Schatkist moet op orde zijn 'Hij blijft kalm onder druk. Dat is een gouden eigenschap voor een minister-president' II oud-VVD-leider Frits Bolkestein vrijdag 7 september 2012 stand op en dat kon wel eens heel nuttig zijn in tijden waarin de houdbaarheid van politici tot een minimum is gedaald. Toch moet hij oppassen dat zijn gezelligheid niet hinderlijk wordt, zijn neiging om alles een beetje weg te lachen werd vorig jaar al in tv-spotjes tegen hem ingezet. Hij lijkt het zelf ook te beseffen, want in de lijsttrekkers debatten heeft hij voor zijn doen erg weinig gelachen. De ontluikende ergernis is de keerzijde van zijn levenshouding. Die maakt Mark Rutte tot een pragmaticus, een opportunist vol gens sommigen. De zaak, de klus klaren, is zijn passie, niet de visie die daaronder ligt. Heel diep lijkt het bij hem allemaal niet te gaan, in tegenstelling tot Bolkestein. Die schreef boeken en probeerde het liberalisme zelfs internationaal van ideologische veren te voorzien. Bolkenstein heeft visie. Mark Rutte blijft weg van de visie, hij wil juist heel flexibel zijn. Hij wil de fitte bokser zijn, die moeiteloos van tactiek kan verande ren als de tegenstander of de omstandighe den daarom vragen. Toen zijn partij en ach terban niets wilden hebben van zijn gedach- tenspinsels over GroenRechts en libertaire waarden, en de adem van Rita Verdonk en Geert Wilders in zijn nek te heet werd, tap te hij moeiteloos uit een ander vaatje. Mark Rutte vertolkte ineens een conservatief-libe- raal geluid, want in die hoek zaten de kie zers. En zie, de WD werd de grootste partij en Mark Rutte werd minister-president. Sindsdien grossiert hij in platitudes die bij deze achterban goed vallen. „Windmolens draaien niet op wind, maar op subsidies", dat soort werk. Zijn visie op Europa? 'Sa men lekker veel geld verdienen.' Degenen die hem nog hadden meegemaakt als een redelijk progressief sociaal-liberaal, verraste hij met de uitspraak dat er in Neder land geen echte armoede bestaat. Het riep de vraag op hoe empathisch Mark Rutte ei genlijk is. Terwijl prins Johan Friso na een lawine ongeluk vocht voor zijn leven, liet Rutte zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad gewoon doorgaan. En vervolgens ging hij, net als altijd, nog even in Nieuwspoort een kopje koffie drinken met journalisten. Waarom sloeg hij dit ri tueel niet een keertje over? Leefde hij wel mee met de prins? Dat Mark Rutte weinig ruimte laat aan gevoelens, kan verklaren waarom hij een verstokte vrijgezel is: in een relatie moet je wel iets laten binnenkomen. Rutte wil zich graag met passie inzetten voor het land, maar emotioneel wil hij onaf hankelijk blijven. Mark Rutte wil van ieder een zijn. En daarom is hij van niemand. zie onze website:uitgelicht Mark Rutte speecht tijdens het WD congres in juni Dit is de laatste aflevering in onze serie van zes portretten van lijsttrekkers. HET STOKPAARDJE VVD wil zich op twee punten echt van andere partijen onderscheiden: de rijksfinanciën wor den het best op orde gebracht en de economie wordt versterkt. Uit de doorrekening van de verkie zingsprogramma's door het Cen traal Planbureau (CPB) blijkt dat de liberalen op het gebied van de overheidsfinanciën niet heel erg uniek meer zijn: alle partijen brengen het begrotingstekort in 2017 flink omlaag. Van alle partijen wil de WD wel het meest bezuinigen: ruim 22 miljard euro, waarvan na aftrek van extra uitgaven, lastenverlich ting en weglek-effecten ongeveer 8,5 miljard euro overblijft. Vol gens het CPB leidt het WD-ver kiezingsprogramma tot een heel klein verlies aan economische groei en levert het de meeste ba nen op van alle partijen die hun programma hebben laten doorre kenen. Toch krijgt het WD-programma kritiek. Zoals van de internatio naal vermaarde econoom Johan nes Witteveen, die tweemaal mi nister van Financiën was voor de VVD. Witteveen vindt dat de overheid in een periode met wei nig groei of krimp juist meer geld moet uitgeven. De Neder landse economie is daar sterk ge noeg voor en Europa kan ervan profiteren, is zijn overtuiging. Witteveens kritiek raakt overi gens ook de andere partijen, want ze boeken allemaal bezuini gingen in. Hoogleraar economie en over-, heidsfïnanciën Bas Jacobs van de Erasmus School of Economics is het met Witteveen eens. Achter de 'mooie' cijfers van de WD zit een verhaal, zegt Jacobs. „De WD creëert banen door de AOW geleidelijk tot bijna zeventig jaar te verhogen, door de ongelijk heid tussen werkenden en niet- werkenden te vergroten en te de nivelleren. Daardoor gaan meer mensen werken en als ze werken ook meer uren maken." Bovendien, zegt hij, wordt de re kening deels in het buitenland ge legd door drie miljard te bezuini gen op ontwikkelingssamenwer king. In de CPB-berekeningen pakt dat gunstig uit, omdat het de nationale economie niet remt. De relatief gunstige cijfers op de korte termijn (tot 2017) zijn vol gens Jacobs voor een deel te dan ken aan het feit dat de WD wei nig doet om de woningmarkt te hervormen. In de CPB-berekenin gen hebben ingrepen in de hypo theekrenteaftrek een negatief ef fect op de economie, omdat de huizenprijzen dalen. „Op de lan gere termijn helpt de WD de wo ningmarkt echter verder in het slop", zegt Jacobs. „De WD ver hoogt weer de subsidies op het eigen huis ze maakt de wachtlijs ten voor huurwoningen langer door corporaties zwaarder te be lasten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11