zeeland i 3 293 Scheepskanon komt boven water Informatie over Wet meidcode commentaar Zedenzaak vrijdag 7 september 2012 In een boekje van W. trof de politie 293 namen en telefoonnummers aan van mannen en jongens. 'De schaamte bij het slachtoffer is zeer groot en in eerste instantie worden dan ook alle seksuele handelingen ontkend.' Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk De geruchtmakende Westkappelse zeden zaak neemt een vreemde wending. Het Openbaar Ministerie eist wegens het seksueel misbruik van jonge jongens niet alleen twee jaar en tbs met dwangver pleging tegen de verdachte, maar het OM zet meteen West- kapelle in de beklaagdenbank. Volgens de officier van justitie heeft het dorp de ontucht ge doogd. Dit beeld is te beperkt en het leidt de aandacht af van de verdachte. Hij is verantwoor delijk voor de ernstige schen ding van de geestelijke en licha melijke integriteit van zijn jon ge slachtoffers. Hij moet een passende straf krijgen. Daar moet deze zaak over gaan. Dat de officier tevens wijst op gemiste kansen om de dader te grijpen, is goed. Maar dan gaat het niet alleen om Westkappel. De verdachte was ook in ande re dorpen actief. En het gaat niet alleen om actie van bur gers. De politie is er ook niet in geslaagd om het zwijgen eerder te doorbreken. Het pijnlijke fa len is dus breder. En de lessen zijn voor ons allemaal. Aart Jobse (55), teamleider school voor speciaal onderwijs Terneuzen: „Die man is heel gevaarlijk. Hij is ge waarschuwd, maar ging maar door." zien. En dat de politie zei: 'Joost is weer actief, we zullen hem maar weer eens naar het bureau halen'. „Na twee uur stond Joost dan na een gesprek weer buiten. Maar wat ik wil zeggen is dat Joost zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. Dit po litieoptreden is geen verzachtende maatregel. Joost wist heus wel wat goed of slecht was. Niet alleen om dat hij eerder behandeld is, ook GROEN Bezoek op Monumentendag een kerk in het groen. Routes op www.pzc.nl/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Addi Evertz (69) Kortgene: „De ver dachte sprak over zijn daden alsof hij zelf geen invloed heeft op zijn ge drag. Veel te gemakkelijk allemaal." omdat hij kerkelijke is. Je mag van God toch niet met jonge jongens omgaan?" Het verhaal van een van de slacht offers heeft diepe indruk gemaakt op de lezersjury. „Hadden dat maar meer jongens kunnen op brengen. Het is moedig en dapper. Ik heb bewondering voor hem", zei Jan Roeland. Het stoorde Roeland dat de ver dachte slechts een keer iets van emotie toonde. „Dat was toen hij tegen het slachtoffer wilde zeggen dat hij absoluut geen homo is. Als of dat het ergste is. Homo zijn." En dan nog de eis, twee jaar cel, tbs met dwangverpleging en finan ciële genoegdoening voor enkele slachtoffers. „Heel wat slachtoffers hebben levenslang gekregen, met psychische en lichamelijke klach- Jan Roeland (64), uitvaartonderne mer Goes: „Ik heb heel veel bewon dering voor een van de slachtoffers, die zijn verhaal hier heeft gedaan." ten", vulde Jobse aan. „Ze gaan door een hel. Afgezet tegen de el lende die deze man heeft veroor zaakt, is de eis erg laag", vindt Roe land, de anderen beamen dit. „De kans is groot dat de man de slachtoffers dus weer snel tegen komt op straat Kan hij niet aanvul lend nog een verbod krijgen om ooit nog in Westkapelle te ko men?", suggereerde Roeland. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Ruim 300.000 kilo (drie kilometer) aan ankerkettin gen, maar ook visserijkabels, staal kabels, kluwen visnetten, ankers en onverboord geraakte goederen: dat is de oogst van drie maanden schoonmaken in ankergebieden voor de havens van Zeeland, Rot terdam, IJmuiden en Schevenin- gen. Met name het ankergebied Schouwenbank, voor de Zeeuwse kust, was rijk aan obstakels. Ankergebieden zijn locaties op zee waar schepen voor anker gaan, als ze wachten op een plaatsje in de haven. De schepen mogen niet zo maar ergens liggen: ankergebieden worden aangewezen. Rijkswater staat heeft de ankergebieden ont daan van obstakels voor de scheep vaart. Ankers blijven makkelijk hangen achter bijvoorbeeld een verloren anker. Bij de schoonmaakactie zijn een paar opvallende vondsten gedaan. Zo kwam er een eeuwenoud scheepskanon boven water en wer den twee stok-ankers gevonden. Onderzoek van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft tot de voorlopige conclusie geleid dat het gaat om een scheepskanon uit de 17e of 18e eeuw. Het is nog niet duidelijk van welk schip het historische wapentuig afkomstig is. Het kanon wordt geconser veerd, daarna besluit de afdeling Scheeparcheologie van de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed waar het kanon heengaat MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten hebben de handen ineen geslagen om bekendheid te geven aan de Wet meidcode huiselijk ge weld en kindermishandeling, die de landelijke overheid binnenkort invoert. De meidcode is bedoeld voor professionals die te maken kunnen krijgen met huiselijk ge weld en kindermishandeling. Het is een stappenplan dat vertelt hoe te handelen bij een vermoeden. Een informatiepakket met de Zeeuwse brochure, een nieuws brief en andere materialen is naar veel organisaties en scholen ge stuurd. Op 17 september (Middel burg), 25 september (Terneuzen) en 2 oktober (Goes) zijn er bijeen komsten vóór het management van organisaties, waar wordt uitge legd hoe de meidcode in de organi satie kan worden ingevoerd en uit gevoerd. Deelnemers krijgen een gratis e-learning-cursus. Aanmel den: secretariaat@czwbureau.nl Bij NADERl^I12BH|H|i In de winkelrubriek in de bijlage Uit van donderdag over snoepwin kel Delicia te Wissenkerke werd ge steld dat er in Zeeland verder geen bedrijven zijn die zich bezighou den met ballonversieringen. Zo ons is gebleken beschikt Zeeland over een bloeiend bestand aan on dernemers die in opdracht ballon versieringen maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3