6 5 xr (pintereM Een prikbord vol wooninspiratie Anjers Plantaardig vrijdag 7 september 2012 In ouderwetse hotels zie je ze nog wel: fluit- vormige anjervaasjes. Meestal van glas, soms van hotelzilver, waar de metalen ondergrond door heen schijnt. De anjer roept nostalgische herin neringen op. Knoopsgat van Prins Bernhard, ver jaardagen bij oma thuis. Ook als tuinplant is de an- Dianthus plumarius. jer niet het toppunt van mode. Hij past niet in onze tuinen vol siergrassen of in het vasteplantengeweld van de prairietuin. Zelfs de duizend schoon, een 2-jarige anjer die vroeger massaal als snijbloem werd gekweekt, kom je zelden meer tegen. Toch is de anjer een goede tuinplant Het blad is karakteristiek zeegroen of zelfs staalblauw, de bloemen verspreiden een geur die de meeste rozen doet sissen van afgunst. Waarom anjers uit de gratie zijn? Omdat je ze aandacht en zorg moet geven. Ze zorgen niet voor zichzelf en anjers die aan hun lot worden overgelaten, houden op den duur op met bloeien. Het leven van de anjerliefhebber zit vol taken. Zo houden anjers van een zonnige standplaats. Ze moeten vrij staan, niet ingeklemd tussen grote, vas te planten. Competitie met woekeraars verdragen ze niet, ze houden van luchtige grond, waarin re genwater niet al te lang blijft staan, en ze houden van kalk. Maar zelfs als aan al die voorwaarden is voldaan, hebben de vaak lang bloeiende anjers de neiging zichzelf uit te putten; na een jaar of drie overdadige bloei maken ze nog wel blad, maar zel den nog bloem. Voor de echte liefhebber is dit de tijd de plant te stekken en opnieuw te starten. Loont al dit getut de moeite? Ja! Wie eenmaal een anjer heeft geroken, kan moeilijk verder zonder. De ouderwetse anjers zijn nakomelingen van Dian thus caryophyllus'; Direct te herkennen aan de zwa re, zoete geur. Als een ouderwets damesparfum en altijd met een ondertoon van kruidnagel. Er zijn honderden soorten anjers te koop, maar er zijn er veel die tijdens het kweekproces hun geur kwijtraken. Koop anjers daarom altijd in bloei. Mijn favoriet is de grasanjer (Dianthusplumariusmet een geur die het zwoele van de vorige soort mist. Ook deze ruikt zoet, maar zonder de zware boudoirlucht van Diant hus caryophyllus. De grasanjer ruikt fris, naar een vroege zomerochtend. Het bloemblad is zo gefranjerd, dat het aan de pluimstaart van een struisvogel doet denken. Vandaar plumarius. De grasanjer houdt van steen en van warmte en hangt graag over een stapelmuurtje. Dianthus barbatus is de duizendschoon, de snijbloem die steevast als 2-jarige wordt gekweekt, maar die ook 3,4 of zelfs 10 kan worden. Hij wordt al eeuwen gekweekt en was in Engeland vooral populair ten tijde van Willem Hl. Daar wordt hij nog steeds Sweet William genoemd. Deze koning was in Schotland een stuk minder populair dan in Enge land. Daar heet de duizendschoon nog altijd Stinking Billy. Mooi hoor, planten in huis. Maar wat ik ook probeer (veel, weinig, vaak of zelden water), ze zijn ten dode opgeschreven. Ook zonder groene vingers, zo belo ven de makers van Cavmipot, kun je echter van mooie planten genieten. Het volautomatische watergeefsysteem bestaat uit een binnen- en buitenpot. De plant voorziet zichzelf van water. In de binnenpot staat de kamerplant met wortelkluit, de binnenpot f^LJ met plant gaat in de buitenpot, die een waterreservoir heeft. Lon ten zuigen water op naar de wor telkluit, zo krijgt de planten al tijd de juiste hoeveelheid vocht. Een hydrometer geeft het aan als het reservoir bijvulling behoeft: eens per drie a vier weken. De Cavmipot heeft een doorsnede van 16 centimeter en is er voor 24,95 euro in wit, blauw, paars en groengrijs. www.cavmishop.nl Pinterest is dé nieuwe trend op internet. Vooral vrouwen raken aan het online prikbord verslingerd. Wat kun je ermee op woongebied? Vragen, antwoorden en tips. door Suzanne Dijkstra 1Wat is Pinterest? Kort gezegd: Pinterest is een digita le knipselmap. Waar we vroeger plaatjes en foto's uit kranten en tijdschriften scheurden om ze la ter ter inspiratie tevoorschijn te ha len, doen we dat nu op internet. Pinterest biedt digitale prikborden die je op thema kunt indelen. Het is een makkelijke manier om moodboards samen te stellen. Bij voorbeeld voor de inrichting van een nieuwe woning of een nieuw in te richten slaapkamer. De prik borden geven na een tijdje fana tiek verzamelen een overzicht van iemands smaak en voorkeuren. Pinterest is de snelstgroeiende socialmediasite ooit, met tien mil joen gebruikers in de eerste negen maanden van het bestaan. 2. Hoe werkt het? Op www.pinterest.com maak je een account aan met digitale prik borden. Elk prikbord krijgt een zelfgekozen thema, bijvoorbeeld 'Mooie keukens', 'Design' of 'Sloophout'. Vervolgens zet je er fo to's en eventueel filmpjes op. Je kunt eigen foto's uploaden of plaatjes gebruiken die je tegen komt op websites. Door het down loaden van een Pin it-knop op de bladwijzerbalk lean dat al surfend met één druk op de knop. Over copyright wordt nog gesteggeld. Wel voorziet Pinterest elke foto automatisch van een bron.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46