Mark Rutte is van niemand 1 io lijsttrekkers I Velen vonden Mark Rutte twee jaar geleden als premier een verademing: hij was altijd goed geluimd en hoorde ook werkelijk wat Kamerleden te berde brachten. Maar nu klinkt ook de kritiek. Hij lacht alles weg en niemand dringt echt tot hem door. 4 vrijdag 7 september 2012 illustratie Mark Reijntjens i VERKIEZINGEN 2012 door Frits Bloemendaal Bijna twee jaar geleden vertelde Mark Rutte in het Jeugdjour naal dat hij als kind was gepest om zijn grote hoofd. Of hij dat niet erg vond en een tip had voor kinderen die ook worden gepest? „Je moet het niet laten binnenko men", zei hij. Het is een levenshouding die Mark Rutte misschien wel het meest typeert: hij laat de dingen niet binnenkomen. Je zag het bij het 'doe eens normaar-incident met Geert Wil- ders: hij schoot uit zijn slof maar was totaal niet geraakt Mark Rutte is niet iemand die gaat zitten mokken. Als iemand al een conflict met hem krijgt, is het zo uit de wereld. Hij kan met iedereen opschieten. De schaarse keren dat hij in deze verkiezingscampagne het land is ingetrokken, deed hij wat hij altijd doet: met gewone mensen op de foto gaan. 'Leuk! Super!' Hij is innemend, maar niet echt persoonlijk en dat is best knap. Gezel lig is hij ook, maar is hij warm? Wat vindt Mark Rutte nou echt? En: voelt hij wel iets? Zijn eigenschappen zijn die van een perfec te manager. Hegets the job done, hij klaart de klus. Het getuigt van een zeer professio nele instelling. Een goede gastheer is hij ook: wie bij hem in het Torentje wordt ont vangen, wordt met small talk op zijn gemak gesteld. Hij maakt het altijd huiselijk. Mark Rutte wil graag zichzelf blijven, is wars van statuur. Niks ambtswoning, hij blijft gewoon is het eenvoudige huis wonen dat hij zelf midden jaren negentig heeft ge kocht. Hij fietst naar het Catshuis en begeeft zich het het liefst zonder bodyguards op straat Van een groot ego heeft hij geen last, dat hoeft ook niet als je niks laat binnenkomen. Maar soms, zoals tijdens het incident met Wilders, vergeet hij daardoor wel eens dat hij niet alleen de persoon Mark Rutte is, maar ook minister-president Mark Rutte. Dat hij ook voor een ambt staat en dat dat ambt bescherming verdient. Wie het ook be kleedt. Omdat hij zo laagdrempelig is, heeft Rutte een ander soort gezag dan eerdere premiers als Wim Kok of Ruud Lubbers. En ook als Frits Bolkestein, die overigens veel lof heeft voor de huidige WD-leider. „Hij blijft kalm onder druk. Dat is een gouden eigenschap voor een minister-president", zei de oud-WD-leider deze week bij Pauw&Witteman. Voor Bolkestein hadden de mensèn in het land en in de partij ont zag en respect, maar echt aardig vonden ze hem niet. Voor Mark Rutte hebben ze voor al waardering. Welke van de twee soorten gezag het duurzaamst valt, is moeilijk te zeg gen. Mark Rutte roept in elk geval weinig weer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10