naar dader Verschil levensverwachting man en vrouw kleiner binnenland 17 Tientallen aangiften tegen internetontucht FNV: Vakantiedagen blijven jaar goed Vader: 'Geef je DNA!' De Vries wil groter gebied www.weekendcompany.nl DEN HAAG - Nederlandse mannen worden steeds ouder, en verklei nen hun achterstand ten opzichte van de vrouwen. De afgelopen elf jaar is hun levensverwachting met 3,6 jaar gestegen. Jongetjes die nu geboren worden, worden gemid deld ruim 79 jaar. Het verschil in levensverwachting tussen mannen en vrouwen is het afgelopen decennium met bijna drie jaar gedaald. Tussen 1985 en nu werden vrouwen 3,2 jaar ouder, terwijl mannen er 6,1 jaar bij kre gen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft: dat berekend. Meis jes van 2011 leven volgens de statis tieken gemiddeld tot hun 82,9ste. De stijging van de levensverwach ting van beide seksen wordt met name veroorzaakt door de afname van het aantal rokers, zegt onder zoeker Joop van Beek van het Ne derlands Interdisciplinair Demo grafisch Instituut (Nidi) in Den Haag. Ook de sterk verbeterde be handeling van hart- en vaatziekten speelt een rol. Dankzij medicijnen is de sterfte onder deze groep pa tiënten de laatste decennia aan zienlijk gedaald. „Mógelijk speelt de verbeterde gezondheidszorg van de afgelopen tien jaar ook een rol, maar dat is speculatief', zegt Van Beek. „De wachtlijsten zijn weggewerkt, er wordt langer door- behandeld. Verder is de achter stand die Nederland had op het ge bied van ouderenzorg wat inge haald. Het was vroeger de vraag of je een hoogbejaarde met een long ontsteking moest behandelden." Mensen die de 65 hebben gehaald, kunnen steeds langer genieten van hun oude dag. Mannen die nu met pensioen gaan, hebben nog zo'n 18,3 jaar voor de boeg, waarvan veertien zonder lichamelijke beper kingen. Vrouwen van 65 kunnen rekenen op gemiddeld nog 21,3 le vensjaren, waarvan ruim dertien zonder gebreken. Wel stijgt het aantal jaar dat ouderen kampen met chronische ziekten als diabe tes, hartaandoeningen, gewrichts- slijtage of migraine. Het Nidi heeft eerder geconsta teerd dat de stijging van de gemid delde levensverwachting in Neder land wel achterblijft bij die van en kele andere Europese landen. Rond 1980 werden Nederlandse vrouwen de oudste van Europa, nu zijn zij middenmoter. De ver klaring daarvoor is niet eenduidig te geven. Wat voorafging 1 mei 1999: Het lichaam van Ma rianne wordt gevonden in een wei land bij het dorpje Veenklooster. Augustus 1999: Justitie en politie richten zich op het asielzoekerscen trum bij Kollum. Een Irakees en een Afghaan worden in Turkije en Engeland aangehouden. DNA-on- derzoek pleit hen vrij. Oktober 2000: De roep om groot schalig DNA-onderzoek onder bijna 20.000 mannen stuit op poli tieke weerstand. Wel staan circa 900 mannen DNA af. Dat levert geen verdachte op. juni 2002: De recherche komt met een daderprofiel: de moorde naar zou blanke Europeaan zijn. 2004-2012: Politie-onderzoeken leveren niets op. April 2012: De wet staat verwant- schapsonderzoek via DNA toe. Jus titie hoopt op een match tussen op Marianne gevonden DNA met het profiel van iemand die familie is van de dader. Mei 2012: Justitie zegt dat Marian ne de moordenaar kende. Peter R. de Vries laat op tv een aansteker zien uit haar tas waar DNA op zat van een man dat overeenkomt met het DNA op haar lichaam. 22 juni 2012: Er zit geen familie van de dader in de DNA-databank van justitie. Het OM pleit voor ver- wantschapsonderzoek onder perso nen uit de regio. Bauke Vaatstra, de vader van Ma rianne, roept alle mannen in Noord-Friesland op om DNA af te staan. „Dit is het laatste redmiddel om de moordenaar van Marianne te vinden. Hier wachten we al ja ren op", zei hij gisteren bij de pers conferentie: „Mannen, geef je DNA, alsjeblieft!" Zijn advocaat Job Knoester: „We weten dat in Enge land dergelijke onderzoeken tot re sultaat hebben geleid, maar dat wil niet zeggen dat het hier ook het ge val is", zei hij. „Het enige wat nu is gebeurd, is dat het DNA van familie leden mogelijk wordt vergeleken. Het lijkt echt op de laatste kans." vrijdag 7 september 2012 DEN HAAG - Een 22-jarige man uit Brielle wordt ervan verdacht dat hij met tientallen meisjes van 10 tot 17 jaar oud via internet on tucht heeft gepleegd. Hij zou ze onder andere hebben gechanteerd zodat ze 'verregaande seksuele han delingen' met zichzelf uitvoerden voor de webcam. Dat maakte het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag gisteren bekend. Tot nu toe hebben dertig meisjes aangifte ge daan. De man is al in maart gear resteerd, maar daar is niets over be kendgemaakt, om het politieonder zoek niet dwars te zitten. Politie en justitie hebben contact opgenomen met ongeveer hon derd mogelijke slachtoffers van de man. Hij wordt verdacht van het maken en bezitten van kinderpor no, aanranding, ontucht en groom ing (verleiding van minderjarigen op internet). De Briellenaar zou via sociale me dia contact hebben gezocht met de meisjes. Hij had meerdere e-mailaccounts en heeft mogelijk gebruikgemaakt van andere identi teiten. Hij zou zich ook als meisje hebben voorgedaan. Politie en justitie onderzoeken nog of de Briellenaar ook echt seks heeft gehad met meisjes die hij had benaderd. De verdachte kreeg de meisjes zover dat ze zich uit kleedden voor de webcam. De beelden nam hij stiekem op, om de meisjes daar vervolgens mee te chanteren. Als ze niet deden wat hij zei, dreig de hij de filmpjes op internet te zetten. Onder deze druk verricht ten de meisjes seksuele handelin gen met zichzelf De zaak kwam aan het rollen toen twee meisjes aangifte deden. In juli is een tweede verdachte aan gehouden, een 21-jarige man uit Voorburg. Hij heeft contact gehad met de Briellenaar, aldus het OM, maar het lijkt erop dat zij niet heb ben samengewerkt bij het dwin gen van de meisjes. DEN HAAG - De werkgever mag niet genoten vakantiedagen pas na een jaar schrappen, in plaats van na een half jaar. Dit concludeert de FNV op basis van uitspraken van het Europees Hof van Justitie. De vakbeweging eist dat minister van Sociale Zaken Henk Kamp (WD) de recent aangescherpte Nederlandse wetgeving in die zin weer versoepelt. Omdat de be windsman dat weigert, dreigt de bond met een juridische acties. Dat bevestigt de cao-coördinator van de FNV Catelene Passchier. Zij reageert hiermee op hoogleraar arbeidsrecht Evert Verhulp (UvA), die stelt dat het dwangmiddel dat de minister recent invoerde om stuwmeren aan vakantiedagen in te perken in strijd is met Europese wetgeving. Vanaf dit jaar mogen de wettelijke, twintig vakantieda gen van een fulltimer tot maxi maal zes maanden na het opbouw- jaar worden opgespaard. „Volgens het Europees Hof van Justitie blij ven ze tenminste een jaar geldig", beweert Verhulp op basis van twee uitspraken van het hof. Voor alle extra vakantiedagen geldt geen vervaltermijn. Het kabinet komt met de beperkte houdbaarheid van vakantiedagen werkgevers tegemoet. Krachtens een andere uitspraak van het Euro pees hof moeten zij zieke werkne mers het volledig aantal vakantie dagen geven: maximaal veertig over twee jaar ziekte in plaats van tien over het laatste half jaar ziek te. Dat zou de werkgevers jaarlijks circa honderd miljoen euro kos ten. Peter R. de Vries is blij dat is beslo ten om een grootschalig DNA-ver- wantschapsonderzoek te houden. De Vries houdt zich al jaren bezig met de geruchtmakende moord uit 1999 en startte al eens een procedu re tegen justitie om een DNA-on derzoek af te dwingen. Volgens De Vries is het gebied in Noord-Friesland zeer geschikt voor een DNA-verwantschapsonder- zoek. „De regio is relatief dunbe volkt en er wonen veel familiele den van elkaar." Wel meent de pro grammaker dat de straal van vijf ki lometer rond het weiland waar Ma rianne dood werd aangetroffen, aan de kleine kant is. foto Catrinus van der Veen/ANP Bést Western Grand City Düsseidorf Mettmann Mettmann 166 beschikbaar! OP=OP 201 a vanf-74^ Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma^vr 09.00 -21.00 uur za/zo 10 00 uur -15.00 uur Let op! Alleen op 7 september tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7