Leroy Fer is nu wel toe aan Oranje 281 sport Kamikaze-actie laat Argos-trein ontsporen Medailles stromen binnen bij Paralympics Uitschakeling Federer is slecht Oranje-nieuws vrijdag 7 september 2012 door Jan Martens valladqud - Woede en frustratie vochten donderdag in de Ronde van Spanje om voorrang bij de ren ners van Team Argos-Shimano. Woede was er vanwege de 'kami kaze-actie' van Lloyd Mondory (AG2R) waardoor Argos-renner Jo hannes Fröhlinger tegen de grond ging. Frustratie in de wetenschap dat John Degenkolb andermaal had laten zien de snelste sprinter in deze Vuelta te zijn, maar nu niet verder was gekomen dan de vijfde plek. De zege in de achttiende etappe ging naar Daniele Benatti (RadioS- hack) die met een ultieme jump Ben Swift (Team Sky) versloeg. „Al gaat het te ver om alle schuld op Mondory te schuiven. We heb ben zelf ook fouten gemaakt", gaf Koen de Kort na afloop toe. Waar de Argos-trein bij de voor gaande vier spurtzeges van Degen kolb steeds prima op de rails stond, liet de ploeg zich nu in vol le finale 'vastzetten' door de con currentie: „Pas in de laatste kilome ter kwamen we eruit toen ik het wiel van Allan Davis vond", zei De Kort In de laatste bocht ging het alsnog fout. De Kort: „Mondory riskeerde zo ongeveer zijn leven door onderdoor te komen, waar door iedereen naar buiten zwaai de. Johannes ging daardoor onder uit en wij moesten vol in de rem men. Het gat dat ontstond was voor mij en John niet meer te dich ten." De massasprint en de ophef daar over zorgden voor het enige ver tier in de 204,5 kilometer lange rit van Aguilar del Campoo naar Val- ladolid. Alberto Contador had geen enkele moeite om zijn woens dag veroverde rode trui te. behou den. door Norbert Kleinherenbrink LONDEN - De stroom aan medailles voor de Nederlandse ploeg op de Paralympics in Londen houdt on verminderd aan. Ook donderdag was voor Oranje weer een vrucht bare dag. De oogst bestond uit drie keer goud, twee keer zilver en vier keer brons. Marlou van Rhijn won in het Olympisch Stadion op grootse wij ze goud op de 200 meter (T44). De Purmerendse atlete, ook wel 'Blade Babe' genoemd, verbeterde in de finale haar eigen wereldre cord met een tijd van 26,18. Daar mee was ze nog aanzienlijk sneller dan haar oude toptijd van woens dag in de series (26,97). Suzan Ver- duijn eindigde als vijfde. Op de 200 meter wheelen voor vrouwen (klasse T34) behaalde Ne derland twee plakken. Amy Sie- mons veroverde zilver in een tijd van 34,16 seconden. De pas vijftien jarige Desiree Vranken eindigde vlak achter haar op de derde plaats: 34,85. Goud (Lisette Teunissen), zilver (Magda Toeters) en brons (Mare Evers) werden in het zwembad op gevist. Het zeilen in Weymouth le verde naast hét olympisch goud voor het Sonar-team brons in de 2.4mR-klasse (Thierry Schmitter) op. De laatste race werd geannu leerd door gebrek aan wind. Op de tennisbaan pakte Jiske Grif fioen brons. Ze was in de kleine fi nale in twee sets te sterk voor de Duitse Sabine Ellerbrock: 6-2 7-6. In de grote finale speelt titelverde digster Esther Vergeer vandaag te gen Aniek van Koot, waardoor dus alle medailles bij het rolstoeltennis voor vrouwen in Nederlandse han den komen. door Geert Langendorff NEW YORK - Onder het kunstlicht van het Arthur Ashe Stadium liep Roger Federer tegen een zeldzame nederlaag op. De Zwitser zocht te vergeefs naar zijn touch en trof in Tomas Berdych een beul. Zonder genade beukte de Tsjech hem uit de US Open (7-6, 6-4, 3-6, 6-3). Voor het eerst in acht jaar reikte de nummer één van de wereld niet tot de halve finales. Hij ont waakte zo uit een zoete droom. Federer kende tot nu toe een droomseizoen. Op 31-jarige leeftijd bewees hij het ongelijk van de mensen die hem reeds hadden af geschreven. Zijn zevende zege op Wimbledon bracht hem terug aan de top. Wederom mocht hij zich de beste tennisser op aarde noe men, na eerder te zijn overvleu geld door Novak Djokovic en Het heeft even geduurd, maar de verwachte, grote doorbraak is aanstaande. Leroy Fer, het krachtpakket van FC Twente, hoopt vanavond in het Neder lands elftal met grote passen ver der op te stomen. Het slachtof fer moet Turkije worden. door Leon ten Voorde noordw1jk - Je zou het bijna ver geten, maar Leroy Fer heeft al een heuse interland op z'n naam staan. In augustus 2010 maakte de middenvelder als invaller zijn op wachting in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Oekraïne (1-1). Maar dit, zo wijst Fer op de pom peuze omgeving van het spelersho tel Huis ter Duin, voelt zoveel an ders dan die eerste keer. „Twee jaar geleden was ik eigenlijk nog niet toe aan Oranje. Het was prach tig dat ik erbij zat, maar het was te vroeg. Ik had nog veel te weinig la ten zien. Toen was het ook vriend schappelijk, maar vanavond gaat het echt ergens om Dit is veel mooier." Dat de 22-jarige middenvelder te gen Turkije serieus mag hopen op een basisplaats in Oranje heeft hij te danken aan zijn ontwikkeling van de laatste tijd. Fer is al weken de stuwende kracht van de koplo per in de eredivisie, FC Twente. Het gedoe van een jaar geleden heeft hij met ferme passen achter zich gelaten. „Ik ben niet meer de Leroy Fer die op het laatste mo ment, toen er al vier competitie duels waren gespeeld, voor veel geld bij Twente binnenkwam. Ik heb de stijgende lijn nu wel te pak ken. En daarvoor heeft Twente me ook gehaald." Hij is gegroeid, mentaal gerijpt door dat tegenvallende eerste jaar in Enschede, zegt hij zelf „Maar op het moment dat het allemaal gebeurde, baalde ik natuurlijk wel." Allereerst waren daar de be dreigingen van Feyenoord-fans die het niet konden verkroppen dat hij bij Twente een betere toekomst voor zichzelf zag. En vervolgens was daar de trainer Co Adriaanse, die openlijk riep dat hij helemaal niet op het 'type Fer' zat te wach ten. Fer lachend: „Hij wilde een bougie en kreeg een accu, zoiets riep hij geloof ik in de pers... Ach, er wa ren wel meer spelers die niet met hem klikten... Ik speelde de eerste vier wedstrijden, maar daarin wil de ik te graag laten zien waarom Twente zoveel geld (5 miljoen) voor me had betaald. Ik smeet met m'n krachten en liep mezelf over de kop. Ik kwam dan ook al snel op de bank terecht." Als het dan vervolgens verrassend goed gaat met zijn oude club, ko men de cynische opmerkingen als gif aan de oppervlakte. „Toch heb ben die verhalen me niet zoveel ge daan", zegt Fer. „Voor de jongens en de club Feyenoord vond ik het geweldig, maar ik heb nooit spijt van mijn overstap gehad. Ik was met een doel naar Twente geko men. Ik wilde een betere voetbal ler worden in een andere omge ving waar voor een jonge speler minder verleidingen zijn." Als Fer wordt gecomplimenteerd met zijn flitsende seizoenstart zegt hij bescheiden 'dat hij aardig op weg is, maar er nog lang niet is'. Fer is heel bewust bezig om zijn loopbaan op te bouwen, stapje voor stapje via de trapleuning om hoog. Toen Benfica in de zomer acht miljoen euro voor hem wilde neertellen, riep hij meteen dat hij geen interesse had. Mooie club, een mooi land, maar nu nog niet. Een jaar daarvoor verkoos hij nog Twente boven AC Milan. „Sommi ge jongens hebben een verkeerde keus gemaakt en zijn te vroeg naar het buitenland gegaan. Op mijn leeftijd is het essentieel dat ik elke week speel. Als Real Madrid me nu een vijfjarig contract zou aan bieden, zou ik niet gaan. Wat dat betreft heeft Wesley Sneijder het goede voorbeeld gegeven. Hij heeft twee jaar gewacht, was toen de beste speler in de Nederlandse competitie, en vertrok toen pas." Bijna alle volgers van Oranje heb ben Fer vanavond in de basis staan. Hij is zo'n speler die met zijn dynamiek, kracht en loopver mogen wat toevoegt aan die typi sche kleine, technisch vaardige Ne derlandse middenvelders. „Ik was vroeger in de jeugd bij Feyenoord altijd al de grootste, maar toen was ik nog spits." Waar bijna al zijn collega's rappe denkers en pas sers als Xavi en Iniesta als voor beeld noemen, kijkt Fer vooral naar de Duitser Sami Khedira van Real Madrid. „Hij lijkt qua spel op mij. Hij is sterk, loopt veel, komt voor de goal en kan zowel aanval len als verdedigen. Maar uiteinde lijk wil ik meer worden dan alleen maar een speler die meters maakt. Ik wil een completere voetballer worden en dat proces is nog lang niet klaar." Rafael Nadal. Een vernedering in de finale van de Olympische Spe len tegen Andy Murray gaf geen aanleiding voor zorgen. Het daar opvolgende toernooi in Cincinnati schreef hij achteloos op zijn naam. Na zijn onverwachte nederlaag te gen Berdych zocht Federer niet naar excuses. „Ik deed echt wat ik kon." De off-day overkwam hem. Als gevolg van zijn uitschakeling treedt hij volgende week vrijwel zeker met Zwitserland in de Davis Cup aan tegen Nederland. Zijn doel daarna is simpel. Hij wil het seizoen afsluiten op de eerste plek van de ranglijst. Of dat lukt, hangt af van de prestaties van Novak Djo kovic, die hem op de hielen zit. Bij de vrouwen zijn de laatste vier speelsters al bekend. Serena Willi ams speelt tegen de Italiaanse Sara ErranL Maria Sjarapova treft Victo ria Azarenka. Het nieuwe stadion van Feyenoord moet een capaciteit van 63.000 toeschouwers krijgen. Dan kunnen er Cham- pions-Leaguefinales worden gespeeld. foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28