en Literatuurprijs Talkshow over boekverfilmingen Louis Paul Boon Drie jury's voor competitiefilms Company Orheim The door Voor ik doodga Simon House with a turret Die Wand De vakjury kiest uit de twaalf gese lecteerde boekverfilmingen de winnaar van de Film- en Litera- tuurcompetitie. Daarnaast bepalen zowel een jongerenjury als het pu bliek hun eigen favorieten uit het dozijn kandidaten. Regie: Arild Andresen; naar het tweede deel van een drieluik over het leven van Jarle van auteur Tore Renberg; Noorwe gen; Dragon Award voor Best Nordic Film 2012 op Göteborg Int. Filmfestival. Stavanger, jaren tachtig: Jarle zit middenin de puberteit en heeft een moeizame relatie met zijn ouders. Vooral zijn vader drijft hem soms tot razernij met zijn overdreven bewon dering voor de verzetshelden tijdens de Twee de Wereldoorlog. Jarle bevecht zijn vrijheid via muziek, politiek activisme en meisjes. Wat zou het comfortabel zijn als het in deze film alleen ging om een generatieconflict met bijpassende melancholie. Van de toeschou wer wordt echter meer verwacht: meegaan in de spanning waar drankzucht en agressie van de vader toe leiden. De prettige lichte aanpak van regisseur Andresen maakt het verhaal aangenaam toegankelijk. Wellicht een kanshebber voor de F&L-award. Regie: Julian Pölsner; naar het gelijknami ge boek van Marlen Haushofer; Oosten rijk; in de hoofdrol Martina Gedeclc Die Wand vertelt het verhaal van een vrouw die van het ene op het andere moment volle dig op zichzelf is aangewezen. Blijkbaar heeft ze behoefte aan rust tijdens het weekend dat zij met een bevriend echtpaar in een berghut gaat doorbrengen. Als dat echtpaar niet terug komt van een tripje naar het dorp, gaat de vrouw op onderzoek uit Zij komt niet ver: een onzichtbare wand scheidt haar plots van de bewoonde wereld. De film trekt je naar binnen toe en laat je als toeschouwer intens meeleven met deze vrouw. Wat is haar overkomen? Hoe kan ze uit dit isolement breken? Weet zij in de tus sentijd te overleven? De gretigheid naar ant woorden houdt de aandacht lang gevangen. Het verhaal wordt als monoloog verteld. De dieren vertolken belangrijke bijrollen. Regie: Eva Neyman; naar het autobiogra fische verhaal van Friedrich Gorenstein; geproduceerd in Oekraïne; The East of the West Award bij Karlovy Vary Interna tional Filmfestival. Blote kindervoetjes op een stenen vloer in een ziekenhuis: het is een van de talrijke schrijnende beelden in deze film die op het netvlies blijven kleven. De invloed van de Tweede Wereldoorlog op het gedrag van vol wassenen wordt ervaren door de ogen van een 8-jarig jongetje. Zijn moeder is zojuist overleden aan tyfus. Samen waren zij op weg naar zijn grootvader. Nu moet hij al leen verder. Dapper gaat hij op weg, besef fend dat er niemand is die zich om hem be kommert. Voor zijn verdriet en pijn is geen plaats. De oorlog zal snel voorbij zijn, hoort hij de mensen rond hem heen zeggen, maar nu nog is de wereld koud en dor en maakt de honger de mensen tot macabere wezens. Regie: Istvan Szabó; naar de roman 'De deur' van Magda Szabó; Hongarije; met Helen Mirren en Martina Gedeck (speelt ook in 'Die Wand'). De Britse actrice Flelen Mirren is een mees teres in vileine teksten. In The Door kan zij haar talent als hautaine huishoudster Eme- rence weer breed manifesteren. Als de welgestelde Marga aan Emerence vraagt bij haar te komen koken en wassen, levert het antwoord een heerlijke paradox op: Emerence moet eerst informatie inwin nen over haar mogelijk toekomstige werk geefster. Pas op basis van haar bevindingen zal ze haar antwoord geven. Het verhaal stuwt prettig voort. Tenminste zolang de deur, waarachter de huishoudster haar geheim verbergt, gesloten blijft. Daarna wordt het rommelig. Regie: Ol Parker; gebaseerd op de best seller 'Before I die' van Jenny Down ham; geproduceerd in Engeland en Frankrijk. Schrijfster Jenny Downham zette in 2007 een hartverscheurend debuut neer met haar boek Voor ik doodga. Een mooie bron voor een boekverfilming. Het verhaal gaat over de 17-jarige Tessa, die te horen krijgt dat zij haar volgende verjaardag niet meer zal halen. Haar ziekte is ongeneeslijk. Tessa besluit van elk moment van haar leven dat haar nog rest, optimaal te gaan genieten. Hele nachten feesten, een joint roken, iets stelen, seks hebben. Dat alles levert vrolijke beelden op met het schrijnend besef van de naderende dood als voortdurend trillen de onderlaag. Het gevaar van- melodrama hangt in de lucht, maar daar is ook het voordeel van de twijfel. Regie: Lisa Ohlin, gebaseerd op de best seller van Marianne Fredriksson; Zwe den; dertien nominaties voor de Zweed se Gouden Kalveren, waarvan twee toe gekend. Met een beststeller van Marianne Fredriks son heeft een filmmaker bij voorbaat voer in handen voor een publiekslieveling. De Nederlandse actrice/schrijfster Marnie Blok tekent voor het scenario van Simon (and the oaks). Het verhaal over twee Zweedse gezinnen ten tijde van de Tweede Wereldoorlog le vert aanvankelijk boeiende beelden op. Si mon, een 'brugpieper', is gefascineerd door boeken en klassieke muziek. Ook klimt hij graag in zijn eik om daar tu- sen de takken weg te dromen. Zijn vader ziet hem liever houthakken. Traag verloop van verhaal doet afbreuk aan de spanning. Vier schrijvers - allen (oud-)juryleden bij Film by the Sea - vertellen zondag 16 september in de literaire talkshow Café Cossee aan Zee over de (mogelijke) ver filming van een van hun boeken: Gerbrand Bakker, Peter Buwalda, Franca Treur en Jan van Mersbergen. Ook lezen zij nog ongepu bliceerd werk voor. Van Gerbrand Bakker is afgelopen voorjaar Boven is het stil verfilmd door Nanouk Leo pold. In het geval van Peter Buwalda is al ge ruime tijd sprake van een filmversie van Bo- nita Avenue. De plannen voor de verfilming van Dorsvloer vol confetti van Franca Treur zijn in een vergevorderd stadium. Van Jan van Mersbergen wordt Naar de overkant van de nacht waarschijnlijk verfilmd. De talkshow wordt gepresenteerd door uit geefster Eva Cossee. Het Castel/Van Damme Quartet, met de uit Middelburg afkomstige saxofonist Jasper van Damme, treedt op. Na afloop signeren alle op het festival aanwe zige schrijvers (onder wie Leon de Winter, Jessica Durlacher, Connie Palmen en Mensje van Keulen) hun boeken. Café Cossee aan Zee, zo 16/9, Festivalpaviljoen naast CineCity Vlissingen, 11.00-12.30 uur. Dit jaar is het honderd jaar geleden dat de bekende Vlaamse schrijver Louis Paul Boon werd geboren. Film by the Sea staat daarbij stil door in Vlissin gen drie verfilmingen van zijn werk te ver tonen. Het gaat om De bom (1967, Robbe De Hert), Menuet (1982, Lili Rademakers) en Daens (1992, Stijn Coninx). De Hert is aanwezig bij de vertoning van De bom. Menuet: do 20/9 11.00 u zaal 6; De bom: vr 21 /9 13.30 u zaal 6; Daens: vr 21/9 15.30 u zaal 5 (met inlei ding van oud-burgemeester Wim Dijkstra). Abdelkader Béna- li, auteur Sonia Hérman Dölz, cinéést Michiel ftómeyn, Jan van Mersbér- acteur gen, auteur De vakjury staat opnieuw onder leiding Van Rinus Ferdlnandusse. die benoemd is tot 'vpoizittéi voor hét leven' en die taak al sinds looi vervult. Verder is de samen stelling dit jaar een mooie mix van mensen uit de filmwereld (Liz Snotjink, Sonia Herman Dol?. Jac ques Van 1 leijhingen, Michiel Ro- tncvn) én uit de literaire hoek (Ab delkader Benali. Jessica Durlacher, Jan Van Mersbergen). Vanaf maandag 17 September be kijkt de jury alle twaalf uitverko ren boekverfilmingen. Vrijdag 21 september onthult zij de winnaar tijdens de traditionele Award Cere mony. Diverse regisseurs zijn daar bij aanwezig, onder wie Istvan Szabó ('The Door'). Hen jongerenjury, met 25 jónge (16-23 jaar) filmliefhebbers uit Ne derland en Vlaanderen, bekijkt de zelfde films als de vakjury en kiest haar éigen favoriet. Die wordt be kroond met de Youth Jury Award. Dé winnaar wordt onthuld op een eigen feestavond: Film Beat?:, op donderdag 20 september. Alle bezoekers van de competitie films vormen eveneens een jury. Na elke vertoning is er een enquê te. Tijdens de Award Ceremony wordt bekendgemaakt welke film de CPNB Publieksprijs krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107