24 Inwoners van Eindewege zijn ongerust Vissers helpen de paling een handje Duurzaam Bevelands donker Asbest in groenstrook Nieuw natuurgebied boven Hoedekenskerke v„or€ 1,50 Speciale aanbieding 24 maanden op een abonnement én een Samsung Galaxy S Advance voor slechts 9,-! vrijdag 7 september 2012 ^en^oèten^n^ai WEEKENDAANBIEDING van €2,45 www.densoeteninval.nl AMBACHTELIJKE KWALITEIT SINDS 1882 OOST-SOUBURG - In een groen strook aan de Padweg in Oost-Sou burg zijn woensdag op verschillen de plekken drie stukje asbest ge vonden. Dat heeft de gemeente Vlissingen donderdag bekend ge maakt. De omwonenden zijn woensdagavond via brieven geïn formeerd over de vondst van mo gelijke asbest. Na onderzoek bleek het donderdag inderdaad om stuk jes asbest te gaan en zijn de bewo ners opnieuw geïnformeerd. Vanochtend wordt de bodem van de groenstrook onderzocht op de aanwezigheid van meer asbestdeel- tjes. Dan wordt het gebied ook af gezet MBHHB MMMMMMMB Nieuw bestemmingsplan door luc Oggel EINDEWEGE - Inwoners van Einde wege hebben geen vertrouwen in het nieuwe bestemmingsplan voor hun dorp. Ze vrezen dat eventuele toekomstige ontwikkelingen hun woongenot aantasten. Eindewege bestaat voor een groot deel uit een bedrijventerrein, waar een woonwijk tegen aanligt. Het dorp heeft in het verleden al vaker te maken gehad met aantasting van hun woongenot, onder meer door de komst van een mestopslag en vrachtwagens door de straat. Vorig jaar nog kwam het halve dorp in opstand tegen de komst van een puinbreker, die Goes aan vankelijk wilde vergunnen. Pas na dat 45 zienswijzen waren inge diend, kwam het college daar op terug. Ook de Raad van State be paalde uiteindelijk dat de puinbre ker in strijd was met het bestem mingsplan. Voelden de inwoners zich door het oude bestemmingsplan nog enigszins beschermd, nu zijn ze daar niet meer zo zeker van. „Door de strijd die we hebben moeten leveren tegen de komst van de puinbreker, zijn we nu iets alerter", zei inspreker en bewoner Wim Francke gisteravond namens zijn dorpsgenoten in de Goese raadscommissie. Volgens hem wil de Goes met de puinbreker inder tijd al vooruitlopen op het nieuwe bestemmingsplan. Volgens de nieuwe regels zou er volgens Francke, gelet op de toege stane milieucategorie, op het be drijventerrein pathogeen (ziekte verwekkend) materiaal uit zieken huizen verbrand mogen worden of een milieustraat kunnen ko men. Ook zou zich in de loods middenin het dorp detailhandel mogen vestigen en zou er tien ton consumentenvuurwerk mogen worden opgeslagen. Wethouder Jo-Annes de Bat pro beerde de zorgen van de inwoners weg te nemen door erop te wijzen dat er helemaal niets verandert en 'alles blijft zoals het nu is'. Volgens hem verwarren de bewoners het bestemmingsplan met andere wet geving. „Voor een vuurwerkopslag is een milieuvergunning nodig. Die zullen wij nooit verlenen, als er ooit al zo'n aanvraag zou ko men. Want dat wil niemand." Francke zei er niet gerust op te zijn. „Dit nieuwe bestemmings plan was een mooie gelegenheid om onze oude woonrechten eens stevig te benadrukken en vast te leggen." De Stichting Dupan wil met concrete activiteiten de palingstand in Nederland duurzaam verbeteren. De palingcultuur hoort, stelt Dupan, bij Nederland als klompen, tulpen en molens. 'Paling over de dijk' is de naam van een pilotproject. Doel: de groei van de palingstand bevor deren. Dat doen beroepsvissers door bij Prommelsluis geslachts rijpe paling voor de gemalen weg te vangen en over de dijk de Oosterschelde in te helpen. door Piet Kleemans De hulp aan de paling is, stellen de beroeps vissers, broodnodig. De palingstand in de binnenwateren is zorgwekkend laag. Door voor de paling de barrière 'dijk' te slechten kan de schieraal koers zetten naar open zee en na de lange reis naar de Sargassozee voor nageslacht zor gen. Een belangrijke bijdrage aan het herstel van de paling als soort, vindt Alex Koelewijn, voorzitter van Stichting Dupan die samen met Waterschap Scheldestromen en de Federatie van Beroepsvissers Zuidwest Nederland het initiatief voor het pilotproject nam. Hij roemde de vasthoudendheid van de projectpartners. „Problemen op lossen doe je samen." En proble men moesten er opgelost worden om het project van de grond te krijgen. In eerste instantie was er simpelweg geen geld voor. Dat kwam pas nadat het Duurzaam Pa lingfonds was ingesteld door vis sers, kwekers en handelaren sa men, verenigd in Dupan. Vrijwel alle paling die wordt verkocht, draagt bij aan dit fonds. Het geld wordt in zijn geheel besteed aan de uitzet van jonge paling op het 'De visserij hoort bij Zeeland. Het zou echt onverantwoord zijn om deze sector te saneren' Controleur Piet Hollestelle (links) registreert de vangst nauwkeurig. Dijk graaf Toine Poppelaars kijkt belangstellend toe. nnMHnaM door Frank van Cooten HOEDEKENSKERKE - Ten noorden van Hoedekenskerke komt een nieuw natuurgebied. Het gebied wordt begrensd door de inlaag van Hoedekenskerke, de Moertjesdijk en de Waanweg. „Een ontwerp-wijzigingsplan is in voorbereiding", zegt wethouder Ad Schenk van de gemeente Borse- le. Het nieuwe natuurgebied is nog onderdeel van het natuurbeheer- plan Zeeland 2009 en is als zoda nig onderdeel van de Ecologische Hoofd Structuur (EFIS). Het vele hectares tellende terrein heeft nu nog grotendeels een agra rische bestemming. Er is akker bouw, er zijn een paar boomgaar den en op het weiland lopen scha pen. De meeste gronden zijn inmiddels verworven door de Dienst Lande- lijk Gebied (DLG) zodat nu de m voorbereidingen worden getroffen voor de aanleg van het nieuwe na tuurgebied. „Langs weerskanten van de Moertjesdijk en de Waan weg staan bomen en struiken. Daarbinnen wordt een brak ge bied ingericht. Deze brakke natuur is zeer geschikt als foerageergebied en als hoogwatervluchtplaats voor ei vogels", zegt Schenk. voor lezers van dit blad SAMSUNG 4-inch Super AMOLED display Sony Experia U t.w.v. 400,- gratis Vodafone Voordeel Web 40 HTC Desire C t.w.v. €209,-gratis Vodafone Voordeel Web 30 Samsung ACE t.w.v. €299,- gratis Vodafone Voordeel Web 30 Vodafone Voordeel Web Min SMS Internet* Normaal Actieprijs Toestelprijs 180 120 300 Mb 240 180 400 Mb €/&.- €22,50 €4+3.- €29, 360 240 400 Mb €55,- €27,50 €44$,- €9,- 1 Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 200 Mb per maand. Bron: Opta Min SMS Internet Van Actie y Min SMS Internet Van Actie Min SMS.Internet Van Actie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60