Diabeteszorg moet beter 261 zeeland Jan Smit tokkelt erbij CDA-Kamerlid Koppejan weerlegt enquête Vogelbescherming Het begin van het oesterseizoen 9 vrijdag 7 september 2012 Inspectie bekijkt ketenzorg in Zeeland door Omdïne van der Vleuten MIDDELBURG - De behandeling van diabetespatiënten bij twee Zeeuw se zorgketens "kan beter, conclu deert de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ). De IGZ bezocht eind vorig jaar aanbieders van ke tenzorg voor suikerzieken in Ne derland. In Zeeland waren het Zorggroep De Bevelanden (verant woordelijk voor de zorg aan bijna 3000 diabetici op de Bevelanden) en Nucleus Zorg in Temeuzen (bijna 4000 diabetici). De Inspectie controleerde of ge werkt wordt volgens de zorgstan- daard Diabetes type 2, die in 2007 ingevoerd werd om de kwaliteit van de diabeteszorg te verbeteren. Een diabetespatiënt krijgt met veel zorgverleners te maken: naast de eigen huisarts onder meer een in ternist, praktijkondersteuner, dia- betesverpleegkundige, diëtist of apotheker. Deze zorgverleners wer ken samen in een keten: zij maken afspraken over de behandeling van diabetes en stellen voor patiënten individuele zorgplannen op. Elke zorgverlener moet het patiënten dossier kunnen inzien en het dos sier op dezelfde manier bijhou den. Dat vergt een geautomati seerd (keten)informatiesysteem. De Inspectie constateert dat slechts een enkele zorggroep indi viduele zorgplannen voor de pa tiënten heeft. Er zijn veel proble men rondom de informatiesyste men. Bovendien worden patiën ten weinig of niet ondersteund bij 'zelfmanagement' (zoals zelf bloed waarden controleren). Deze essen tiële randvoorwaarden voor goede diabeteszorg kwamen ook bij de Zeeuwse zorgketens 'onvoldoende uit de verf, constateerde de inspec tie. Bij Zorggroep De Bevelanden wordt nadrukkelijk gewerkt aan verbetering van de diabeteszorg maar het proces verloopt traag, omdat niet alle huisartsen het eens zijn met de visie van de zorg groep. Bij Nucleus krijgen de zorgverle ners te weinig scholing en deskun digheidsbevordering aangeboden en valt er het nodige te verbeteren op het gebied van individuele zorg plannen. Verder zijn de patiënten dossiers niet voor alle ketenpart ners toegankelijk. De inspectie ad viseert Nucleus regelmatig onder zoek te doen naar ervaringen van patiënten en de medewerkers ster ker bewust te maken van de nood zaak incidenten en calamiteiten te melden. Zorggroep Nucleus in Terneuzen valt onder Nucleus Zorg, waarvan de meeste Zeeuws-Vlaamse huis artsen aandeelhouder zijn. Omdat de geconstateerde tekortko mingen bij zorgketens voor diabe tes in heel Nederland werden aan getroffen, laat de inspectie het bij de algemene vermaning toch voor al toe te werken naar behandeling volgens de zorgstandaard. DEN HAAG - Als het aan het CDA ligt, wordt de Hedwigepolder toch ontpolderd. Dat stelt Vogelbescher ming Nederland die een enquête heeft gehouden onder de grootste politieke partijen in het kader van de komende verkiezingen. CDA-Kamerlid Ad Koppejan spreekt tegen dat het CDA de pol der volledig onder water wil zet ten. Vogelbescherming Nederland de Peugeot 208; infbrmeerin deshowröóm naar de mógelijkheder PTA SOES Peoryweg 11 Tel.: (0113) 22 06 20. PTA VLISSINGEN Pres. Rooseveltlaan 768 TeU (0118) 42 04 20. PTA TERNEUZEN Productiestraat 4 Tel.; (0115) 68 35 30. PTA MIDDELHARNIS Kastanjelaan 41-43 Tel.: (0187) 48 30 94. AUTOMOBIELBEDRIJF DE NOBELPOORT B.V. Zierikzee - Agent Oudeweg 2-6 TeU (0111) 41 44 53 MIDDELBURG - Het is donderdag Jan Smit houdt een signeersessie pas gekochte single meteen door de druk in de Media Markt in Middel- voor zijn fans. Vanaf vandaag ligt Volendamse zanger laten signeren, burg. En dat is niet omdat er een zijn nieuwste single 'Altijd daar' in Marit en Dion, eerste klas Jan Smit run op iPads is, maar de enige echte de winkel. Jan Smit fans kunnen hun fans, hebben niet alleen de nieuwe heeft de politieke partijen die mee doen aan de verkiezingen een kor te vragenlijst voorgehouden met vragen over hun standpunten over vogels en natuur. Tot grote verras sing van de Vogelbescherming sprak het CDA zich uit voor ont- polderen van de Hedwigepolder, een onderwerp waar het in zijn verkiezingsprogramma geen uit spraken over doet. door Remé Schrier Het oesterseizoen wordt op ver schillende plaatsen geopend. Voor lopig op drie. Vandaag bij de firma Prins en Din- gemanse in Yérseke, maandag door de Nederlandse Oestervereniging: in Bruinisse en dan krijgen de Bel gen ook nog eens hun eigen ope ning van het oesterseizoen, ook weer georganiseerd door de Neder landse Oestervereniging. Geen kinnesinne, gewoon aandacht PEUGEOT Jan-Kees Marcus van Prins en Dingemanse. Wanneer begint het oestersei zoen? „Dat is al begonnen. We zijn al vol op aan het uitleveren naar onze klanten." Hoe wordt de opening luister bij gezet? „Wij koppelen het aan de presenta tie van een nieuw blad, Smaakma ker van Daniel van Iwaarden, waar we ook onze medewerking aan hebben verleend.Verder zijn er ver schillende genodigden, zoals gede puteerde Kees van Beveren en na tuurlijk Ko Prins, eigenaar-aandeel houder en de vierde generatie van de familie Prins in het bedrijf Trouwens de vijfde generatie zal ook aanwezig zijn." Is er ook iemand die het oester seizoen echt officieel opent? „Eigenlijk is er geen officiële ope ningshandeling. Het officiële karak ter is vooral de presentatie van het nieuwe magazine." Hoeveel soorten Zeeuwse oes ters zijn er? „We hebben drie soorten Zeeuwse creuses; de gewone creuse, de creu- se speciaal en de creuse caresse. Met die laatste hebben we onlangs een innovatieprijs in Brussel ge wonnen. Dat zijn oesters die op het land opgekweekt zijn. En dan hebben we natuurlijk de platte Zeeuwse oesters in verschillende varianten, maar daar willen we bij de opening wat meer over vertel len." Wanneer zijn de oesters op zijn lekkerst? „Ze zijn nu al fantastisch. Maar over een maand of twee is het na tuurlijk het hoogtepunt voor de oesters, als we zo tegen de feestda gen gaan lopen." f W Cees van Liere voorzitter van de Nederlandse Oestervereniging. Wanneer begint het oestersei zoen? „Er zijn bedrijven die al in juli en augustus leveren. Dat is in de mos- selhandel ook zo. Er wordt wel ge zegd, we hebben een gesloten sei zoen, maar er zijn altijd bedrijven die hun eigen koers varen. En zo zijn er ook bedrijven die hun eigen opening van het oesterseizoen vie ren. De Belgen hebben hun eigen opening met minister Chris Peet- ers in Torhout. De Vlamingen vor men de grootste afzetmarkt voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26