'Ze bin nog in de aftast-fase' A* Mantelzorger raakt overbelast 31 Fracties zien ruimte tolvrije tunnel Boekenmarkt in Veere Bruinvis in beeld é*EK\ zaterdag 8 september 2012 Zeeuwse Vrijmetselaar Loges In Goes, De Opgaande Ster en Scaldis: Beestenmarkt 5. In Middelburg, La Compagnie Du rable: Stationsstraat 16. In Vlissingen, L'Astre de l'Orient: Palingstraat 64. In Zierikzee, De Ster in 't Oosten: St. Domusstraat 66. In Terneuzen, L'Amitié sans Fin: Spui 23. het donker gekleed met witte handschoenen en een schootsvel. Als teken van hun lidmaatschap bij de Vrijmetselarij. foto Willem Mieras Een selectie symbolen binnen de Vrijmetselarij vandaag i 10.00 - 17.00 uur. r^Op de markt Geniet op een terras van uw nieuwste aankoop! Passer en winkelhaak: vormen het symbool voor de Vrijmetselarij waarbij de passer geopend ligt bo ven en/of onder de winkelhaak De ruwe steen: de mens wordt ge zien als een ruwe steen. Door aan jezelf te werken wordt je steeds wat zuiverder. Drie kandelaren in de rituelenka- mer: deze staan voor wijsheid, door Frank Balkenende middelburg - De grens aan de in zet van mantelzorgers en zorgvrij- willigers in Zeeland komt in zicht. Het gevaar bestaat dat ze overbe last raken en zich ziek melden op het werk. Dat kan de regionale eco nomie schaden. Dat knelpunt staat in een onder zoek van Scoop. Het Zeeuwse insti tuut voor sociale en culturele ont wikkeling deed op verzoek van de provincie onderzoek naar de 'infor mele zorg'. In Zeeland is één op de acht werk nemers ook mantelzorgen iemand die voor een partner, familielid of vriend (in) zorgt. Mantelzorgers en zorgvrijwilligers zijn samen goed voor tachtig procent van de zorg kracht en schoonheid. Die schuilen in ieder mens. Alziend oog: hangt aan de wand tegenover de ingang en symboli seert het oosten. Schootsvel: dit werd vroeger door werklieden als smeden en steen houwers gebruikt ter bescherming. Het verwijst naar de bereidheid tot arbeid in dienst van de Meester. die thuis wordt geleverd. De vraag naar dit soort gratis zorg zal de ko mende jaren alleen maar stijgen, omdat Zeeland vergrijst, de zorg- kosten stijgen en de overheid zich een beetje terugtrekt. Scoop heeft onderzocht of en wan neer er een tekort aan zorgwilli- gers ontstaat. Getalsmatig lijkt dat niet het geval, blijkt uit onderzoek van het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport. Wel neemt het aantal geboden uren van mantelzorgers af. Tegelijker tijd constateert Scoop dat mantel zorgers en zorgvrijwilligers aan hun tax zitten, mede omdat ze steeds meer verantwoordelijke en specialistisch taken toebedeeld krij gen. Ze dreigen overbelast te ra ken. Scoop signaleert dat daarom door Marcel Modde middelburg - De WD-fractie in Provinciale Staten wil in 2017 op nieuw kijken naar de mogelijkheid de Westerscheldetunnel tolvrij te krijgen. Dan zal ook de nieuwe tunnel onder het Kanaal Gent-Ter- neuzen volop in gebruik zijn. Dat is volgens fractievoorzitter Kees Bierens een logisch moment voor herijking van het huidige mars plan, zei hij vrijdag in de commis sie Bestuur en Financiën. Bierens gaat er vanuit dat de inge bruikname van de Kanaalkruising leidt tot toename van de verkeers stroom. De extra passages brengen meer geld op en dus kan de Wes terscheldetunnel mogelijk eerder dan gepland worden afbetaald, denkt de WD. Zoals het er nu voor staat, kan pas vanaf 2033 gra tis door de tunnel worden gere den. De PW heeft onderzocht of het juridisch mogelijk is inwoners van Zeeuws-Vlaanderen op z'n minst korting te geven. Het dagelijks pro vinciebestuur had in de Statenver gadering van juni gezegd dat een dergelijke kortingsregeling strijdig is met de Europese regelgeving. Die richtlijn is echter alleen van toepassing op het vrachtvervoer, werpt de PW tegen in schriftelij ke vragen aan het college. „Het ont breekt het college gewoon aan be stuurlijke wil." De commissie schaarde zich (op de partij Natuurlijk Zeeland na) achter een motie van de gemeente Terneuzen. In die motie wordt de provincie opgeroepen dat de kern- takendisscussie in ieder geval niet mag leiden tot het verlengen van de tolperiode. Eerder tolvrij ma ken van de Westerscheldetunnel, zit er naar idee van Goos Roeland (SGP) absoluut niet in. De tunnel is gebouwd in de wetenschap dat het dertig jaar zou duren voordat de boel is afbetaald. „Die keuze is gemaakt en daar zullen we het mee moeten doen." Alex Hijge- naar (D66) wees er op dat het niet alleen om de afbetaling gaat, 'ook het onderhoud en beheer moeten nadien ergens een plekje krijgen'. de mogelijkheden voor mantelzor gers om op adem te komen, beter onder hun aandacht moeten wor den gebracht. Hier speelt ook een mentale kwestie. Mantelzorgers ge ven de zorg voor een naaste maar moeilijk uit handen. Voor duurzame zorg zijn 'vitale coalities' nodig tussen professio nals en zorgvrijwilligers. Daarbij speelt de inzet van technologie een belangrijke rol. ICT biedt een kans het zorgnetwerk op een ande re manier te onderhouden. Ook kunnen nieuwe slimme producten en (technische) diensten helpen om zorg op afstand te leveren. Im puls Zeeland en IZ-Zeeland, het in novatieplatform van de Zeeuwse., zorgsector, zijn daar hard mee be zig. burghsluis - Dinsdag wordt een brochure gepresenteerd over de bruinvis in de Oosterschelde. Daar in zijn weetjes over de bruinvis in het Nationaal Park Oosterschelde opgenomen en ook hoe je bruin vissen in hun leefomgeving kunt 'spotten'. Zie ook: www.ivn.nl door Frans van der Heijde As je van de krant twi maenden vrie kriegt, kan 't natuurlijk gebeu- re, dao je mee 'oud' nieuws komt. Mè ik ope, da dit verhaaltje' noe ook nog z'n waerde eit. Ik ebbe naemelijk a een eêl stuitje gelee een bijzonder bericht in de krante geleze. Twi be kende Nederlanders ao- de getwitterd, da ze ver kering gekregen aode. De eerlijk heid gebiedt me te zeien, dat de naemen van 't verliefde stel me nie bekend voorkwaeme, mè dat za mien schuld wè weze! Tiet woord 'verkering' is misschien ook oubollig, mè iedereên begriept het; de liefde is wi?) in ulder le ven gekomme. Ze schreve d'r drek bie, da ze nog in de 'aftast-fase' waere. En die leste opmerking zet te me noe an 't dienken. Zouwe ze stiekum afspraekjes mae- ke, vö d'eêste keer and in and lope en aerzelend mekaore een kusje ge ve? Aftaste op de manier van vroe ger? Niemand oefd'het te weten, a zou je 't wè van de daeken wille schreêuwe! Twittere kende me nie in die tied! Eigenlijk is de 'aftast-fase', volgens mien, uut een andere leeftiedspe- riode. Ik kenne prachtige verhalen van huus tussen de viere en ellef jaer uut m'n naeste omgeving. Dat meisje van vuuf jaer, die kwam zeie, da ze 't toch zó moeilijk ao, wan 'Roel' ao eur vö 't blok gezet; ie ao gezeid da ze van de weke moest beslisse of ze mee im wou trouwe, anders hieng 'n nè 'Laris- sa' toe..! Of 't verhaal van dat joentje van zesse, die van de weke op 'Laura' was, mè volgende weke docht z'n liefde te verklaeren an 'Desiree'. Die was noe nog op 'Bob', z'n bes te vriend..! En wat te dienken van de vierjaeri- ge Karei, die het zeker wist; ie trouwde mee z'n moeder, wan die was 'vet cool', as z'n papa 't temis- sen goed vond! En nie te vergeten die twi tortelduufjes van tien jae- ren joeng, die, angend an een klim- rek in de speeltuun, saemen dro me van eêuwige liefde! Ik gae d'rvan uut, dat vee mensen nog ge noeg anvullingen kun ne heve...! Dat noem ik noe aol de 'af tast-fase'." In 't berichtje in de de krante stoeng da 'zie' veertig jaer was en 'ie' negenentwintig. Deu zö'n zinnetje komt het woord 'aftast-fase' toch een bitje in een ander licht te staen. Ik bet- wufele naemelijk sterrek of ulder 'verkeringsblad' nog maagdelijk is, a mag ik natuurlijk hin vooroordêlen ebbe omda'k het nie zeker wete. Kiek, dat stiekum and in and lope en een aerzelende kus zou zeker wè kunne, misschien bin ze zelfs nog arder van staepel gelope.J Mè verder; wat zouwe bekende Ne derlanders op die leeftied nog af te tasten ebbe? Zouwe ze d'r eihen zurgen make over het aantal uzen, da ze moete he onderouwe? Wi ze uuteindelijk in zulle he weune? Misschien ook bekieke ze oe of de eihen loopbaene za hae, as ze sae men he weune. Ze bin misschien bange vö vermindering van eihen succes. En de 'aftast-fase' liekt me ook zeer geschikt om te kieken of ze nog een 'kleine bekende Neder lander' zulle 'neme'(...), bie eur zit de sleet d'r per slot van rekening ook a op! En dan verwacht ik, da 'zie' ook bange is, da ze in 't openbaer zulle zeie, da ze toch zö'n vlotte, knap pe zeune eit...en 'ie' moet er nie an dienke, da ze vraehe of 't z'n moeder is. Di moe eest an gewerkt ore! Overigens veronderstel ik, da ze onderwiele wè in de 'tast-toe-fase' zitte. En, eerlijk is eerlijk, de kans liekt me nie gering da ze over nie al te lange tied twit tere, da de 'afbouw-fase' is ange- broke. Da ze wi toe bin an een nieuwe uutdaging...! Of bin 'k noe te pessimistisch? »i"iiiiiiiiiiiiirBnranngwwwmmiMwiiiriTnrfimiiiHiniiBfBigiiiiniiiMfmiiiiniriiif iiiiwimw iwiwuiiii—iiummiimum—wiwuihwhim—■mnimnniiiiiiiiiiii 1111111 Vrijdag 14 september 10.00 - 14.30 - 19.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 131