nabij de Van Hertumweg ver der uit te werken en aanbeste- dingsgereed te maken (verwachte datum: eind 2013) en nader onder zoek te doen naar een geschikte lo catie van de tunnel voor fietsers en voetgangers; in de Kloetingse- weg of elders. De Goese raad heeft sinds 2002 al 2,5 miljoen euro beschikbaar ge steld voor het spoorproject. Aan het nu gevraagde aanvullende be drag van 1,4 miljoen draagt de pro vincie vijf ton bij, de overige 900.000 euro komt uit de pot ma jeure projecten. Garden Life Style TUINMEUBELEN BESTE TUINMEUBEL WlNKELKETE^m2^3 Pres. Rooseveltlaan 745 Vlissingen fZONDAG OPEN 'T 12.00- 1 oil .n„ www gardcnlifc-stylc.nl ren Opvang Plekken' waar vervol gens geen jongere zich laat zien. Of maar een klein groepje. „Door gaans bestaan jongeren in meerde re groepen." Gemeenten en inwo ners moeten zich maar eens afvra gen waarom jongeren geen ge bruik maken van wat hen wel ge boden wordt, maar meer nog wel ke ruimte jongeren niet geboden wordt, maande Levering. Hij sprak vrijdag in Kortgene voor 140 mensen van diverse pluimage: gemeentebestuurders, burgers, hulpverleners, onderwijsmensen en jongeren. Levering is een van de accrediteurs die dit voorjaar de onderwijskundige waarde van de nieuwe opleiding pedagogiek van Hogeschool Zeeland beoordeelde. Hij werd gisteren beloond met een afvaardiging van ruim veertig aan dachtige studenten van de nieuwe opleiding in zijn gehoor. Zeeland doet er goed aan de Roos evelt Academy en Hogeschool Zee land te koesteren, adviseerde Leve ring. „Studenten brengen levendig heid, horeca en creatief onderne merschap in een stad." Levering toonde zich weinig tevre- .den met de wijze waarop 'de poli tiek' met zijn wetenschap omgaat. „Neem de cijfers over jeugdcrimi naliteit. De waarheid is dat de jeugdcriminaliteit al jaren stabiel is. Uit de politieverslagen blijkt een procent echte stijging, 25 pro cent meer aangiftebereidheid en 75 procent komt. door effectievere administratie. Wat ook een rol speelt, is groeiend aantal flutdelic ten: vuurwerk te vroeg afsteken, fi- kie stoken. En dat scholen aangifte doen van elke bloedneus." De huidige generatie ouders heeft zich door de overheid laten leren dat opvoeden een taak is van der den: eerst de kinderopvang, dan de school en vervolgens ministers als André Rouvoet uit het kabinet Balkenende 4 die vond dat van elk kind op zijn vierde een risico-ana lyse moest bestaan die tot zijn ne gentiende werd bijgehouden. Ouders die als risico werden aange merkt zouden verplicht een op- voedcursus moeten volgen met sancties als uitkeringskorting en versnelde uithuisplaatsing als stok achter de deur. Rouvoet overdreef, gedreven door de politieke ophef over incidenten in de jeugdzorg, zegt Levering, toendertijd een advi seur van Rouvoet. Een die overi gens naar eigen zeggen niet ge hoord werd. Levering zegt zich zorgen te ma ken over de overgang van de jeugd zorg van de provicies naar de ver antwoording van de gemeenten. Hij bekritiseerde de rijksoverheid die onder het mom van de slogan 'eigen kracht' de jeugdzorgtaak met een budgetkorting aan de ge meenten overlaat. „Weer een an der systeem en weer anderen die verantwoording moeten nemen, dat laat te veel ruimte voor fou ten." Fouten die de kinderen ra ken die echte, kundige jeugdzorg nodig hebben, duidde hij. Zoge naamde preventieve jeugdzorg hoort bij ouders, die de moeite moeten nemen eens 'nee' te zeg gen, en een betrokken samenle ving schetste Levering. „We moe ten maar een beetje op de flexibili teit en veerkracht van de jeugd ver trouwen. De jeugdzorg is nu voor al ingericht op wantrouwen. Wan trouwen van politici jegens de uit voerders, wantrouwen over het presteren van uitvoerders onder ling en wantrouwen uit de eigen organisaties jegens de hulpverle ners zelf" En daar moeten ouders dan maar vertrouwen in hebben, schamperde hij. „Jaren geleden werd al geroepen dat het vertrou wen in de vakmensen terug moest komen. Het is nog niet gebeurd." GOES - De ingrijpende uitbreidings plannen van Sportpunt Zeeland zijn donderdagavond positief ont vangen door de Goese raadscom missie. Wel zijn alle fracties mild-kritisch over de gevraagde ga rantstelling voor de investering van tien miljoen euro aan de ge meente, eigenaar van het complex. De garantstelling, waardoor Sport punt goedkoper geld kan lenen, houdt ook een risico in, namelijk dat Goes moet bijspringen als de exploitatie toch in de min duikt. Volgens wethouder Loes Meeuwis- se is 'het totale plaatje' bekeken en is de exploitatie gedekt. Ook drukt een garantstelling niet op de schul denlast van Goes. „Maar wel op het weerstandsvermogen", pareer de Dick van der Velde (WD). La ter deze maand valt het besluit. Voor het plan is nog een bestem mingsplanwijziging nodig. ELLEWOUTSDIJK Fietstochten vanaf Saartje's Theetuin Saartje's Theetuin in Ellewoutsdijk houdt dit weekeinde fietstochten door de Zak van Zuid-Beveland. Zowel op zaterdag als zondag kan tussen 10.00 en 14.00 uur worden gestart vanaf de theetuin (naast 't Kerkje). Er is keuze tussen 26 of 50 kilometer. Inschrijfkosten zijn 3,50 euro, inclusief route-omschrijving met kaart, leuke attentie en gratis consumptie na afloop. GOES Con Affezone bij Manhuistuinconcert Het concert in de Manhuistuin in Goes van zondag wordt verzorgd door Con Affezone onder leiding van Patrick Geerts uit Kwadendam- me. Het optreden is van 12.00 tot 13.00 uur. De toegang is gratis. De ingang van de Manhuistuin be vindt zich bij het poortje rechts van het gebouw van het Luzac col lege of bij het hek in het Schutters- hofgebied. GOES Extra activiteiten in Ambachtscentrum Op Open Monumentendag, zater dag 8 september, zijn ook extra ac tiviteiten in het Ambachtscentrum Goes. Zo laat Andre Vermeulen ouder schildertechnieken zien en het penselen van letters. Studenten van de opleiding integratiekunst Mozaïek in Wilrijk (B) demonstre ren met hamer en kapblok. Verder zijn er houtdraaiers en spinsters. Open van 10.00-17.00 uur. GOES Meer treinen bij Stoomtrein De Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) rijdt dit Open Monumentenweek- einde (8 en 9 september) volgens een uitgebreide dienstregeling. Op beide dagen vertrekt de stoomtrein om 11.00 en 14.00 uur, maar ook de dieselmotorwagen rijdt. Deze rail bus vertrekt driemaal vanuit Goes: om 10.00, 12.00 en 15.00 uur. Zie voor de volledige dienstregeling: www.destoomtrein.nl. DRIEWEGEN Muzikaal weekeinde in gemeente Borsele Jongeren van het project ClassidFe- ver brengen zaterdag 8 en zondag 9 september concerten in de gemeen te Borsele. Op zaterdag en zondag tussen 14.00 en 16.00 uur spelen gi tarist Julio Melio, duo Da Capo met Keltische muziek en Veerle Mar tin in de kerk van Driewegen. Zon dag om 14.00 beginnen ook de op tredens op het mobiele podium bij kwekerij Sluishoek bij Borssele. ELLEWOUTSDIJK Muzikanten en exposities in 't Kerkje De deuren van 't Kerkje van Elles- diek in Ellewoutsdijk staan zater dag 8 en zondag 9 september tus sen 13.30 en 16.30 uur open. Zeeuw se muzikanten verzorgen zaterdag optredens. Er is een tentoonstel ling van bloemstukken. Ook is er een expositie met schilderijen van Wout Kole. Er zijn boeken te koop. Zondagmiddag zijn er optredens van het duo Sense en Pier&Co. Statenlaan e.o, Middelburg J Wij nodigen u van harte uit de I verschillende appartementen donderdagavond 13 sept.ce komen bekijken nissen 19.00 en 20.00 uur* U hoeft hiervoor geen afspraak te maken. U kunt zich melden aan de Statenlaan 98 te Middelburg en ran daaruit andere appanemernen bekijken: Voor deelnemende objecten: JeSwk.nl of M2Makelaan.nl. KOOPAVOND 13 SEPT. Prijzen vanaf 92.250,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 137