Twaalf kandidaten strijden om de Film- Filmcollege Schrijfworkshop Ondeugende Zeeuwse verhalen op Boekenbal filRtl HÉt 'T1®S Beasts of the Southern Wild In the fog Being Flynn 4Ër:~ sswsaiSSH!®® Inside Comme un homme Shadow dancer Twaalf boekverfilmingen zijn geselec teerd voor de Dioraphte Film Litera tuurcompetitie. Schoonheid en kracht van de natuur, verloren levens en de in vloed van oorlog zijn belangrijke the ma's in deze selectie. De winnaar van de F&L Award ontvangt 5000 euro. door Alt Pankow Met de twaalf genomineerde films krijgt de jury voor de Film- en Literatuurcompetitie heel wat te verstouwen aan menselijke tragiek. In vier films tonen de makers hoe oorlog levens kan verwoesten. Het gevolg van (verkeer de) keuzes maken in het leven wordt in vijf andere films breed uitgemeten. Slechts af en toe zijn de verhalen gelar deerd met wat humor of hebben de ma kers gekozen voor absurdisme om enige verlichting en troost te bieden. In de meeste films spelen natuur en land schap een prominente rol. Op dat gebied valt er veel te genieten: sneeuw, mist, zon, storm, donder en bliksem en de voortdu rende wisseling van seizoenen. Maar soms ook wordt alles binnenskamers uit gevochten. Naar verwachting is slechts zel den een lachsalvo in de filmzaal te horen. Wie zich flink wil verdiepen in de re laties tussen film en literatuur kan het Filmcoflege van filosofe Stine Jensen en festivalprogrammeur Harry Peters vol gen. Verspreid over twee dagen geven zij vier afzonderlijke colleges. Daarnaast wor den vier van de twaalf films uit de Film en Literatuurcompetitie vertoond: Inside, Being Flynn, Company Orheim en Simon. Za 15 en zo 16/9, vanaf 13.30 uur CineCity Vlissingen. Inschrijfformulier is te vinden op: www.filmbythesea.nl. Auteur Peter Buwalda, bekend van de bestseller Bonita Avenue (2011) en in 2011 jurylid tijdens het festival, verzorgt dit jaar een schrijfworkshop. Hij vertelt aspirant-schrijvers wat er komt kijken bij het schrijven van een roman. Hij gaat daarbij vooral in op het tot leven brengen van personages. Do 20/9,13.30 uur CineCity Vlissingen. Inschrijfformulier op www.filmbythesea.nl. Regie: Benh Zeitlin; losjes gebaseerd op het toneelstuk 'Juicy and Delicious' van Lucy Alibar; VS. Beste debuutfilm en prijs van de internationale filmkritiek bij Filmfestival Cannes, Grand Jury Award op Sundance Film Festival. Kleine kindjes worden snel groot. Hushpup- py, het meisje dat met haar vader in een hechte gemeenschap op 'het randje van de aarde' aan de kust in Zuid-Louisana leeft, le vert het bewijs. Zij blijkt tijdens de opname periode van de film letterlijk gegroeid. Mani festeert ze zich in de ene scène als kleuter, in de volgende lijkt ze bijna een tiener. De verwachtingen zijn door het intense verhaal over productieproces en specifieke locatie hooggespannen. Een cast zonder professio nele acteurs maakt nieuwsgierig, evenals ver weving van fictie en werkelijkheid. Voer voor de ware liefhebbers, maar sommigen zullen helderheid in het verhaal missen. Regie: Sergei Loznitsa; gebaseerd op de gelijknamige roman van Vasili Bykov; Rusland; prijs voor beste feature film bij International Film Festival in Jerevan. Van hoe diep oorlog het leven van mensen kan verwoesten getuigt ook de film In the Fog. Het verhaal speelt zich af in de bossen rond een dorp aan het westelijk front in de Sovjet-Unie. Treinwerker Sushenya wordt voor de keus gezet: opgehangen worden of samenwerken met de Duitsers. Hij is onte recht samen met een groepje saboteurs gear resteerd. Gedwongen worden tot het maken van een morele keus wordt krachtig verbeeld in een scène met een satanische Duitse officier met achter zijn bureau een kwetterende ka narie in een kooi. De onontkoombare af loop dient zich al snel aan en ontneemt el ke hoop op een troostvol slot. mm - Regie: Paul Weitz; gebaseerd op levens verhaal van Nick Flynn; VS, met Robert de Niro, Julianne Moore, Paul Dano. Volgens Jonathan Flynn zijn er hooguit drie Amerikaanse schrijvers die ertoe doen: Mark Twain, J.D. Salinger en hijzelf. Dat Flynn sr. nog geen boek heeft gepubliceerd en zijn geld verdient als taxichauffeur, doet daar niks aan af, vindt hij zelf Terwijl zijn zoon Nick opgroeide, zat Jonathan lange tijd in de gevangenis. Flashbacks uit Nicks jeugd met zijn moeder leveren enkele mooie scènes op, dankzij grappige monta ges. Het verhaal draait vooral om de con frontatie tussen vader en zoon, nadat zij el kaar 18 jaar niet hebben gezien. Tijdens zijn werk als vrijwilliger bij een daklozenopvang staat Nick plotseling oog in oog met zijn va der. In het wat traag verlopende verhaal dringt eindelijk het besef bij hem door dat hij meer op zijn vader lijkt dan hij zelf wil. Regie: Zeki Demirkubuz; gebaseerd op het boek 'Aantekeningen uit het onder grondse' van Fjodor Dostojevski; gepro duceerd in Turkije. De Turkse regisseur Demirkubuz was eer der te gast tijdens FbtS en een eerdere film van hem - Envy - dong mee in de F&L-com- petitie. Hij maakt films met donkere verha len. Met Inside presenteert hij in hoofdper soon Mr. Muharrem de bestiale kanten van een mens. De man is een sociale outsider en zit gevangen in zijn eigen obsessieve we reld. Muharrem schiet snel in de verdedi ging en is ervan overtuigd dat anderen hem verachten. Inside biedt een blik in zijn zwart gallige leven: eindeloos televisie kijken, mas turberen op de bank, ruzie maken met ken nissen die nooit echte vrienden waren en vreugdeloze seks met prostituees. Veel ver stilde scènes maken de film bijzonder traag. Regie: Safy Nebbou; gebaseerd op het boek 'L'age bete' ('De apenjaren') van Pierre Boileu en Thomas Narcejac; gepro duceerd in Frankrijk. Met de beginbeelden van Comme un homme lijkt de kijker meteen een spannende thril ler te worden ingetrokken. Twee jongens ontvoeren een jonge vrouw en brengen haar met een bootje naar een afgelegen schuurtje. Het blijkt een wraakneming van de middelbare scholier Greg op de lerares Engels, die hem diep heeft gekwetst. Zijn vriend Louis doet 'voor de grap' of om te to nen dat hij heus niet zo braaf is als gedacht mee met de ontvoering. Het verhaal ontwikkelt zich langs trage scè nes, waarin dezelfde beelden zich vaak her halen. Bovendien krijgt de toeschouwer door een minimum aan informatie weinig verbinding met de personages. Zelfs compas sie met het slachtoffer ontstaat nauwelijks. Regie: James Marsh; gebaseerd op de ge lijknamige roman van Tom Bradby; ge produceerd in Engeland. Hoofdrolspeelster Andrea Risenborough zet een overtuigend personage neer als de fana tieke Colette McVeigh. Zij is een jonge we duwe van 29 jaar. Haar hele leven is gete kend door de strijd die woekert binnen de IRA. Als klein meisje zag zij hoe haar broertje door Brits vuur werd gedood op het mo ment dat hij voor haar een boodschap ging doen. Ook haar echtgenoot is om het leven gekomen door de Britse legermacht. De film maakt glashelder dat fanatisme om de vijand te bestrijden nog de enige drijf veer is voor deze jonge vrouw om verder te leven. Zelfs de opvoeding van haar zoontje lijkt daaraan ondergeschikt te raken. Z1H2ÏÏ Het Film- en Literatuurprogramma van Film by the Sea kent zaterdag 15 september in Vlissingen een grootse opening, inclusief een heus Boekenbal. Een groot aantal bekende schrijvers zal daarbij aanwezig zijn en werkt eraan mee. Centraal staat de presentatie van het boek Zondig in Zeeland. Dat is samengesteld door journalist Peter de Jonge uit Goes, die wilde afrekenen met het imago van Zeeland 'als toonbeeld van braafheid en godvrezend le ven'. Hij vroeg bekende en minder bekende Zeeuw se auteurs met dat thema in gedachten een verhaal te schrijven. De respons was onver wacht groot. Uiteindelijk hebben 26 schrij vers een bijdrage geleverd, onder wie Freek de Jonge, Oek de Jong, Franca Treur, Floor- tje Zwigtman, Wim Hofman, Carolijn Vis ser, Rinus Ferdinandusse, Katinka Polder man en Kees Slager. Tijdens het zaalprogramma (vanaf 21.30 uur), geleid door Margreet Dolman, wordt het boek gepresenteerd en lezen enkele be trokken auteurs hun verhaal voor. Renée Sys, die het titelnummer van de film L'Amour des Moules zingt, treedt op. Dominee Gremdaat sluit het zaalprogram ma af met een stichtelijke oproep. Daarna barst het Boekenbalfeest op, met de Grand pa Nick Sessieband en gastoptredens van schrijvers, acteurs, regisseurs en andere Be kende Nederlanders. Zaterdag 15 september (Vlissingen): 'Being Flynn', openingfiim Film- en Litera tuurprogramma, 18.45 uur zaal 1-4-5; Boekenbal 'Zondig in Zeeland', 21.30 uur Festivalpaviljoen; Boekenbalfeest, 23.00 uur, CineCity/Festi- valpaviljoen (het is ook mogelijk het Boeken balfeest te bezoeken zonder zaalprogramma). Illustratie op omslag Zondig in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106