trekpaard redden zeeland 123 Krenkeitjes vieren feest op robijnen verjaardag Scheele laakt bordjes bij sluizen z vrijdag 7 september 2012 Mark van de Vijver 'In de gehele paardensector wordt de laatste tijd minder gefokt Dat is niet alleen bij de trekpaarden. Wellicht heeft dat toch wat te maken met de economisch mindere tijden. Maar om van een bedreiging voor het ras te spreken, vind ik te ver gaan. Er lopen in elk geval hier in de streek nog genoeg volwassen paarden rond." melijk aankloppen bij de Europese Unie voor subsidie. En dat kan dan heel wat meer zijn dan die 150 euro per veulen." Jan de Boitselier van de Koninklij ke Maatschappij van het Belgisch Trekpaard ziet het dan wat minder somber in. „Eind jaren 'So was er ook een dip en werd er een veulen premie van 5000 franken (123 eu ro) ingevoerd. Dat werkte. Het aan tal geboortes verdubbelde." Charles Verkest: „In Wallonië is die premie nooit afgeschaft en daar hebben ze niet te maken met een drastische daling. Maar je moet het op de lange termijn zien. Het wordt overal minder. We zul len de krachten moeten bundelen om het Belgisch trekpaard over eind te houden." In Frankrijk, maar ook in de Brus selse deelgemeentes (Schaarbeek en Oudergem) worden de trekpaar den inmiddels ingezet om huisvuil op te halen. Ook verschillende diensten die in het groen werk zaam zijn, gebruiken de trekpaar den. „Met alleen recreatiegebruik redden we het niet", verklaart Ver kest. Maar voor IJzendijkenaar Jack van Aert blijft het in ieder geval een hobby. „Ik heb nu vier merries rondlopen. Met twee merries fok ik. Momenteel lopen er twee veu lens. Hengstveulens. Dat is pech hebben. Daar verdien ik niets aan. Een merrieveulen kun je nog kwijt voor een 800 euro. Maar ja, je weet nooit van tevoren wat het wordt. Risico loop je altijd." door René Hoonhorst BRESKENS - Voor de peuters is in veertig jaar tijd nauwelijks iets ver anderd. Die vinden het nog steeds even leuk om naar De Kneukeltjes te gaan om te komen spelen, lacht leidster Marianne Carels. Voor haar en haar collega's is er in vier decennia wél behoorlijk wat veranderd. De leidsters moeten een diploma en een rits certifica ten hebben; ze dienen voor elk kind ontwikkelingsplannen te ma ken en profielen bij te houden. „Ook vroeger bereidden we peu ters al spelenderwijs voor op hun onderwijscarrière. Maar nu gaat het gestructureerder." De Kreukeltjes vierden hun robij nen jubileum donderdag uitbun dig. Een taartje, een ijsje en - door een opa gebakken - frietjes voor de lunch. Op het speelplein ston den een springkussen en een draai molen (te leen van camping Groe- de) en een mevrouw vouwde de mooiste dieren van ballonnen. Feestelijker kon de veertigste ver jaardag van hun peuterspeelzaal niet worden gevierd. Ook de oudgedienden Thea Maas en Saar Leenhouts-Vergauwe geno ten van het feestje. Beide dames stonden nog in De Uitkomst voor de groep, het gebouw waarin de peuterspeelzaal op 6 september 1972 begon. Een paar jaar later ver kasten de peuters naar de voorma lige katholieke kleuterschool in de Europastraat. Eind jaren tachtig, toen meer dan honderd peuters de Kreukeltjes wekelijks bezochten, werden (handtekeningen) acties op touw gezet voor een nieuwe verhuizing. Uiteindelijk ging de ge meente overstag en verkaste de peuterspeelzaal naar de voormali ge openbare kleuterschool aan de J.F. de Millianostraat. 'Juf Marianne digitaliseerde een hoop oude foto's en zette ze op Facebook. „Ik krijg er veel leuke reacties op." TERNEUZEN - CDA-raadslid Jaap Scheele kon zijn ogen niet gelo ven. Zijn die drie bordjes ter groot te van twee i-Pads bij het sluizen- complex in Terneuzen nu echt het enige dat de provincie doet om de verkeersdrukte aan te pakken? In de raadscommissie Omgeving stelde hij het vreemd te vinden dat de gemeente deze 'beperkte' maatregel goed vindt. De provin cie plaatste bordjes, waarop auto mobilisten wordt gevraagd al voor het betreden van de rotonde rich ting aan te geven. „Als dit het eni ge is, laat het dan tenminste grote en fluorescerende borden zijn." Scheele kreeg nog geen antwoord, want wethouder Van Schaik (ver keer) moest verstek laten gaan. Lea en Nick genieten van een stukje taart. Hun 'klasgenootjes' hebben de buik al vol en ontdekken het springkussen. foto Peter Nicolai Trekwedstrijd met Belgisch trekpaard. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65