'Gentherapie' eindelijk erkent' Laatste zet in zoektocht 61 binnenland <0 RIVIERCRUISE over de DONAU Nu het juridisch mag, probeert het OM met een DNA- verwantschapsonderzoek alsnog de dader te vinden van de moord op Marianna Vaatstra van dertien jaar geleden. Eis acht jaar cel in zaak dode peuter Ambassadeur krijgt 63.000 handtekeningen KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm vrijdag 7 september 2012 Europese Commissie keurt middel goed door Koos van Wees Het principe van genthe rapie laat zich makke lijk vertellen. Mensen met een erfelijke aan doening hebben een gen dat niet goed functioneert. Wil je dat corri geren, dan moet je een goed gen inbrengen dat de rol van het foute gen uitschakelt. Het is dat principe dat dr. John Kastelein van het AMC toepaste op patiënten met de vetstofwisse- lingsziekte LPL-deficiëntie. Een zeldzame, vervelende ziekte, die voorkomt dat vetten worden afge broken. De alvleesklier raakt ont stoken, patiënten hebben veel pijn, lopen een grote kans op sui kerziekte en op ontsteking van het buikvlies, wat levensbedreigend kan zijn. Kastelein ontwikkelde een metho de om het gen met het eiwit LPL, via een virus naar de cellen te gelei den. Dat gebeurt met een volgens Kastelein 'onschuldige neef van het verkoudheidsvirus', die via in jecties in de spieren wordt gespo ten. Het resultaat is dat de alvleesklier niet meer ontstoken raakt. Een re sultaat dat al jaren geleden werd geboekt, maar dat tot nu toe niet leidde tot goedkeuring van het als Glybera geregistreerde geneesmid del. Inmiddels is er een kentering. Het UTRECHT - De officier van justitie heeft donderdag acht jaar gevange nisstraf geëist tegen de 28-jarige Utrechter You nas A. De man zou in maart vorig jaar het 3-jarig zoon tje van zijn vriendin zodanig heb ben mishandeld, dat het kind over leed. belangrijkste Europese adviesor gaan (CMHP) heeft de Europese Commissie nu geadviseerd Glybe ra goed te keuren. Het gebeurt vrij wel nooit dat de commissie af wijkt van dit soort adviezen. Kastelein is een gelukkig mens, zo benadrukt hij. „Vooral omdat we zoveel tegenstand hebben onder vonden. Ik ben enorm teleurge steld in de goedkeuringsprocedure. Er werden onmogelijke eisen ge steld, en de kennis aan de andere kant van de tafel was matig." Het heeft alles te maken met onbe kendheid met gentherapie. „Het was een uitermate vermoeiend en uitputtend proces. Alles waar het woord gen in voorkomt is enorm beladen." De winst is niet eens zozeer dat LPL-deficiëntie nu te behandelen is, zegt Kastelein. „Maar het is veel eer dat de Europese autoriteiten nu erkennen dat gentherapie vei lig en effectief is. De poort was dicht, nu staat die open voor de aanpak van honderden erfelijke aandoeningen, van nierstenen tot stollingsziekten." LPL-deficiëntie is een ziekte die ge middeld maar bij een op de mil joen Nederlanders voorkomt. Het speciaal voor gentherapie opgerich te bedrijf Uniqure is nu bezig met hemofilie-B, waaraan een op de 50.000 mensen lijden. Uiteindelijk zullen ook niet-erfelijke aandoe ningen op deze manier aangepakt worden, zegt Kastelein. Tegen de 26-jarige moeder van het overleden jongetje eiste de officier van justitie voor de rechtbank in Utrecht dertig maanden gevange nisstraf, waarvan de helft voor waardelijk, omdat zij niets zou hebben gedaan om de mishande lingen te stoppen. 8080 Friese mannen wordt ge vraagd mee te doen aan DNA-verwantschapsonder- zoek. Het OM denkt dat de moord zaak op Marianne Vaatstra op te lossen is als deze mannen meewerken. VEENKLOOSTER - Het grootschalige DNA-onderzoek in de moord zaak-Vaatstra begint half septem ber. De top van het Openbaar Mi nisterie staat er achter, zo is gister ochtend op een persconferentie in Drachten bekendgemaakt. Het onderzoek strekt zich uit tot al le mannen binnen een straal van vijf kilometer rond Veenklooster, waar Marianne Vaatstra uit De Westereen in de nacht van 1 mei 1999 in een weiland werd omge bracht; 8080 mannen in dit gebied wordt gevraagd DNA af te staan. De recherche richt zich op man nen die in 1999 tussen de 16 en 60 jaar oud waren. Het gaat om inwo ners van twaalf dorpen. Zij krijgen rond 15 september een brief met het verzoek mee te werken. Het Openbaar Ministerie is ervan overtuigd dat de zaak met de me dewerking van de bevolking kan worden opgelost, zei hoofdofficier van justitie Annette Bronsvoort. Het gaat om een DNA-verwant- schapsonderzoek, een voor Neder land nieuwe methode. Genetisch materiaal van één persoon is daar bij voldoende om een familielid in verband te kunnen brengen met de misdaad. Eerder DNA-onderzoek heeft uit gewezen dat de dader waarschijn lijk een West-Europeaan is. Een aansteker uit de rugtas van Vaat stra brengt de recherche tot het scenario dat de moordenaar uit de omgeving van het meisje komt. Bauke Vaatstra (m) spreekt met de pers. De mannen die hun DNA afstaan, doen dat op vrijwillige basis. Ne derland kent geen wettelijke ver plichting aan zo'n onderzoek mee te werken. Om een indruk te krij gen van de bereidwilligheid onder mensen uit de streek, heeft de poli tie in juli al een aantal mensen naar hun mening gevraagd. De uit komst van die gesprekken heeft er mede toe geleid dat het onderzoek wordt doorgezet. ^sssfsascsssssssseoaaa 10-daagse reis inclusief riviercruise per MS My Story* INCLUSIEF De wet staat het verwantschapson- derzoek pas sinds april toe. Het col lege van procureurs generaal heeft voor de dertien jaar oude Vaatstra- zaak toestemming gegeven voor deze noviteit, zo deelde Brons- voort mee. Mocht nu niks worden gevonden, dan kan ook de moeder lijke DNA-lijn van de dader beke ken worden. Dat is wel veel duur der en tijdrovender, zegt het Ne derlands Forensisch Instituut Riviercruise langs dé Donauklassiekers nü te boeken vanaf slechts 679! En boekt u voor vertrek 6 oktober, dan zijn bovendien alle drankjes* tijdens de cruise inbegrepen. Deze cruise is ook te boeken als fietscruise (incl. fietshuur) v.a. slechts 879! Cd.w.z. koffie/thee/fris/huiswijn/tapbier). KLASSIEKE RIVIERCRUISE v.a. 679 Dag 3: via Engelhartszell met de mooie trappistenabdij, door de Schlögener Schlinge, naar het authentieke Aschach. Dag 4: levendig Bratislava met o.a. de immense burcht. Dag 5 hele dag te besteden in de Hongaarse stad Boedapest. Dag 6: Visegrad en de Hongaarse Wachau. Dag 7 hele dag in Wenen met o.a. de Staatsopera. Dag 8- via het Wachau-wijngebied naar Krems en Melk. FIETSCRUISE v.a. 879 (inclusief fietshuur) Vertrekdatum: 29 september. Dag 1-2: busreis Passau, incl. hotelnacht Duitland, inscheping. Dag 3: we fietsen van Engelhartszell naar Aschach (40 km). Dag 4-5: via Wenen naar Bratislava (50 km) en Boedapest Dag 6-8: van Visegrad naar Esztergom (24 km). Na een rustdag in Wenen via het Wachau-wijngebied naar Melk (40 km). Dag 1-2: busreis Passau, incl. hotelnacht Duitsland, inscheping. Ziewww.kras.nl/32671 Ziewww.kras.nl/32738 waarom zou je meer betalen 1 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusiei reservenngskosten én Calamiteitenlonds. DEN HAAG - Een petitie voor de Russische vrouwenpunkband Pus sy Riot die werd ondertekend door 63.000 mensen is donderdag ochtend overhandigd aan de Russi sche ambassadeur in Den Haag. Bij de overhandiging waren tiental len mensen aanwezig, meldde een woordvoerder van Amnesty Inter national. De handtekeningenactie voor de vrouwen, die vorige maand werden veroordeeld tot twee jaar in een strafkamp, begon op Lowlands. De drie leden van het vijfkoppige Pussy Riot werden op 17 augustus veroordeeld voor vandalisme gedreven door religieu ze haat voor een protestoptreden in de belangrijkste Russisch-ortho- doxe kerk van Moskou. Ze zouden met hun protestnummer, waarin ze zich onder meer richtten tegen president Vladimir Poetin, gelovi gen hebben beledigd. r busreis l/ 2 hotelovernach tingen Duitsland 7 nachten cruise alle maaltijden aan boord Captain's Dinner l/ welkomst- en afscheidscocktail Bij vertrek in oktober nü INCLUSIEF drankjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6