'Ik probeer een film dicht bij Uiteraard heeft hij, toen hij werd gepolst voor de Lifetime Achievement Award, even de lijst met eerdere winnaars bekeken. „Toen dacht ik: o jee, dat zijn allemaal wel héél grote na men. Ik was dan ook zowel verrast als vereerd dat ik daar bij mag staan", zegt Jim Sheridan. iPhone-filmen Delta Shorts: 32 kanshebbers Kindermiddag Jim Sheridan tijdens de opnamen van In America. Film by the Sea noemt hem 'een verhalenverteller in de beste Ierse traditie'. Jim Sheridan ontvangt dit jaar in Vlissingen de Lifetime Achievement Award. Het festival eert daarmee een regisseur met weliswaar geen groot maar wel groots oeuvre, met indrukwekkende films zo als My left foot en In the name of the father. door Rolf Bosboom „Deze prijs betekent veel voor mij. Als je, zoals ik, uit een klein land komt, is het moeilijk om je films onder de aan dacht te brengen van de rest van de wereld. Hollywood do mineert zozeer de filmindustrie, dat het voor Europese film makers moeilijk is om hun. landsgrenzen te overstijgen. Daarom is het geweldig om te merken dat mijn werk ook wordt gezien en gewaardeerd in Nederland." De Ierse regisseur noemt zichzelf een laatbloeier op filmge bied. Hij debuteerde pas in 1989, op veertigjarige leeftijd. „Ierland had niet echt een geschiedenis op dit gebied. De eerste filmmaker in Ierland was nota bene een Engelsman: John Boorman. Hij en Neil Jordan hebben mij op weg ge holpen." Dat was begin jaren tachtig. In 1982 vertrok Sheridan echter naar Amerika, waar hij aan de slag ging bij het New York Irish Arts Center in New York. Jaren later benaderde de Ierse producer Noel Pearson hem met de vraag of hij de autobiografie van Christy Brown, My left foot, wilde verfilmen. „Die kans greep ik met beide handen aan." Sheridan keerde terug naar Ierland. De film, met Daniel Day-Lewis als de vrijwel volledig verlamde man die uit groeit tot een voorname kunstenaar door met zijn linker voet te schilderen, werd een succes. Dat leek aanvankelijk beperkt te blijven tot het Verenigd Koninkrijk. „Cannes was voor een mij, als debuterend regisseur, al onbereikbaar. Maar na een positieve recensie van de bekende critica Pauli ne Kael in The New Yorker bracht Harvey Weinstein de film uit in Amerika en werd het een wereldwijde hit." Daniel Day-Lewis won een Oscar voor de rol. Hij en Sheri dan werkten nog twee keer succesvol samen: in In the name of the father en The boxer. „Er is een bepaalde chemie tussen ons die goed uitpakt", verklaart Sheridan. „Daniël is een ge weldige acteur die een film naar een hoger plan tilt. Ik hoop ooit nóg een keer met hem te kunnen werken." Sheridan toont een grote maatschappelijke betrokkenheid. Ierland en de IRA vormen regelmatig terugkerende thema's in zijn werk. Toch staat dat aspect voor hem niet voorop. „Hoewel mijn films sociaal bewogen zijn, zijn ze vooral spi ritueel bedoeld. Ik denk dat mijn werk een soort hunkering naar familie is, een zoeken naar de aloude geborgenheid van een familie, van de gemeenschap. In the name of the fat her is in wezen een film over de spirituele kracht van een niet-gewelddadige benadering van een conflict. Daarmee be kritiseerde ik zowel de Britten als de IRA." Zijn jongste film, Dream house, dateert van 2011 en groeide uit tot een drama. Sheridan raakte in conflict met productie maatschappij Morgan Creek, die de films anders wilde heb ben en daarbij het laatste woord had. „Bij Dream house kon Schrijver/columnist Ferry Piekart daag de zichzelf uit om een korte film te ma ken met zijn iPhone. Op Film by the Sea vertelt hij over zijn ervaringen: de trucjes die iedere iPhone-filmer zou moeten ken nen, over spullen en apps die handig zijn om te gebruiken en over dingen waarvan hij ontdekte dat je ze vooral niet moet doen. Na afloop is er de mogelijkheid om vragen te stellen en zelf te proberen hoe je iPhone werkt met een steadicam en andere filmaccessoires. Vlissingen: za 15/9 14.00 u zaal 6. Delta Shorts, de jaarlijks competitie voor korte films van beginnende ci neasten, blijft maar groeien in po pulariteit. Dit jaar werden meer dan tachtig films ingestuurd. Daarvan zijn er 32 gese lecteerd. Zij maken kans op diverse prijzen. De belangrijkste - die voor beste film - is de Delta Young Talent Award, waaraan een be drag van 1000 euro is verbonden. De geselecteerde films worden zaterdag 16 september in twee blokken vertoond. Aan sluitend worden prijzen uitgereikt in diver se categorieën. Behalve 'beste film' zijn dat: beste scenario, beste cinematografie, beste regie, beste acteur en beste actrice. Ook is er de Shooting Star Publieksprijs (1000 eu ro). De jury staat onder leiding van acteur en regisseur I-Iugo Metsers en bestaat ver der uit filmmaker Erik de Bruyn, Elske Fal- kena (eigenaar castingbureau) en acteur Frank Lammers. De middag wordt gepre senteerd door Fleur Steiner. Vlissingen: zo 16/9 12.30-14.45 u (blok 1) en 15.00-17.00 u (blok 2) zaal 3; Prijsuitreiking: 17.30 u in foyer; Alle winnaars worden wo 19/9 nogmaals ver toond (18.00 u zaal 5. Op woensdag 19 september is er zowel in Vlissingen als in Terneuzen een speciale middag voor kinderen vanaf vijf i;1 jaar. Zij worden verwend met de uit Est- j|§ land afkomstige animatiefilm Lotte en de maansteen. In Vlissingen treedt aansluitend VOF de Kunst (bekend geworden met de hit SuzanneIn Terneuzen wordt de mu ziek verzorgd door De Kleppetband. o Vlissingen: wo 19/9 14.00 u zaal 1 (inloop: 13.30 u), om 15.30 u VOF de Kunst; Terneuzen: wo 19/9 14.00 u zaai 1-3 (in- loop: 13.30 u), om 15.30 u De Kleppetband.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110