Korps der Genie treedt op voor 'alle' ouderen Ouderenbonden 22 zeeland A Vistrap van polder naar Prunjenatuur Leerlingen De Meerpaal Grand café De Werf wil terras in presenteren leskist vorm van een drijvende steiger De regionale afdelingen van de ouderenbonden An bo, PCOB en KBO hebben na het succes van vorig jaar weer besloten een gezamenlijke opening van het seizoen te houden. Dat versterkt de onderlinge band en levert hun leden een muzikale middag op. vrijdag 7 september 2012 VRIJMETSELAARS IN ZEELAND helemaal van deze tijd zaterdag, 8 september 2012 Nationale Open Dag Vrijmetselarij Wie zijn ze? Wat willen ze? Wat doen ze? Maak kennis met de vrijmetselarij. Loop eens vrijblijvend naar binnen bij een van de onderstaande Zeeuwse Loges: Loge 'De Opgaande Ster', Beestenmarkt 5, Goes Zie de logewebsite www.deopgaandester.nl. Loge 'Scaldis', Beestenmarkt 5, Goes 11.00-14.30 uur 'Loge 'De Ster in 't Oosten', St. Domusstraat 66, Zierikzee. 10.00-17.00 uur U bent van harte welkom! door Piet Kleemans KERKWERVE - Aan de Boogerdweg bij Kerkwerve wordt een vispassa- ge aangelegd. De voorziening maakt het vissen mogelijk om van de polder bij Kerkwerve in natuur gebied De Prunje te komen. Veel vissen trekken van nature om te paaien. Die vistrek wordt be moeilijkt door stuwen en gemalen die de waterstand reguleren. Voor de vissen zijn die kunstwerken las tig te slechten barrières. Op de vis- populatie toch op peil te houden zijn maatregelen als vispassages en aalgoten noodzakelijk. De vispassage bestaat uit 45 ka mers waar de vissen doorheen kunnen zwemmen. Deze kamers zijn nodig omdat het peilverschil tussen de polder aan de ene kant en natuurgebied de Prunje aan de andere kant in de winter behoor lijk groot is. Iedere kamer vormt als het ware een trede van een trap die de vis moet nemen om in het andere gebied te komen. Om dat het peilverschil in de zomer kleiner is voorziet de vispassage ook in een kortere route voor de vissen door de aanleg van een dui ker. De aanleg van de vispassage is één van de maatregelen die wor den uitgevoerd in het kader van de Kaderrichtlijn Water (KRW). Volgens deze richtlijn moet opper vlaktewater in goede ecologische conditie zijn. Dat betekent dat in de waterlopen diverse soorten vis aanwezig moeten zijn. De vissen vormen in het natuurge bied een belangrijke voedingsbron voor de vogels. Anderzijds is het natuurgebied voor vissen als aal, driedoornige stekelbaars, spiering en bot een opgroei- en leefgebied. Alle genoemde vissoorten zijn vol gens de KRW gewenst in brakke binnenwateren. De aanleg van de vispassage vergt een investering van ongeveer 50.000 euro. De provincie Zeeland subsidieert de helft van de totaalkosten van het project. Aannemersbedrijf Van Gelder uit Zierikzee begint maan dag 10 september met de aanleg van de vispassage. Het waterschap houdt zich al sinds de jaren 90 bezig met het ver beteren van de trekmogelijkheden voor vissen. Op meerdere plekken zijn aalgo ten aangelegd die het voor glasaal mogelijk maakt de dijk tussen zee en pol over te trekken en uit te groeien tot volwassen paling. Sinds 2007 legt het waterschap ook vispassages aan. Met een gezamenlijke seizoen opening slaan ouderenbonden op Schouwen-Duiveland: Anbo, PCOB en KBO de handen ineen. Hun leden krijgen een concert aangeboden van het Fanfare korps der Genie zaterdag 29 sep tember in Brouwershaven. door Ali Pankow Voor paukenist Gerard van Wagtendonk uit Zie rikzee is het Fanfare korps der Genie een we zenlijk deel van zijn leven gewor den. Hij is de enige Zeeuw binnen dit orkest en hij doet dan ook zijn best met regelmaat optredens in deze provincie te organiseren. Met trots memoreert hij in dit ver band het concert tijdens Vlissin- gen Maritiem vorig jaar. Ook aan het optreden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee enkele jaren geleden in het kader van het schoolproject 'Keet in de Kerk' bewaart hij goe de herinneringen. „Ik hoorde dat het storm loopt Tamboermaïtre Corné Pas showt het historisch kostuum uit 1888. met de kaartverkoop voor het con cert op 29 september in de Sint Ni- colaaskerk in Brouwershaven", zegt hij met voldoening. Die grote belangstelling is ook terecht vindt hij. Het repertoire zal de meeste le den van de ouderenbonden zeer aanspreken, is zijn verwachting. „Bovendien kosten de kaartjes slechts 2 euro, inclusief koffie of thee, dus is het concert in feite gra tis voor de bezoeker", constateert Van Wagtendonk. Hij is opge groeid met de muziek. Al op zijn negende jaar kreeg hij zijn eerste drumlessen in zijn geboorteplaats Hilversum. „Het was me niet met de paplepel ingegeven. Geen kwes tie van vader op zoon. Mijn vader had het altijd heel druk met het fa miliebedrijf, een drukkerij. Belang stelling voor muziek is bij mij blijk baar spontaan ontstaan." Van Wagtendonk speelde op jon ge leeftijd in de Hilversumse Oran- 'Belangstelling voor mu ziek is bij mij spontaan ontstaan. Het is niet met de paplepel ingegeven' jeharmonie en maakte ook al snel deel uit van het Nationaal Jeugdor kest van de toenmalige koepelorga nisatie KNF. „Dat jeugdorkest stond onder leiding van Peet van Brugge, tevens kapelmeester van de Johan Frisokapel in Assen. Te gen de tijd dat ik een oproep zou krijgen voor militaire dienst gaf hij mij het advies te solliciteren voor een plek in het Korps der Genie in 's Hertogenbosch. Die raad heb ik opgevolgd." Van Wagtendonk heeft er nooit spijt van gehad. In hem schuilde geen fanatieke soldaat en het Ge niekorps bood hem de mogelijk heid 18 maanden lang dagelijks met muziek bezig te zijn. Toen zijn diensttijd erop zat, moest er ook afscheid worden genomen van dit fanfarekorps. Het muziek gezelschap zelf werd begin jaren negentig weg gesaneerd door be zuinigingen binnen het leger. Het korps heeft nu een tweede leven dankzij particulier initiatief. Van Wagtendonk heeft zich er direct nadat hij in de VUT ging in het na jaar van 2005 bij aangesloten. Hij geniet van de maandelijkse repeti ties en de talrijke optredens. Optreden van de Blauwe Kapel binnen het Fanfarekorps der Genie vorig jaar tijdens Vlissingen Maritiem. door Piet Kleemans OUWERKERK - De primeur is voor een groep leerlingen van OBS De Meerpaal uit Bruinisse. Zij gaan donderdagochtend 13 september als eerste aan de slag met de nieu we leskist van het NME-centrum Schouwen-Duiveland: 'Weeghuis je Oosterschelde'. Het NME-centrum heeft twee nieuwe producten ontwikkeld: een leskist voor groep 5/6 en een natuur-opdrachtenboekje voor ge zinnen. Beide sluiten aan bij het informatiepunt 'Weeghuisje' van het Nationaal Park Oosterschelde in de Flaauwershaven. Het Weeg huisje was vroeger onderdeel van het landbouwhaventje Flaauwers. Zowel in de leskist als in het op drachtenboekje wordt bij elke op dracht de relatie gelegd tussen het informatiepunt Het Weeghuisje en de omgeving. De leskist bestaat uit veldwerkopdrachten in en rond de haven en de Oosterschel de. Het opdrachtenboekje 'Op onder zoek in en om het Weeghuisje' is ontwikkeld voor gezinnen die het haventje aandoen. Zij kunnen bij de Heerenkeet het boekje ophalen en een set veldwerkmaterialen le nen. De presentatie is onderdeel van de Oosterscheldeweek. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Grand café De Werf aan de Vissersdijk in Zierikzee heeft bij de gemeente Schou wen-Duiveland toestemming ge vraagd voor de aanleg van een ter ras in de vorm van een drijvende steiger van 100 vierkante meter. De gemeente staat er niet onwel willend tegenover. Het plan, zoals dat is ingediend door het Zierikzeese grand café, is in strijd met het voor dat gebied geldende bestemmingsplan. In dit geval zou het alleen mogelijk ge maakt kunnen worden door mid del van een zogeheten uitgebreide voorbereidingsprocedure en op zich sluit de gemeente dat niet op voorhand uit. De welstand- en monumenten commissie heeft naar de plannen van De Werf gekeken en die oor deelt dat het onder voorwaarden wel zou kunnen. De gewenste steiger zit de mogelij ke aanleg van een drijvende steiger bij het tegenover De Werf gelegen wooncomplex Rollandthof niet in de weg. De gemeente onderzoekt overigens nog wat precies voor laatstgenoemde steiger - die ook zou kunnen dienen als 'overloop' voor passanten - de mogelijkhe den zijn. De studie is volgens Sabi ne Nouwen van de afdeling Open bare Werken bijna afgerond. Als al les meezit, buigt het college van burgemeester en wethouders zich volgende week over de uitkom sten. In oktober zou de raad er dan een oordeel over moeten vel len. Het onderzoek is afgedwongen door de gemeenteraad die zich vo rig jaar tijdens de begrotingsverga dering unaniem achter een door SGP, WD, Christenunie en D66 ingediende motie schaarde. Het idee voor de drijvende steiger bij Rollandthof is afkomstig van Rollandthof-bewoner Dannie de Vries.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50