In de Badkuip is er New Orleans voor, tijdens en na Katrina Acht films over mensenrechten Spijkerbroekenpremière In het programmaonderdeel The Big Easy worden voor al films vertoond die te maken hebben met New Or leans en de orkaan Katrina die de stad in 2005 trof. Ook is er aandacht voor de Watersnoodramp van 1953 in Zuidwest-Nederland. Tevens wil Film by the Sea een brug slaan naar het Zeeuws Jaar van het Water. De openingsfilm van het festival, Beasts of the Southern Wild (zie hiernaast), is meteen ook de aanzet tot het programmaonderdeel The Big Easy. Dat omvat nog tien films die te maken heb ben met Katrina, New Orleans en watersnood. Films die deel uitmaken-van The Big Easy zijn: Flood Streets, Mine, Land of Opportunity, I'm Carolyn Parker, When the le vees broke: a requiem in four acts, Liberty Street Blues, The sound after the storm, New Orleans: music in exile en Treme. De laatste vier films zijn ook opgenomen in het program maonderdeel Jazz on Film (zie pagina 14). Aan The Big Easy is tevens een Zeeuwse film toegevoegd: De dijk is dicht (1950), over Westkapelle na het bombardement van 1944. In het kader van The Big Easy is op de eerste verdieping van CineCity in Vlissingen de fototentoonstelling Before, du ring, after te zien. Twaalf fotografen tonen werk gemaakt vóór, in de periode tijdens en tijd na Katrina. Bij een aantal vertoningen zijn de filmmakers aanwezig of verzorgen deskundigen een inleiding of nabespreking: 9 Gesprek met Ferri Ronteltap (die film gaat maken over bombar dement op Westkapelle) na afloop van De dijk is dicht (presentatie: Helge Prinsen): za 15/9 14.30 u zaal 3; QSrA met schrijfster Lucy Alibar over Beasts of the Southern Wild, zo 16/9 18.30 u zaal 1 en do 20/9 16.30 u zaal 3; Inleiding Ria Geluk bij Mine: ma 17/9 16.00 u zaal 4; Inleiding en boekpresentatie Tracy Metz bij When the levees broke (deel 1): ma 17/9 19.00 u zaal 4; 9 Inleiding en nagesprek met schrijfster Helen Krieger bij Flood streets (moderator: Tracy Metz): ma 17/9 21.00 u zaal 4; Inleiding Mathijs van Ledden (Royal Haskoning) bij Land of oppor tunity: di 18/9 16.00 u zaal 4; Inleiding schrijfster Christine Otten bij Treme: za 22/9 16.30 u zaal 7, zo 23/9 15.00 u zaal 4 (Terneuzen). Voor tijden alle voorstellingen The Big Easy: zie blokkensche- ma's (pagina 12-14) en filmbeschrijvingen (pagina 16 t/m 23). Scène uit Treme, waarin inwoners van New Orleans worden ge volgd na de orkaan Katrina. Hoe vinden mensen de kracht zich te handhaven in een gebied waar hun ondergang op de loer ligt, terwijl ze toch hun hoop en vreugde behouden? Voor regisseur Benh Zeitlin is dat de belangrijkste vraag die hij met 'Beasts of the Southern Wild' wil oproepen. Het is de openingsfilm van Film by the Sea 2012. door Ali Pankow Het verhaal speelt zich af in een moerasgebied aan de kust van Louisiana, dat bekend staat als 'de Badkuip' (Bathtub). Hier woont de zesjarige Hushpuppy samen met haar alco holistische vader Wink. In dit vergeten ge bied leven de bewoners in de wetenschap dat de volgende storm hun ondergang kan zijn. In Beasts of the Southern Wild spelen geen professionele ac teurs. Regisseur Benh Zeitlin stelde een verfrissende cast samen van mensen zonder spelervaring, maar met de hart slag van Zuid-Louisiana. De bewoners zijn er verbonden met de grond en met elkaar en hebben altijd iets te vie ren. „Die mensen in de Bathtub feesten met het voedsel uit zee. Alles wat ze nodig hebben is altijd rondom hen heen. Buiten Louisana, maar vooral buiten Amerika, zul len de beelden van de povere onderkomens in deze leefge meenschap wellicht direct associaties oproepen met ar moede", luidt de inschatting van Zeitlin. Hij hoopt echter met deze film juist de rijkdom van die door de locatie bepaalde onderlinge verbondenheid over te brengen. Zeitlin zegt altijd te willen werken met wilde, dappere en goedhartige mensen. „Door welke chaos of rampen je dan ook heen moet, maakt niet meer uit. Het uiteindelijke resultaat zal ook 'wild, dapper en goedhartig' zijn. Zulk soort fdlms maak ik liever dan zoetsappige ver haaltjes." Zeitlin liet zich voor het verhaal van Beasts of the Southern Wild inspireren door het toneelstuk Juicy and Delicious Acht films over (de schending van) mensenrechten zijn opgenomen in het onderdeel Human Rights: Une bouteille a la mer, Daughters of Malakeh, Eden, Indignados, Justice for sale, La pirogue, Polluting paradise en Sons of the clouds. Bij diverse vertoningen op de Vlissingse locatie van het filmfestival zijn inleidingen of nabesprekin gen: Nagesprek met regisseur/lran-kenner Sharog Heshmat Manesh bij Daughters of Malakeh (presen tatie: Helge Prinsen): zo 16/9 16.30 u zaal 5; Nagesprek met regisseur Ilse van Velzen bij Jus tice for sale (presentatie: Barbara Oomen): di 18/9 19.00 u zaal 4; 9 Inleiding Luuk Boogert (officier van justitie) bij Polluting paradise: wo 19/9 16.30 u zaal 3; Inleiding Barbara Oomen (Roosevelt Academy) bij Une bouteille a la mer: wo 19/9 18.45 u zaal 2; Nabeschouwing van de bekende oud-diplo maat Peter van Walsum bij Sons of the clouds: do 20/9 18.45 u zaal 2. Voor tijden van andere voorstellingen Human Rights-programma: zie blokkenschema's (pagi na 12-14) en filmbeschrijvingen (pagina 16-23). Een dag na de officiële galaopening van het festival is de Spijkerbroeken première, ofwel de opening voor het 'grote publiek'. De premièrefilm is deze keer Love is all you need van de Deense regisseur Susanne Bier. Zij is bekend van In a better world (2010), dat de Oscar voor beste buiten landse film in de wacht sleepte. Na afloop van de film is er een feest met de Grandpa Nick Sessieband, die optreedt sa men met Bekende Nederlanders. Vlissingen: za 15/9 21.15 uur zaai 1-2-3-5-6-7 (Spijkerbroekenpremière); ma 17/9 14.00 uur zaal 3; vr 21/9 19.00 uur zaal 2; zo 23/9 19.00 uur zaal 1; Terneuzen: za 22/9 19.00 uur zaal 3. Hushpuppy (Quvenzhané Wallis) vaart met vader Wink (Dwight Henry) door het ondergelopen gebied van de 'the Bathtub'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 104