Wat is de mooiste monumentale boom? 22 zeeland A Vlaketunnel dicht wegens onderhoud Subsidie van 130.000 euro voor Yerseke zaterdag, 8 september 2012 Nationale Open Dag Vrijmetselarij Bietentocht gaat dit jaar van start in Zierikzee 'Ambulance soms krap binnen de norm ter plekke' Goes gaat riool grootscheeps aanpakken vrijdag 7 september 2012 'tsses&ssGiïBSSsaijkspes 'Want je kunt als gemeente niet zeggen dat je je bomen wilt beschermen, maar er zelf niets voor doen.' Ad van de Pas, beleidsambtenaar Vleugelnoot bij het Gasthuis VRIJMETSELAARS IN ZEELAND helemaal van deze tijd Wie zijn ze? Wat willen ze? Wat doen ze? Maak kennis met de vrijmetselarij. Loop eens vrijblijvend naar binnen bij een van de onderstaande Zeeuwse Loges: Loge 'De Opgaande Ster', Beestenmarkt 5, Goes Zie de logewebsite www.deopgaandester.nl. Loge 'Scaldis', Beestenmarkt 5, Goes 11.00-14.30 uur 'Loge 'La Compagnie Durable', Stationsstraat 16, Middelburg 10.00-16.00 uur 'Loge 'De Ster in 't Oosten', St. Domusstraat 66, Zierikzee. 10.00-17.00 uur U bent van harte welkom! KAPELLE - Volgende week vinden op de A58 onderhoudswerkzaam heden plaats aan de Vlaketunnel. Het betreft het periodiek halfjaar lijks onderhoud zoals wanden was sen, voegen schoonmaken en con serveren van portalen. Tegelijker tijd worden een aantal testen uitge voerd. Van maandag 10 september 20.00 uur tot dinsdag 11 september 6.00 uur en van dinsdag 11 september 20.00 uur tot woensdag 12 septem ber 6.00 uur zijn beide tunnelbui zen geheel afgesloten. Van woens dag 12 september om 20.00 uur tot donderdag 13 september 6.00 uur is de zuidbuis geheel afgesloten. Van donderdag 13 september 20.00 uur tot vrijdag 14 september 6.00 uur is de noordbuis geheel af gesloten. Bij de afsluitingen wordt het verkeer omgeleid over de N289. door Lilian Dominicus YERSEKE - Voor de promotie van Yerseke is sinds kort een pot met 130.000 euro beschikbaar. De helft van het bedrag is door de provin cie toegekend, met geld van de Eu ropese Unie. De andere 65.000 eu ro wordt betaald door de gemeen te Reimerswaal. Dat heeft de Stich ting Promotie Yerseke bekend ge maakt. De Stichting Promotie Yerseke is van plan de subsidie te gebruiken voor 'het ontwikkelen van een pro motiestrategie, promotiemiddelen en een promotiecampagne'. „Daar onder vallen een nationaal én in ternationaal georiënteerde website en een promotiefilm", meldt Rob de Waard van de Stichting Promo tie Yerseke. „Verder zal met de sub sidie de bewegwijzering van Yerse ke worden verbeterd. Ook krijgt het Oosterschelde Museum multi media apparatuur." Daarnaast wordt gewerkt aan een 'businessplan'. Daarin komt het nieuwe onthaalcentrum op de plek waar nu nog dorpshuis De Zaete staan „Dit moet hét centrale ontvangst- en informatiepunt wor den voor de bezoekers van Yerseke en de Oosterschelde", zegt De Waard. De stichting zoekt nog naar geïnteresseerde horeca-onder- nemers om het centrum te exploi teren. De Stichting Promotie Yerseke heeft als één van de doelen om het aantal toeristische bezoeken te verdubbelen tot 200.000 per jaar. In het bestuur zitten onder andere lokale ondernemers. De gemeente Middelburg is op zoek naar de mooiste bomen en bomenlinten. Morgen, tijdens Open Monumentendag, kunnen belangstellenden hun eigen lijst samenstellen. door Emile Calon De zomereik bij voor malig Miniatuur Walcheren, de pla taan bij de waterto ren, de linde op de Vismarkt of de ginkgoboom bij het Bellinkplein. Deze en veel an dere bomen dingen mee naar de ti tel 'Mooiste boom van Middel burg'. Morgen, tijdens Open Mo numentendag, kunnen deelne mers aan deze dag laten weten wel ke bomen voor die titel in aanmer king komen. En ook welke bomen rij, aldus beleidsambtenaar Ad van de Pas van de gemeente. Als voor beeld noemt hij die langs het Arne- kanaal, de Blauwedijk, de Noord- weg, de Poelendaelesingel en het fietspad bij het Molenwaterpark. De gemeente heeft samen met vrij willigers van het IVN en de Tuin van Walcheren de waardevolle bo men binnen de gemeente in kaart gebracht. Door de oorlog en voor al de inundatie van 1944 waren er veel gesneuveld. Maar omdat er rond 1950 veel bomen zijn ge plant, neemt het aantal waardevol le bomen, bomen van vijftig jaar en ouder, weer toe. Tien jaar gele den ging het om ongeveer 2.000 bomen. Dit jaar zijn er 4.000 ge teld, weet Van de Pas uit de inven tarisatie. Als voorbeeld wijst hij naar Park Toorenvliedt waar nu veel van die volwassen bomen staan. Maar ook in de binnentuinen in de binnenstad zijn er heel wat te vinden. Uit de inventarisatie blijkt ZIERIKZEE - De traditionele Bieten- tocht, een race van platbodems naar de voormalige suikerfabrie ken in West-Brabant, start maandagochtend 15 oktober in Zie rikzee. Vorig jaar begon die in Mid delburg. Zondagavond houden de schippers palaver in café De Ge kroonde Suikerbiet. Na Zierikzee legt de vloot aan in Goes, Sint An- naland en De Heen. De finish is donderdag 18 oktober in Willem stad. Aan de Bietentocht doen jaar lijks zeventien zeilende vrachtsche pen mee. Winnaar is de beman ning met de meeste gezeilde uren. Met versiering en klederdracht zijn ook punten te verdienen. dat het om 350 waardevolle bo men gaat die in particuliere tui nen in het centrum staan. Vooral veel kastanjes, want die doen het goed in het Zeeuwse klimaat. Maar het zijn volgens hem ook mooie bomen die passen bij mo numentale gebouwen. Ook die bo men in binnentuinen kunnen wor den opgenomen in de toplijst. Van de Pas geeft wel toe dat veel van die bomen bij de meeste mensen onbekend zijn. Ze zijn immers vaak niet te zien vanaf de straat en in de meeste gevallen ook niet te bezichtigen. Een uitzondering is de moerbeiboom in de tuin van so ciëteit De Vergenoeging. Volgens Jacky Nijsen van de gemeente is het zo goed als zeker de oudste moerbeiboom van Nederland. De boom is zo'n tweehonderd jaar ou,d. Morgen is de tuin van De Ver genoeging toegankelijk. Ook de vleugelnoot bij het Gasthuis heeft een respectabele leeftijd bereikt. Volgens Ad van de Pas zijn bomen belangrijk voor het leefklimaat, de beleving en de sfeer in. een stad. Ze versterken ook het historische karakter. Hij wijst daarbij naar een foto van de molen De Hoop op het Vlissings Bolwerk nabij het hoofdkantoor van Delta. Op die fo to is de molen omgeven door ma jestueuze groene bomen. Van de Pas: „Mooi hé." Aan de hand van de inventarisatie van topbomen wil de gemeente, in samenspraak met de verschillen de wijktafels, een lijst maken van bomen en bomenlinten die het be houden waard zijn. Zulke bomen mogen dan niet zomaar gerooid worden. Als daar toch plannen voor komen, moeten omwonen den de kans krijgen bezwaar te ma ken. Een dergelijke speciale bo- menverordening is één van de on derdelen van een bomenplan dat momenteel wordt uitgewerkt. Van de Pas geeft aan dat de gemeente ook mogelijk bereid is particulie ren te helpen bij het onderhoud. Niet op afroep, maar wel als bij voorbeeld een specialist in op dracht van de gemeente toch in de buurt is. Dan kan deze ook langs gaan bij de particulier en advies ge ven of helpen bij het snoeien. Als bijzondere bomen in de weg staan, moet volgens Van de Pas al lereerst gekeken worden of ze zijn te verplaatsen. Als voorbeeld wijst hij naar de Bachtensteene waar zes lindebomen moeten wijken. Twee verhuizen naar de overkant en komen naast de katholieke kerk te staan. Een verhuist richting de Koorkerk en drie anderen krijgen in de verschillende wijken een plek. „Want je kunt als gemeente niet zeggen dat je je bomen wilt beschermen, maar er zelf niets voor doen." Van de Pas verwacht dat in totaal ongeveer 150 bomen opgenomen worden op de lijst van bijzondere bomen die extra bescherming ver dienen door de overheid. Hij heeft nog geen idee hoeveel van die bo men particulier bezit zijn en hoe veel op grondgebied van de over heid staan. KRUININGEN - In zowel de gemeen te Reimerswaal als Noord-Beve land zijn gebieden die vanuit de huidige ambulance standplaatsen krap binnen de vijftien minuten- norm kunnen worden gehaald. Staten in antwoord op schriftelijke vragen van statenlid Patricia de Milliano (CDA). Wel is verbete ring merkbaar in de gemiddelde aanrijtijden, merken GS op. Er zijn oplossingen geïntroduceerd zoals aansluiting op een systeem dat groen licht geeft bij verkeers lichten en de introductie van de motorambulance. Onlangs is ook uit de standplaats Goes een uitruk- post in Kruiningen gecreëerd. GOES - Goes begint volgend jaar met een grootscheepse aanpak van het riool. Tot 2020 wordt jaar lijks circa 2,5 kilometer riool ver vangen of gerenoveerd, voorname lijk in de wijken Goes West, Oost, en Zuid en Goese Polder. Dat leidt tot een lastenverzwaring voor bur gers. Grote delen van de riolering heb ben het einde van hun levensduur van 65 jaar bereikt. Omdat de stad na de oorlog snel is gegroeid, moet er relatief veel riolering worden vervangen. De kosten daarvoor be dragen tot 2020 2,5 miljoen euro per jaar, zes ton meer dan de perio de 2005 tot 2012. ,we"»e-ê'H gróte MMF Moweblusserfjes! pr - V<*st-e ;*tbele opvang A£-e^-foe-opv**yvg Buifev\scUöölse opvang Peu.Eevspedz.*wd blij-P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22