Wat is de meest monumentale boom? 241 zeeland 4000 50% korting Pot van 130.000 euro voor promotie Yerseke Ambulances Noord-Beveland en Reimerswaal halen tijdsnorm net Speciale aanbieding 24 maanden op een abonnement én een j| Samsung Galaxy S Advance^MB voor slechts €9,-! Bestel op www.vodafone.nl/pzc C vrijdag 7 september 2012 'Want je kunt als gemeente niet zeggen dat je je bomen wilt beschermen, maar er zelf niets voor doen.' Ad van de Pas, beleidsambtenaar Uit een recente inventarisatie blijkt dat er in de gemeente Middelburg 4000 waardevolle bomen zijn. In het hele land is het morgen Open Monumentendag. Dit jaar is gekozen voor het thema 'Croen van Toen'. De drie Walcherse gemeenten hebben sa men een brochure uitgebracht waarin de activiteiten staan. Deze is te ver krijgen bij de Touristshop in Middelburg, het Gemeentearchief in Vlissingen en de VWs in de gemeente Veere. Bus en veerboot zijn deze dag gratis, zie ook www.openmonumentendag.nl De gemeente Middelburg is op zoek naar de mooiste bomen en bomenlinten. Morgen, tijdens Open Monumentendag, kunnen belangstellenden hun eigen lijst samenstellen. door Emile Calon De zomereik bij voor malig Miniatuur Walcheren, de pla taan bij de waterto ren, de linde op de Vismarkt of de ginkgoboom bij het Bellinkplein. Deze en veel an dere bomen dingen mee naar de ti tel 'Mooiste boom van Middel burg'. Morgen, tijdens Open Mo numentendag, kunnen deelne mers aan deze dag laten weten wel ke bomen voor die titel in aanmer king komen. En ook welke bomen rij, aldus beleidsambtenaar Ad van de Pas van de gemeente. Als voor beeld noemt hij die langs het Ame- kanaal, de Blauwedijk, de Noord- weg, de Poelendaelesingel en het fietspad bij het Molenwaterpark. De gemeente heeft samen met vrij willigers van het IVN en de Tuin van Walcheren de waardevolle bo men binnen de gemeente in kaart gebracht. Door de oorlog en voor al de inundatie van 1944 waren er veel gesneuveld. Maar omdat er rond 1950 veel bomen zijn ge plant, neemt het aantal waardevol le bomen, bomen van vijftig jaar en ouder, weer toe. Tien jaar gele den ging het om ongeveer 2.000 bomen. Dit jaar zijn er 4.000 ge teld, weet Van de Pas uit de inven tarisatie. Als voorbeeld wijst hij naar Park Toorenvliedt waar nu veel van die volwassen bomen staan. Maar ook in de binnentui nen in de binnenstad zijn er heel wat te vinden. Uit de inventarisa tie blijkt dat het om 350 waardevol le bomen gaat die in particuliere tuinen in het centrum staan. Voor al veel kastanjes, want die doen het goed in het Zeeuwse klimaat. Maar het zijn volgens hem ook mooie bomen die passen bij mo numentale gebouwen. Ook die bo men in binnentuinen kunnen wor den opgenomen in de toplijst. Van de Pas geeft wel toe dat veel van die bomen bij de meeste mensen onbekend zijn. Ze zijn immers vaak niet te zien vanaf de straat en in de meeste gevallen ook niet te bezichtigen. Een uitzondering is de moerbeiboom in de tuin van sociëteit De Vergenoeging. Vol gens Jacky Nijsen van de gemeen te is het zo goed als zeker de oudste moerbeiboom van Neder land. De boom is zo'n tweehon derd jaar oud. Morgen is de tuin van De Vergenoeging toegankelijk. Ook de vleugelnoot bij het Gast huis heeft een respectabele leeftijd bereikt. Volgens Ad van de Pas zijn bomen belangrijk voor het leefklimaat, de beleving en de sfeer in een stad. Vleugelnoot bij het Gasthuis Ze versterken ook het historische karakter. Hij wijst daarbij naar een foto van de molen De Hoop op het Vlissings Bolwerk nabij het hoofdkantoor van Delta. Op die fo to is de molen omgeven door ma jestueuze groene bomen. Van de Pas: „Mooi hé." Aan de hand van de inventarisatie van topbomen wil de gemeente, in samenspraak met de verschillen de wijktafels, een lijst maken van bomen en bomenlinten die het be houden waard zijn. Zulke bomen mogen dan niet zomaar gerooid worden. Als daar toch plannen voor komen, moeten omwonen- Balans den de kans krijgen bezwaar te ma ken. Een dergelijke speciale bo- menverordening is één van de on derdelen van een bomenplan dat momenteel wordt uitgewerkt. Van de Pas geeft aan dat de gemeente ook mogelijk bereid is particulie ren te helpen bij het onderhoud. Niet op afroep, maar wel als bij voorbeeld een specialist in op dracht van de gemeente toch in de buurt is. Dan kan deze ook langs gaan bij de particulier en advies ge ven of helpen bij het snoeien. Als bijzondere bomen in de weg staan, moet volgens Van de Pas al lereerst gekeken worden of ze zijn te verplaatsen. Als voorbeeld wijst hij naar de Bachtensteene waar zes lindebomen moeten wijken. Twee verhuizen naar de overkant en komen naast de katholieke kerk te staan. Een verhuist richting de Koorkerk en drie anderen krijgen in de verschillende wijken een plek. „Want je kunt als gemeente niet zeggen dat je je bomen wilt beschermen, maar er zelf niets voor doen." Van de Pas verwacht dat in totaal ongeveer 150 bomen opgenomen worden op de lijst van bijzondere bomen die extra bescherming ver dienen door de overheid. Hij heeft nog geen idee hoeveel van die bo men particulier bezit zijn en hoe veel op grondgebied van de over heid staan. YERSEKE - Voor de promotie van Yerseke is een pot met 130.000 eu ro beschikbaar. De helft van dit be drag is door de provincie toege kend, met geld van de Europese Unie. De andere 65.000 euro wordt betaald door de gemeente Reimerswaal. Dat heeft de Stichting Promotie Yerseke bekend gemaakt. De Stich ting Promotie Yerseke is van plan de subsidie te gebruiken voor 'het ontwikkelen van een promotiestra tegie, promotiemiddelen en een promotiecampagne'. „Daaronder vallen een nationaal én internatio naal georiënteerde website en een promotiefilm", meldt Rob de Waard van de Stichting Promotie Yerseke. „Verder zal met de subsi die de bewegwijzering van Yerseke worden verbeterd. Ook krijgt het Oosterschelde Museum multime dia apparatuur." Daarnaast wordt gewerkt aan een 'businessplan'. Daarin wordt het nieuwe onthaalcentrum op de plek waar nu nog dorpshuis De Zaete staat. „Dit moet het centrale ontvangst- en informatiepunt wor den voor de bezoekers Yerseke en de Oosterschelde", zegt De Waard. KRUININGEN - In zowel de gemeen te Reimerswaal als Noord-Beve land zijn gebieden die vanuit de huidige ambulancestandplaatsen krap binnen de vijftien minuten- norm kunnen worden gehaald. Dat melden Gedeputeerde Staten (GS) in antwoord op schriftelijke vragen van het Statenlid Patricia de Milliano (CDA). Wel is verbetering merkbaar in de gemiddelde aanrijtijden, merkt het dagelijks provinciebestuur op. Er zijn oplossingen geïntroduceerd zoals aansluiting op een systeem dat voor ambulances altijd groen licht geeft bij verkeerslichten en de introductie van de snelle motoram bulance. Onlangs is ook uit de standplaats Goes een uitrukpost voor ambu lances in Kruiningen gecreëerd. De Milliano stelde de vragen naar aanleiding van een rapport waarin staat dat in Reimerswaal in 39,5 procent en in Noord-Beveland 32,8 procent van de gevallen de norm wordt overschreden. voorlezers van dit blad SAMSUNG AmsTMitósTV 4-inch Super AMOLED display Vodafone Voordeel Web Min SMS Internet* Normaal Actieprijs Toestelprijs 180 120 300Mb €M- €20,- €44?.- €49,- 1 240 180 400 Mb €J&,- €22,50 €44?.- €29,- I 360 240 400Mb €27,50 €«?.- €9.- ffl Sony Experia U t.w.v.€400,- gratis Vodafone Voordeel Web 40 HTC Desire C Samsung ACE t.w.v. C 299,- gratis Vodafone Voordeel Web 30 Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7.50 en altijd in combinatie met een toestel Boven staande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52