Budget cultuur onveranderd is geen slimme actie' iorsele kampt met tekort op uitkeringen 261 zeeland VERHUIZEN MET ZORG! 0113 22 22 20 Is verhuisd! 20% Koifing Olie op dak tank zorgt voor flinke stankoverlast zaterdag 8 september 2012 monPMtmouERS Dacftojït dTIeen vandaag - 8 september op de fiéïe epHecf iel SiKi1! JcMs^aGEf 22 Borsele betaalt niet extra door samenwerking door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De samenwerking tussen de zeven gemeenten in de Oosterschelderegio op cultuurge bied kost de gemeente Borsele geen extra geld. „Als een bepaalde activiteit of evenement geld tekort komt, gaan wij niet meer geven. Er komt geen extra geld van de ge meente", zei wethouder Gonny Miermans donderdagavond tij dens de vergadering van de ge meenteraad. De gemeenteraad werd gevraagd in te stemmen met de uitgangs puntennotitie regionale samenwer king cultuur. De zeven gemeenten werken al samen op dit terrein, maar de provincie wil deze samen werking formaliseren. De vaststelling van deze notitie verliep donderdagavond niet zon der slag of stoot. Met name Gijs- brecht Gunter (SGP/ChristenUnie) had veel be denkingen. „De gemeente Borsele staat be kend als land van contrasten. Wij willen daarom niet in een strak keurslijf worden gedwongen als we minder zeggenschap krijgen over de culturele activiteiten in on ze gemeente. En onze fractie wil zich niet vastleggen op iets waar we de financiële gevolgen niet van kunnen overzien." Volgens wethouder Miermans heeft de regionale afstemming al leen betrekking op de bovenlokale evenementen, zoals in de gemeen te Borsele Klomppop en het Blues festival, waar ook veel mensen van buiten op afkomen. Grote festivals zoals het Zeeland Nazomerfestival blijven de verant woordelijkheid van de provincie en de louter lokale activiteiten blij ven onder de verantwoordelijk heid van de betreffende gemeente vallen. Volgens wethouder Miermans blijft de financiering van de boven lokale activiteiten hetzelfde. Wat daarna gebeurt is niet zeker. De provincie begint binnenkort met een kerntakendiscussie. „Ik kan dus geen keiharde garanties geven. Als blijkt dat er minder geld naar de cultuursector gaat, passen wij in ieder geval niet bij." De Borselse gemeenteraad kon le ven met deze toezegging en stelde de notitie vast. Er komt wel een evaluatie in de loop van 2014. IGH OT! Een gemengt* puk'ie'< van gemeentebestuurders, burgers, mensen uit jeugdzorg, onderwijs, kinderopvang en cen tra voor jeugd en gezin en een veertigtal HZ-studenten pedagogie vulden De Pompweie. foto Willem Mieras door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele is de dupe van het mismanage ment bij het failliete reïntegratiebe- drijf Maecon. Dat vindt een deel van de gemeenteraad. „Maar achterafis makkelijk praten. Laat dit een les zijn voor de toe komst", zei Marga van de Plasse (CDA) donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Borsele is voor een kleine 58.000 euro het schip ingegaan. Maecon betaalde de loonkostensubsidie van de gemeente door aan de werkgevers die mensen in dienst hadden die vielen onder de inmid dels niet meer bestaande ID-rege- ling. Maecon kreeg van Borsele een voorschot van een ton maar maak te slechts 42.738,93 euro over. Bor sele is verplicht het resterende deel wederom te betalen. „We be talen de ID-banen dus twee keer", zei Van de Plasse. Nico Werri (Lokale Partij Borsele) vond het betalen van een voor schotbedrag niet echt slim. „Als Ni co een voorschot krijgt, loopt hij ook niet zo hard meer. Ik heb nooit een voorschot voor iets ge kregen hoor. Maar het is schanda lig hoe dit bedrijf heeft gehandeld. Waarschijnlijk zit het manage ment zich ergens op de Bahama's te laven aan cocktails van onze be lastingcenten. Ik vraag me echt af waar het geld is gebleven." Levien de Putter (D66) wilde van wethouder Conny Miermans we ten welke lessen geleerd zijn van deze affaire. Miermans vond dat lastig om te be antwoorden. „Vaak kom je daar pas achteraf achter. We zijn niet de enige gemeente die hier is inge stonken. En we hebben van de be trokken werkgevers nooit signalen gekregen dat betalingen niet zijn verricht" De suggestie werd daarom gedaan om de werkgevers deels aansprake lijk te stellen. Volgens Miermans zal dat niet lukken. „Wij blijven verantwoordelijk voor het uitbeta len van de loonkostensubsidies." door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele kampt met een tekort van een dikke vier ton op Sociale Zaken. „We hebben meer uitkeringsge rechtigden en minder rijksgeld", zegt wethouder Conny Miermans. Borsele stevent af op tweehonderd uitkeringsgerechtigden, terwijl het budget was berekend op basis van 150 mensen. De gemeenteraad stemde donder dagavond in met het voorstel het tekort aan te vullen uit de reserve weerstandsvermogen. Dat kon op stevige kritiek rekenen van Leon Mol (WD). „Het is niet verstan dig dit geld uit de reserve te halen. We moeten het zien te vinden in de reguliere begroting." Dat zou echter volgens Kees West- strate (SGP/ChristenUnie) niet veel uitmaken. „Want als we dit geld uit de begroting halen, moe ten we ergens anders öp bezuini gen. Dat lijkt me niet verstandig." Marga van de Plasse (CDA) vond deze discussie niet relevant. „Laten we dit bedrag veilig stellen en be schikbaar stellen aan de mensen die het nodig hebben." De gemeente zet alles op alles om uitkeringsgerechtigden naar regu lier werk te begeleiden, maar door de economische omstandigheden is dat lastiger. „We verwachten echter niet dat we na 2013 met structurele tekor ten op sociale zaken te maken krij gen", aldus Miermans. „Gebeurt dat wel, dan hebben we een pro bleem. Dan moeten we op zoek gaan naar sponsoren of we moe ten besluiten de gemeentelijke be lastingen te verhogen. Want ande re mogelijkheden hebben we niet." NIEUWDORP - Bij een van de olie opslagtanks van Zeeland Refinery in Nieuwdorp is donderdagnacht een hoeveelheid ruwe olie op het zwevende tankdak terecht geko men. Door de verdamping was er vrij dag sprake van een sterke oliegeur in de wijde omgeving. Er kwamen klachten uit onder meer Heinkens- zand. Automobilisten op de A58 dachten dat hun auto benzine lek ten. De oorzaak van het incident is nog onbekend. De raffinaderij is di rect gestart met een onderzoek. De olie is niet over de tankrand ge komen. Er is dus geen sprake van vervuiling van het terrein rondom de tank. Het tankdak wordt gerei nigd met behulp van vacuüm- trucks. Het duurt nog enige tijd voordat alle olie is opgeruimd. Het gaat om een vat met een diameter van 75 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 136